Chalkidiki

Chalkidiki

Chalkidiki to przepiękny półwysep w Grecji, który idealnie nadaje się na krótsze i dłuższe wycieczki rowerowe. Znajduje się on w północno-wschodniej części kraju, a jego powierzchnia wynosi 2945 km². Podzielony jest na trzy mniejsze półwyspy, co przypomina w wyglądzie trójząb Posejdona. Od wschodu Chalkidiki oblewa Zatoka Orfańska, a od zachodu Zatoka Salonicka i Termajska.

Nadmorskie szerokie trasy czekają na odkrycie, a kręte górskie ścieżki prowadzą do gajów oliwnych, w których czuć obecność starożytnych bóstw. To piękne okolice, pełne zaskakujących widoków.

Warto wybrać się rowerem z Pefkochori do Loutra lub też dalej do Neos Marmaras, przez Agię Paraskevi czy Sithonia. Półwysep Kassandra jest niezwykle urokliwym miejscem, są tu szerokie piaszczyste i żwirowe plaże. Loutra zaś znana jest z wód termalnych o kojących właściwościach, to świetne miejsce na przerwę w wyprawie lub tez dłuższy odpoczynek. Całość trasy wynosi 80 km. Prowadzi przez górską ścieżkę widokową i kończy się w nadmorskim porcie Neos Marmaras, które położone jest na środkowej odnodze Chalkidiki.

Z Neos Marmaras można dojechać rowerem aż do Olympiady, trasa ta wynosi około 100 km. To wyprawa wzdłuż zachodniego, a później wschodniego wybrzeża. Trasa ma swój początek w wiosce Parthenonas. Znajdują się tu kamienne zabytkowe domy, a ścieżka rowerowa posiada zjazd górskim szlakiem w stronę wybrzeża. Dalsza trasa prowadzi wzdłuż malowniczych zatok, następnie pośród lasów piniowych, przecinając małe nadmorskie kurorty oraz rybackie wioski.

Warto także wybrać się w dalszą drogę od Olympiady, poprzez Półwysep Athos do Ouranoupoli. Długość tej trasy wynosi około 70 kilometrów. Athos słynie z ogromu ruin starożytnych zabytków, jest tu także wiele gęstych zarośli śródziemnomorskiego lasu. Droga wiedzie w głąb półwyspu, znajduje się ona na wysokości 500 metrów. Prowadzi dalej przez urocze łąki leśnymi ścieżkami, aż do głównego szlaku komunikacyjnego.

Chalkidiki to niesamowite miejsce z trasami, których nie sposób odnaleźć nigdzie indziej.