Kotonu (Benin) – Kapsztad (RPA)

Kotonu (Benin) – Kapsztad (RPA)

W ponad miesięcznej podróży przez: Benin, Nigerię,
Kamreun, Gabon, Kongo, Angolę, Namibię do RPA.
5 tygodni: 35 dni          max – 9 osób

Skrócony plan wyprawy:
1. Benin (23.01) Odbieramy uczestników z lotniska. W miarę czasu i ochoty zwiedzamy stolicę Beninu. Nocleg w hotelu.
2. Benin (24.01) Jedziemy do Abomey – stolicy Dahomeju (UNESCO). Zwiedzamy i śpimy w Abomey.
3. Nigeria (25.01) Przekraczamy granicę z Nigerią i jedziemy do Abeokuty. Zwiedzanie miasta i wejście na górę Olumo. Następnie docieramy do Oshogbo, gdzie możemy zobaczyć m.in. święty gaj. Obiadokolacja na mieście. Nocleg w hotelu.
4. Nigeria (26.01) Wcześnie rano wjeżdżamy do miasta Benin (pałac Oba), oglądamy deltę Nigru oraz lasy namorzynowe. Wieczorem dojeżdżamy do Port Harcourt. Nocleg w hotelu.
5. Nigeria (27.01) Jedziemy do Kamerunu. Po drodze oglądamy wodospad Kwa i park (w zależności od zaoszczędzonego czasu). Przejście graniczne z Kamerunem. Nocleg za granicą w jednej z wiosek – biwak plener.
6. Kamerun (28.01) Ten dzień spędzimy na oglądaniu królewskich wiosek i poznaniu życia tubylców. Bafut – Pałac Królewski z muzeum, Bamenda i Bafoussam – wizyta w siedzibie wodza ludu Bamileke, dzielnica kobiet, lokalne muzeum i święty las. Obiadokolacja na mieście. Nocleg w hotelu.
7. Kamerun (29.01) Jedziemy nad dwa wodospady. Pierwszy tylko do obejrzenia, nad drugim zrobimy nocleg – biwak. Możliwa kąpiel w ciepłym jeziorze, w kraterze wygasłego wulkanu.
8. Kamerun (30.01) Dojazd do stolicy Kamerunu – Yaounde.  Zwiedzanie stolicy Kamerunu Yaounde. Muzeum Sztuki, Muzeum Narodowe, Muzeum Afhemi. Możliwa wizyta na polskiej misji katolickiej. Obiadokolacja na mieście. Nocleg w hotelu.
9. Kamerun (31.01) Droga do Gabonu. Przekraczamy granicę z Gabonem. Poznajemy życie codzienne wsi gabońskiej. Biwak – plener.  Śpimy za granicą przy wiosce.
10. Gabon (1.02) Dzień w drodze do Parku Narodowego Lopé-Okanda – 350 km. Obiadokolacja na mieście. Nocleg w hotelu.
11. Gabon (2.02) Safari po Parku (na liście światowego dziedzictwa UNESCO). Las równikowy, sawanna i zwierzęta m.in. goryle, szympansy i mandryle. Nocleg w hotelu.
12. Gabon (3.02) Jedziemy do czerwonego kanionu – Cirque de Leconi na płaskowyżu Batake. Po drodze most linowy i wodospady na rzece Ogooune. Nocleg biwak przy kanionie.
13. Gabon (4.02) Rano treking po kanionie. Później jedziemy do Kongo. Przekraczamy granicę. Nocleg na biwaku w drodze do stolicy Konga.
14. Kongo (5.02) Kierujemy się do Brazzaville. Odpoczynek, czas wolny. Nocleg w Brazzaville na Hippocampingu.
15. Kongo (6.02) Rano ruszamy do DR Konga. Po drodze przeprawa promowa z DRKongo. Obiadokolacja na mieście. Noclego w Matadi.
16 – 18. Angola (7, 8, 9.02) Jedziemy przez Angolę. Zwiedzamy na ile mamy czas (ciekawe miejsca zaznaczone na mapie). Noclegi z powodu braku infrastruktury hotelowej – w plenerze – biwak.
19. Angola (10.02) Droga na granicę z Namibią. Przekraczamy granicę. Nocujemy w Namibii na campingu.
20. Namibia (11.02) Wodospady Epupa i treking wzdłuż nich. Po wodospadach jedziemy na południe do miejscowości Opuwo. Nocleg na campingu.
21. Namibia (12.02) Jedziemy do Parku Etosha i przez park. Nocleg przy jeziorze na campingu.
22. Namibia (13.02) Odwiedzamy pobliską farmę gepardów. Krótki treking po farmie. Następnie droga przez tereny plemion Himba. Wizyta w jednej z wiosek Himba. Niesamowita, różnorodna sceneria gór, wąwozów, kolorów. Nocleg na campingu.
23. Namibia (14.02) Wybrzeże szkieletów. Odpoczynek. Nocleg biwak – plener.
24. Namibia (15.02) Drogą wzdłuż oceanu do Swakompmund. Po drodze zobaczymy przylądek Cape Cross z olbrzymimi koloniami fok i krzyżami pierwszych kolonizatorów. Swakompmund: oceaniczne akwarium, latarnie morska, zabytkowe budynki. Wieczór w miasteczku. Nocleg na campingu.
25. Namibia (16.02) Jedziemy w rejon Damaraland – treking po masywie Brandberg – rysunki naskalne, skamieniały las, formacje skalne. Nocleg biwak.
26. Namibia (17.02) Spitzkoppe góra – Matterhorn Afryki. Nocleg w drodze na Płaskowyż Waterberg na campingu.
27. Namibia (18.02) Dojeżdżamy na Płaskowyż Waterberg: dużo gatunków zwierząt, ślady dinozaurów, miejsca historyczne. Treking po parku. Nocleg na campingu.
28. Namibia (19.02) Rano ruszamy do Sossusvlei – na najwyższe i najpiękniejsze wydmy pustyni Namib. Nocleg na campingu przy parku.
29. Namibia (20.02) Wspinaczka po najwyższych wydmach, wizyta w Dolinie Śmierci. Następnie jedziemy na południe przez NamibRand Rezerwat. Sam rezerwat  to piaszczyste wydmy, równiny, ostańce i góry. Można zobaczyć zebry, żyrafy, lamparty, hieny i oryksy. Nocleg na campingu.
30. Namibia (21.02) Jedziemy na treking wzdłuż kanionu. Po męczącym dniu nocujemy na campingu za parkiem.
31. Namibia (22.02) Po śniadaniu opuszczamy Namibię i wjeżdżamy do RPA. Camping przy Rezerwacie Cederberg, w drodze do Kapsztadu.
32 i 33. RPA (23 i 24.02) Zwiedzamy Kapsztad i okolice: Kirstenbosch (ogród botaniczny), wejście na Górę Stołową – panorama, Zamek Dobrej Nadziei – najstarszy budynek w RPA, plaża Boulders (pingwiny) – przejażdżka kajakiem i nurkowanie, Przylądek Dobrej Nadziei, port w Kapsztadzie, ostatnie zakupy. Nocleg w bungalowach i na campingu.
34. (25.02) Dzień rezerwowy do wykorzystania podczas trwania podróży.
35. RPA (26.02) Transfer na lotnisko.  Wracamy do Europy.

