Johannesburg (RPA) – Dar es Salaam (Tanzania)

Johannesburg (RPA) – Dar es Salaam (Tanzania)
3 tygodnie: 21 dni (6 tyś. km.)
Skład: 9 osób.

Wyprawa z Johannesburga przez Deltę Okavango w Botswanie, Wodospad Wiktorii w Zambii, Jezioro Malawi do Dar es Salaam w Tanzanii. Po drodze  odwiedzimy wiele Parków Narodowych z możliwością skorzystania w nich z safarii, lub trekingu z przewodnikiem, odpoczniemy nad Jeziorem Malawi.

1. RPA (12.07.2018) Odbieramy uczestników z lotniska. Obiadokolacja na miescie. Nocleg w hotelu.

2. RPA (13.07.) Wczesna pobudka. Po śniadaniu jedziemy do stolicy Republiki Południowej Afryki – Pretorii. Zobaczymy m.in. Church Square, Voortrekker Monument i Melrose House. Po lanchu ruszamy do Botswany. Przekraczamy granicę. Nocleg przed Rezerwatem Mokolodi.

3. Botswana (14.07.) Safari po rezerwacie Mokolodi, a następnie przejazd pod sanktuarium Khama Rhino w Serowym gdzie odbywa się reprodukcja zagrożonego gatunku nosorożca. Safari po Mokolodi oraz Khama Rhino dla chętnych. Przerwa na Lanch w Palapye. Nocleg w pobliżu rezerwatu.

4. Botswana (15.07.) Długi przejazd do Moun i przygotowanie do rejsu przez Deltę Okavango. Nocleg w Maun.

5. Botswana (16.07.) Wypłynięcie na safari (mokoro, kajak) w Deltę Okavango. Tereny te są bardzo obfite w różnego rodzaju zwierzynę. Na terytorium Moremi Wildlife Reserve i w okolicy występują m.in. krokodyle, hipopotamy, impale, antylopy gnu, bawoły, zebry, antylopy Sitatunga. Nocleg na jednej z wysp delty.

6. Botswana (17.07.) Drugi dzień w Delcie Okawango. Wieczorem powrót do Moun. Nocleg na campingu.

7. Botswana (18.07.) Jedziemy do Parku Chobe. Po drodze dłuższy postój na spacer – wśród największych/najstarszych baobabów. Dla chętnych odwiedziny w rezerwacie ptaków. Nocleg w drodze do Nata. .

8. Botswana (19.07.) Droga do Kasane. Dla chętnych oglądanie świata zwierzat z łódki w Parku Chobe. Nocleg przy mieście.

9. Botswana (20.07.) Przed nami dzień dojazdu nad wodospad Wiktorii. Przekraczamy granicę Botswana – Zimbabwe. Oglądamy wodospad od strony Zimbabwe, z której jest najbardziej widowiskowy. Lanch i obiadokolacja na mieście. Nocleg w Viktoria Falls.

10. Zimbabwe (21.07.) Dzień na odpoczynek. Dla chętnych możliwość skorzystania z wielu propozycji aktywności np. rafting po Zambezi, skok na bungee, czy lot nad wodospadem. Wieczorem przemieszczamy się do Zambii. Nocleg w Lovingstone.

11. i 12. Zambia (22. i 23.07.) Długa droga do Parku Narodowego South Luangwa. Po drodze zwiedzanie stolicy Zambii. Nocleg w Lusaki.

13. Zambia (24.07.) Safari po jednym z największych rezerwatów przyrody na świecie – South Luangwa, który koncentruje zwierzęta wokół rzeki Luangwa i jego laguny. Pod wieczór wracamy do Chipata. Nocleg w hotelu.

14. Malawi (25.07.) Przekraczamy granice z Malawi. Jedziemy do stolicy Malawi – Lilongwe. Czas wolny na zobaczenie miasta. Nocujemy w Mabuyacamp.

15. i 16. Malawi (26. i 27.07) Odpoczynek na rajskich plażach jeziora Malawi. Dla chętnych: sporty wodne, jazda konna czy spacer i podpatrywanie codziennego życia miejscowej ludności.

17. Tanzania (28.07) 
Jedziemy do Tanzanii. W miarę możliwości czasowych odwiedzimy Makonde, gdzie wyrabiane są słynne hebanowe, polerowane rzeźby.  Przejazd przez urozmaicony, górski rejon poludniowej Tanzanii i ogromne plantacje herbaty. Nocleg na campingu.

18. Tanzania (29.07) 
Dla chętnych wizyta w ostatnim Parku Narodowym na tym etapie podróży Dookoła Afryki – Parku Mikumi, gdzie można spotkać m.in. lwy, zebry, bawoły, antylopy i słonie. Nocleg przy parku.

19. Tanzania (30.07) 
Przejazd z Iringa do stolicy Tanzanii – Dar Es Salaam. Po dojeździe czas wolny na zobaczenie stolicy. Obiadokolacja na mieście. Nocleg w Dar Es Salaam.

20. Tanzania (31.07) Dzień rezerwowy do wykorzystania podczas podróży.

21. Tanzania (1.08.2018) Transfer uczestników kończących ten etap podróży na lotnisko w Dar Es Salaam.

BOTSWANA – jednostka monetarna – pula (BWP). Największe miasta: Gaborone – stolica. Większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari. Na północy znajduje się bagienny obszar śródlądowej delty Okawango. Religia – chrześcijaństwo – 71,6%. Najwyższe zyski przynosi
gospodarce Botswany górnictwo, choć większość ludności pracuje w rolnictwie.  17% terytorium kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty dzikiej zwierzyny. Znajdują się tu bogate złoża diamentów, niklu i miedzi.

ZIMBABWE – dawniej Rodezja. Stolica – Harare. Około 98% ludności stanowią czarnoskórzy. Jednostka monetarna – różne waluty. Religia – chrześcijaństwo – 87%. Największe miasta: Harare – stolica, Bulawayo, Manicaland. Zimbabwe leży w obszarze klimatu zwrotnikowego – na południu, i klimatu podrównikowego. Świat zwierząt jest bogaty w liczbę gatunków jak i ich liczebność.

ZAMBIA – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza. Stolica – Lusaka. Jednostka monetarna – kwacha (ZMK). Języki: angielski (urzędowy) i języki plemienne. Religia w Zambii – chrześcijaństwo – 97,6%. Obszar Zambii obejmuje lekko pofałdowany płaskowyż (1000-1400 m n.p.m.). W Zambii występuje klimat podrównikowy, suchy. Pora deszczowa trwa od listopada do kwietnia i charakteryzuje się wysokimi temperaturami i częstymi burzami.  Rzeki: Zambezi i Luapula. Naturalną szatę roślinną stanowi widny las tropikalny (miombo), na południu las przechodzi stopniowo w sawannę.

MALAWI – dawniej Niasa – państwo we wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Stolica – Lilongwe. Jednostka monetarna – kwacha (MWK). Z północy na południe kraju rozciąga się Wielki Rów Zachodni, w obrębie którego znajduje się trzecie co do wielkości jezioro afrykańskie – Niasa. Na wschód i zachód od jeziora Niasa w krajobrazie dominują wysokie płaskowyże. Malawi leży w strefie klimatu podrównikowego. Większa część kraju jest zdominowana przez sawanny, na których rosną akacje i baobaby. Nad rzekami rosną lasy galeriowe. Świat zwierząt jest bardzo różnorodny.  Malawi należy do grona najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Gospodarka praktycznie w całości opiera się na rolnictwie, głównym produktem żywnościowym jest kukurydza. Religia – chrześcijaństwo – 82,7%.