Gabes

Gabes

To nowoczesne, przemysłowe, a co za tym idzie zanieczyszczone miasto na wybrzeżu nie należy do wymarzonych celów rozsądnego turysty: śmierdząca i nieładna plaża rozciąga się poza jego granicami, a oazy morskie (rzadko spotykane) również nie wywołują zachwytu. Mimo to dziesiątki autobusów turystycznych dziennie przybywają na skraj gajów palmowych. Turyści wsiadają do stojących tu caleches (dorożki) i udają się na drugą stronę palmeraie, skąd tymi samymi autobusami jadą do koszmarnego zoo lub na farmę krokodyli. Taka przejażdżka dorożką kosztuje 10 D.T.

Informacja

Biura turystyczne – Biuro turystyczne (tel.05/27 02 54) mieści się w małym budynku na środku skrzyżowania Av. Habib Thameur i Av. Hedi Chaker, na trasie w kierunku wybrzeża. Pracownik biura nie jest specjalnie rozmowny, ale na drzwiach wisi dokładny rozkład jazdy autobusów.

Pieniądze – Banki zgrupowane są wzdłuż Av. Habib Bourguiba. Międzynarodowe rozmowy telefoniczne można wykonywać z biura na rogu Av. Farhat Hached i Av. Bechir Dzir (pn.-sb. 8.00-18.00).

Gazety – Angielskie, niemieckie i francuskie gazety są dostępne przez cały rok w Librairie Jemai na Av. Habib Bourguiba naprzeciwko Rue Bonte. Latem można je także kupić w kiosku na skrzyżowaniu Av. Habib Bourguiba i Av. Farhat Hached.

Wypoczynek

Do gajów palmowych idzie się w kierunku zachodnim Av. Habib Bourguiba aż do wadi, gdzie skręca się w lewo i przechodzi na drugą stronę. Następnie droga biegnie zakolami przez oazę do niewielkiego miasta El-Aouadid.

Farma krokodyli i zoo, znajdujące się jeszcze kilometr dalej na południe, zostały zbudowane na miejscu starej rzymskiej tamy, obecnie zrekonstruowanej. W tym właśnie miejscu autobusy turystyczne czekają na pasażerów pełnych wrażeń po przejażdżce dorożką wśród palm, stąd też czymś oczywistym wydają się sklepy z pamiątkami – drogą tandetą. Rozsądniej nie wybierać się do zoo, czyli Afryki w krzywym zwierciadle.

Wąska ścieżka (dostępna dla rowerów) wiedzie stąd do tylnej części tamy, a następnie wije się przez gaje palmowe do hotelu wśród palm Chellah Club. To tylko dwudziestominutowy marsz, a więc można kontynuować wycieczkę wzdłuż potoku do końca doliny. Cudownie spoglądać na okolicę z niewielkiej skarpy.

Od Chellah Club droga ciągnie się z powrotem do wsi Chenini i głównej drogi Gabes-Dżerba. Przejechanie tej pętli na rowerze zajmuje pół dnia.

Noclegi – najtańsze

Schroniska i kempingi – W Gabes są dwa schroniska: Maison des Jeunes oraz schronisko zrzeszone w HI. Do Maison des Jeunes należy również kemping. Łóżko w sali zbiorowej kosztuje 4 D.T., a na kempingu płaci się 2 D. T. za namiot i 500 milimów od osoby. Elektryczność i gorące prysznice także nie są darmowe. Jest tu dużo cienia, błogosławieństwo w upalne dni, a samo miejsce ma specyficzną atmosferę obozu wojskowego. Schronisko usytuowane jest 100 metrów od wadi, niedaleko Rue de l’Oasis.

Dobrą opinią cieszy się też schronisko młodzieżowe, niedawno przeniesione na Rue Sadok Lassoued (3,5 D.T. od osoby ze śniadaniem; gorący prysznic). W miejscu, gdzie niegdyś się mieściło, przy Av. Farhat Hached na wschód od Rue Sadok Lassoued, jest teraz suszarnia.

Hotele – Większość tanich hoteli zgrupowana jest na zachodnim końcu Av. Farhat Hache, niedaleko dworca autobusowego i louages. Najlepszym z nich jest zadbany i czysty Hotel Ben Nejima (tel.05/22 10 62), przy skrzyżowaniu z Rue Haj Djilani Lahbib (6 D.T. od osoby; bezpłatny gorący prysznic).

Hotel Medina (tel.05/27 42 71), 100 metrów na południe od Rue Haj Djilani Lahbib, jest nieco tańszy, ale obskurny (5 D.T od osoby; 500 milimów za prysznic), natomiast Hotel Lagha, 50 metrów od Av. Farhat Hached, przy Rue Sadok Lassoued – spartański, choć sympatyczny i tani: jedynie 4 D.T. od osoby plus 800 milimów za prysznic. Pokoje otaczają małe podwórko.

Noclegi – średnia kategoria

Niedaleko poczty na Av. Habib Bourguiba stoją obok siebie dwa hotele: Hotel Regina (tel.05/27 20 95) – lepszy i tańszy, z pokojami wokół przyjemnego dziedzińca (8/13 D.T jedynka/dwójka z prysznicem i WC), w którym jest podawane śniadanie, oraz Hotel Keilani (tel.05/27 03 20) z dużymi pokojami za 9,5 D.T. od osoby (trzeba je dokładnie wywietrzyć).

Nieco lepszy od wspomnianych jest jednogwiazdkowy Hotel Atlantic, z piękną fasadą z czasów kolonialnych usytuowany przy plaży (jedynka/dwójka ze śniadaniem 11,5/23 D.T.), na końcu Av. Habib Bourguiba.