NIGERIA: państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger. Stolica – Abudża.  Centralna część Nigerii to pagórkowate wzniesienia i płaskowyże. Północ kraju to jałowe niziny. Klimat, w części południowej równikowy – gorący i wilgotny, na północy podrównikowy suchy. Ma to odbicie w roślinności – na południu występują wilgotne lasy równikowe, namorzyny, na północy pojawia się sawanna. Pora deszczowa trwa od czerwca do września. Jedna piąta mieszkańców Czarnego Lądu to obywatele nigeryjscy. Religia to głównie chrześcijaństwo, islam, animizm. Podstawą gospodarki Nigerii jest rolnictwo i przemysł wydobywczy.Językiem urzędowym jest angielski, w walutą naira.

KAMERUN: Republika Kamerunu. Kraj położony jest w Środkowej i Zachodniej Afryce nad Zatoką Bonny, częścią Zatoki Gwinejskiej Oceanu Atlantyckiego. Stolica – Juande. Religia to chrześcijaństwo, islam i tradycyjne religie plemienne. Kamerun dzieli się na pięć stref geograficznych, wyraźnie różniących się od pozostałych zarówno pod względem klimatu, rzeźby powierzchni, jak i wegetacji.  Usługi turystyczne w Gabonie są niewykształcone. Pomimo tego kraj jest atrakcyjny turystycznie. Gabon zamieszkuje około 40 odmiennych grup etnicznych, największa grupa to Fang. Pigmeje są uważani za rdzennych mieszkańców. Obecnie pozostało tylko około 3 000, będąc rozmieszczonych w małych plemionach w lasach. Językiem urzędowym Gabonu jest język francuski.  Gabon również jest znany na całym świecie z masek. Używane one są w tradycyjnych ceremoniach takich jak ślub, narodziny i pogrzeby.

KONGO: Republika Konga, państwo w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Leży wzdłuż równika. Republika Konga jest mniej więcej takiej samej wielkości, co Polska, z tym, że zamieszkuje go dziesięciokrotnie mniej ludzi. Stolica: Brazzaville. Długość wybrzeża: 169 km. Długość dnia w Kongo nie zmienia się znacznie w trakcie roku – dzień trwa tutaj prawie 13 godzin – świta przed 6 rano, zmierzcha po 18. W Kongo obserwuje się wyraźny podział na pory suche i deszczowe. Pora sucha trwa mniej więcej od czerwca do września. Temperatura nie zmienia się znacznie w ciągu roku, oscylując wokół 25 st. C przy wysokiej wilgotności.

ANGOLA: państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. W przeszłości była kolonią portugalską.  Nazwa Angola pochodzi od imienia króla N’Gola – władcy ludu Mbundu, który żył w okolicach Luandy. Jego królestwo zostało podbite i zniszczone przez Portugalczyków. Język urzędowy – portugalski. Stolica: Luanda. Długość wybrzeża: 1600 km. Wydobycie ropy naftowej i związane z tym przedsięwzięcia są głównym źródłem dochodów. Religia – chrześcijaństwo i tradycyjne religie plemienne. Waluta – kwanza.

NAMIBIA: państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim. Długość wybrzeża – 1572 km. Do 1968 Namibia funkcjonowała pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia. Od wybrzeża wpływa chłodny prąd morski – Prąd Benguelski. Urzędowym językiem jest angielski. Religia – chrześcijaństwo i tradycyjne religie plemienne. Gospodarka Namibii jest ściśle powiązana z gospodarką RPA, co wynika ze wspólnej historii. Na całość składają się przede wszystkim zarobki z górnictwa, rolnictwa oraz produkcji. Namibia jest czwartym eksporterem minerałów nieopałowych w Afryce, oraz piątym na świecie producentem uranu. Kraj posiada także liczne złoża diamentów, ołowiu, cynku, cyny, srebra oraz wolframu. Namibia ma dość wysoką stopę bezrobocia 30%. Waluta – dolar namibijski i rand RPA.