Dar es Salaam (Tanzania) – Arusha (Tanzania)

Dar es Salaam (Tanzania) – Arusha (Tanzania)

2 tygodnie: 14 dni (1 tyś. km.)
Skład max: 9 osób.

Plan wyprawy:
1. Tanzania (1.08) Odbieramy uczestników z lotniska. Odpoczynek – czas wolny. Nocleg w hotelu.

2. Zanzibar (2.08) Wczesna pobudka. Po śniadaniu jedziemy do portu i płyniemy promem na Zanzibar. Z portu przemieszczamy się do hotelu przy plaży w Nungwi – wiosce rybackiej w północnej czesci wyspy. Tutejsze plaże należą do najpiękniejszych plaż na Zanzibarze. Są małe, ale za to pozbawione wodorostów – jest to jedno z kilku miejsc, gdzie nie występuje rafa koralowa, można tu pływać na pełnych falach. Są tu bungalowy na plaży, tętniące życiem bary i restauracje oraz otoczone palmami bananowymi i kokosowymi bazy nurkowe, ale przede wszystkim to świetne miejsce na relaks, wypoczynek na hamaku, miejsce, gdzie można się cieszyć słońcem i morzem.

3,4 i 5 (3,4 i 5.08) Trzy dni na Zanzibarze. Niektórzy mówią o wyspie – raj na Ziemi, inni: Wyspa Przypraw. A może jedno i drugie. Podczas pobytu na wyspie postaramy się poznać jak najwięcej  atakcji tego rajskiego miejsca. W dzien będziemy mogli  skorzystać z: wycieczki no plantacji przypraw, spaceru po tropikalnym lesie z małpami błękitnymi, wyprawy do jaskiń niewolników i wizyty w wiosce rybackiej. Dla chętynch możliwe: pływanie z delfinami, obserwacja świata podwodnego – snurkeling czy bardziej zaawansowane nurkowanie ze sprzętem i instruktorem. Wieczorami plażowanie i relaks na przepięknych, piaszczystych plażach nad Oceanem Indyiskim.

6 (6.08) Wracamy na kontynent. Jedziemy w kierunku pn.-zach. do Moshi. Nocleg po drodze w hotelu.

7 (7.08) Dojazd do Moshi – dzień przygotowań do wejścia na Kilimandzaro.  Nocleg w hotelu.

8,9,10,11 i 12 (8.08 – 12.08) Jedziemy do Marangu skąd ruszamy na szczyt masywu Kilimandzaro. Wejście i zejściem powinno zająć nam 5 dni. Z jednodniowym odpoczynkiem i aklimatyzacją na stokach Kili – 6 dni. Dziennie nie powinniśmy pokonywać więcej niż 15 km. czyli ok. 5 – 7 godz. łatwego podejścia. Jednak ze względu na wysokość, czas aktywności wysoko- górskiej w podejściu będzie wymagało dobrej kondycji i dużej determinacji.  Skorzystamy z polecanej miejscowej agencji (z uprawnieniami): w pakiecie agencji: wyżywienie, tragarze, kucharze i noclegi.

13 (13.08) Odpoczynek np. pod wodospadem Maruni lub dzień rezerwowy na dłuższą realizację wejścią na Kilimandzaro. Nocleg w hotelu.

14 (14.08) Trensfer na lotnisko w Arusha.

Dla niezainteresowanych wejściem na Kilimandzaro: treking pod Kili, wodospad Maruni, zwiedzanie Arushy – miasta żyjącego atmosferą podróży, krótkie safari w Parku Narodowym  – Arusha.

TANZANIA –  Zjednoczona Republika Tanzanii – państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki (do I wojny światowej niemieckiej) oraz brytyjskiego Zanzibaru. Oficjalną stolicą Tanzanii jest Dodoma, do 1981 roku było nią Dar es Salaam. Większą część powierzchni Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Unyamwezi (wys. 900-1500 m n.p.m.), rozcięty rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Środkową część kraju przecina z południa na północ Wielki Rów Wschodni, wzdłuż zachodniej granicy biegnie Wielki Rów Zachodni. W obrębie rowów wznoszą się wysokie masywy górskie, przeważnie wulkany: Kilimandżaro (5895 m n.p.m., najwyższy w Afryce) i Meru (4565 m n.p.m.).
W północno-zachodniej części kraju, na pograniczu tanzańsko-ugandyjsko-kenijskim, znajduje się Jezioro Wiktorii. Ma powierzchnię 68,8 tys. km², co sprawia, że jest to największe jezioro Afryki, największe tropikalne jezioro świata, drugie jezioro słodkowodne świata, trzecie pod względem powierzchni i ósme pod względem objętości na świecie. Wzdłuż zachodniej granicy z Demokratyczną Republiką Konga rozciąga się Jezioro Tanganika. Oba jeziora zaliczane są do Wielkich Jezior Afrykańskich. Największa rzeka Tanzanii to Rufidżi.
Na północy zlokalizowany jest Park Narodowy Serengeti wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.jednostka monetarna – pula (BWP). Największe miasta: Gaborone – stolica. Większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari. Na północy znajduje się bagienny obszar śródlądowej delty Okawango. Religia – chrześcijaństwo – 71,6%. Najwyższe zyski przynosi
gospodarce Botswany górnictwo, choć większość ludności pracuje w rolnictwie.  17% terytorium kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty dzikiej zwierzyny. Znajdują się tu bogate złoża diamentów, niklu i miedzi.

ZANZIBAR – wyspa na Oceanie Indyjskim. Jest największą wyspą Archipelagu Zanzibar. Należy w całości do Tanzanii. Powierzchnia wyspy wynosi 1 658 km², co czyni ją największą wyspą tanzańską. Największym miastem na wyspie jest Zanzibar. Wyspa jest głównym eksporterem goździków. Zanzibar eksportuje również przyprawy, wodorosty i rafię. Rozwinięte jest rybołówstwo. Ważną rolę w gospodarce Zanzibaru odgrywa turystyka. Miejscową ciekawostką jest fakt zwyczajowego stosowania na Zanzibarze pewnej formy lokalnego, nieoficjalnego czasu słonecznego.