Na terenie oazy, 5 km od centrum miasta w gaju palmowym, położony jest Chellah Club (tel. 05/24 44 46). To przyjemne miejsce noclegowe, ale trudno tu dotrzeć – taksówka z centrum miasta kosztuje 2,5 D.T. (25/39 D.T. bungalow z pełnym wyżywieniem w sezonie i 18,5/28 D.T. zimą).

Hotele – najdroższe

Na plaży wyrastają dwa hotele: Hotel Chems (tel. 05/27 05 47) i Hotel de l 'Oasis (b 05/27 03 81) – raj dla wielbicieli plażowania. Lepszy jest Hotel Chems. W sezonie za jedynkę/dwójkę w klimatyzowanym bungalowie płaci się 35/52 D.T.

Na rogu Av. Farhat Hached iAv. Mohammed Ali leży Hotel Nejib (tel. 05/27 16 86), gdzie w sezonie pokój jedno/ dwuosobowy kosztuje odpowiednio 27/40 D.T.

<!–nextpage–>

Gastronomia

Do najbardziej przyjemnych niespodzianek w Gabes należą dwie maleńkie, sąsiadujące ze sobą restauracje na – Av. Habib Bourguiba, koło poczty od strony morza. Nazwa jednej z nich – Restaurant de la Bonne Boufe, czyli  w dosłownym tłumaczeniu „dobre jedzenie” – wiąże się z ofertą tego lokalu: doskonale przyrządzone potrawy nie kosztują więcej niż 3 D.T.

Sąsiednia – Restaurant Amor, proponuje gotowe zestawy obiadowe za 2-3 D.T. Restaurant Ben Najima, na dole hotelu o tej samej nazwie, to najlepsza z restauracji w drugiej części miasta. Ceny nie przekraczają 2 D.T.

Najlepszą restauracją w mieście jest Restaurant de l’Oasis (tel. 05/27 00 98), koło plaży na końcu Av. Farhat Hached. Za posiłek płaci się tutaj 12 D.T., nie wliczając oczywiście rachunku za wino.

Na kawę można wybrać się do Cafe Chicha na Place de la Liberte, który mieści się na skrzyżowaniu Av. Habib Bourguiba i Av. Harhat Hached w budynku na piętrze obok biura Herza.

Zakupy

Duży salon wystawowy ONAT znajduje się naprzeciwko poczty na Av. Farhat Hached. Oferta sklepu jest bogata i obejmuje wysokiej jakości dywany, a także wiele innych wyrobów rzemieślniczych.

Gabes to też centrum wyrobu artykułów ze słomy: koszy, kapeluszy, wachlarzy i mat. Zakupy najlepiej robić na miejscowych sukach.

Komunikacja

Samolot – Biuro Tunis Air (tel.05/27 12 50) zlokalizowane jest na plaży, na końcu Av. Habib Bourguiba.

Autobus – Wielki nowy dworzec autobusowy i postój louages znajduje się obok wadi na zachodnim końcu Av. Farhat Hached, w odległości piętnastominutowego marszu od hoteli przy Av. Habib Bourguiba.

W Gabes mają siedziby trzy przedsiębiorstwa autobusowe. Biura rezerwacji miejsc znajdują się na piętrze w budynku za postojem louages. Bez względu na to, czy ma się bilet, czy nie trzeba przed wejściem na peron do autobusu zapłacić 50 milimów. Dziewięć autobusów dziennie odjeżdża stąd do Matmaty (1 godz, 64 D.T. między 5.15 i 18.30) i siedem dziennie do Dżerby (3 godz. i 30 min, 5,18 D.T.). Są również regularne połączenia do Medeninie, Sfaksu, Gafsy i Kairuanu.

Trzy autobusy dziennie wyruszają do Kebili (2,5 godz., 3,95 D.T.), dwa z nich rozpoczynają podróż rano, a jeden w południe. Ten ostatni dociera do Douz (3 godz., 4,94 D.T.).

Jest także jeden autobus dziennie do Tuzar i Nefty (8.00). SNTR1 ma pięć kursów dziennie do Tunisu, z których większość prowadzi z miejscowości położonych bardziej na południe, stąd też w okresie lata autobusy są często zatłoczone, ale zimą nie ma kłopotów ze znalezieniem miejsca.

Pociąg – Dworzec kolejowy położony jest niedaleko Av. 1 Juin, pięć minut marszu od Av. Habib Bourguiba. Dwa pociągi dziennie odjeżdżają stąd do Tunisu (3.42 i 23.00). Podróż trwa siedem godzin i kosztuje 15,2 D.T. Gabes jest najbardziej na południe wysuniętym punktem, do którego można dojechać koleją.

Zawzięci fanatycy kolei mogą z Gabesu dotrzeć do Metlawi pociągiem, jadąc najpierw na północ tym o 23.00 i przesiadając się w Mahres po jednej godzinie i 25 minutach oczekiwania na połączenie do celu.

Taksówki – Postój louages jest połączony z autobusowym. Wozy odjeżdżają stąd do Kebili, Dżerby, Medenine, Sfaksu i Tunisu. Po południu życie wyraźnie tu zamiera.

Wypożyczenie roweru – Niewielki sklep z rowerami, niedaleko Hotel de la Poste na trasie do suku, wypożycza zazwyczaj rowery za 7 D.T. na pół dnia. Jest to najlepszy sposób na zobaczenie gajów palmowych, ale należy uważać, żeby nie dostać jakiegoś zepsutego rupiecia.