Byszewo

BYSZEWO – wieś w diecezji pelplińskiej z sanktuarium Matki Boskiej Byszewskiej Królowej Krajny, około 10 km na zachód od Koronowa.

Dzieje Byszewa są związane z zakonem cystersów, którzy przybyli tu w 1253 na zaproszenie Mikołaja Zbrożka, skarbnika księcia kujawskiego Kazimierza. Założony przez nich klasztor i opactwo należały do najzasobniejszych w Polsce. Według tradycji, już w 2. poł. XIII w. w byszewskim kościele czczony był obraz NMP, znaleziony cudownie w pobliskim jeziorze (obecny obraz pochodzi z XV w.). W 1288 cystersi przenieśli się do Koronowa, skąd od 1460 opiekowali się kościołem w Byszewie Podczas oktawy uroczystości Narodzenia NMP od 1286 organizowano jarmarki. Wierni przybywali licznie na święta Narodzenia i Zwiastowania NMP. W okresie wojen szwedzkich obraz przeniesiono dla bezpieczeństwa do Koronowa. Przeor Stanisław Bagniewski, przeprowadzając się do Obry, zabrał obraz ze sobą i umieścił 7 października 1645 w ołtarzu tamtejszego kościoła. Wieczorem tego samego dnia w kościół uderzył piorun, nie czyniąc wprawdzie szkód, jednak w cudowny sposób „obleciał wszystkie ołtarze i okrążył obrazy”, zostawiając rdzawo-czarny ślad. Zjawisko to odczytano jako znak nakazujący zwrot obrazu do Byszewa Zwrócono więc obraz, przedtem jednak go odnowiono i przyozdobiono. Po powrocie do Byszewa obraz jeszcze bardziej zasłynął. Okoliczni proboszczowie urządzali uroczyste procesje przebłagalne do Matki Bożej Byszewskiej podczas klęsk. W latach 1690-1765 odnotowano ponad 40 nadzwyczajnych, spisywanych pod przysięgą świadectw, według których ślepi wzrok odzyskiwali, chromi chodzili, konający wracali do życia, a i „bydełko miało opiekę”. W 1745 w kościele znajdowało się 167 wotów, ofiarowanych z wdzięczności przez przybywających niekiedy na kolanach wiernych.

Kult Matki Bożej w byszewskim obrazie nie osłabł w wiekach XIX i XX. Podczas uroczystości koronacji obrazu 10 lipca 1966 w obecności 15 tys. wiernych bp ordynariusz Kazimierz Kowalski umieścił na nim papieskie korony. Od XIII w. główny odpust przypada niezmiennie na dzień Narodzenia NMP (8 września) z oktawą, ponadto w uroczystość Trójcy Św. Rocznie do Byszewa przybywa około 10 tys. pieszych i zmotoryzowanych pielgrzymów z okolicznych miejscowości i z całej Polski.