Dalmacja

Dalmacja

Dalmacja to rejon w Chorwacji, który kusi wspaniałymi widokami, złotymi piaszczystymi i żwirowymi plażami oraz lazurowym morzem. Jednakże to wcale nie musi oznaczać ciągłego leżakowanie, warto zobaczyć to miejsce z innej perspektywy.

Można tu spotkać sieć dróg budowanych na wapiennych podstawach. Trasy rowerowe znajdują się w okolicach Trilje, Sinje, na wybrzeżu w Omiszu, w Makarskiej, na Hvarze, na Visu, na Soltie i na Braczu. Tereny górzyste odnajdziemy w głębi lądu, gdzie czasem trzeba pokonać nawet parę set metrów w górę, warto więc być w dobrej kondycji.

W okolicach Makarskiej również znajdują się trasy rowerowe, łatwe przechodzą one przez miejscowości wypoczynkowe Makrskiej riwiery, a te trudniejsze prowadzą przez górski masyw Biokovo. To niesamowicie piękne miejsca, pełne urokliwych widoków.

Riwiera Makarska to jedno z najpopularniejszych miejsc w Chorwacji położonych nas samym Adriatykiem. Są tu długie plaże żwirowe, najlepsze restauracje oraz gospody z daniami z dalmatyńskiej kuchni. Na górze Biokovo zaś warto napić się chłodnej, świeżej wody źródlanej i zatrzymać się na chwilę odpoczynku wśród górskich ziół.

Ciekawą trasą jest także droga prowadząca od Splitu do Dubrowniku. Wynosi ona około 220 km, także warto ją sobie rozłożyć na kilka dni, zwłaszcza, że w tych okolicach jest co zwiedzać.  Trasa przecina małe średniowieczne miasta, ciche żwirowe zatoczki oraz piękna lasy sosnowe. Kończy się w zachwycającym Dubrowniku, portowym mieście, w którym można zobaczyć Wielką Fontannę Onofrio z XV wieku, fortyfikacje uznawane za najpiękniejsze obwarowania na świecie, czy Pałac Rektorów lub też Pałac Sponza. W tym ostatnim obecnie znajduje się jedno z najobszerniejszych europejskich archiwów.

Rowery można wypożyczyć na miejscu, a poznanie Dalmacji na bicyklu to bardzo dobry pomysł na spędzenie wakacji. Czyste wody basenu Morza Śródziemnego zachęca do kąpieli w czasie przerw, a mijane miasta pełne są ciekawych budynków o wielkim znaczeniu historycznym i kulturalnym.