Dolomity

Dolomity

Dolomity to pasmo górskie znajdujące się w północno-wschodniej części Włoch. Należą one do krainy geograficznej Tyrol Południowy i są rajem dla rowerzystów. Najwyższym szczytem Dolomitów jest Marmolada z wysokością 3342 m n.p.m, a całe pasmo górskie wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To miejsce idealne na wyprawę rowerową. Dostępnych jest aż 4600 kilometrów ścieżek. Piękne krajobrazy połączone z widokiem górskich szczytów sprawiają, że każda podróż w te rejony staje się wyjątkowym doznaniem. Warto spróbować swoich sił na bardziej wymagających trasach, gdzie co rocznie trenują najsłynniejsi kolarze świata przygotowujący się do chociażby do Giro d’Italia.

Dodatkowym atutem są wysokogórskie przełęcze, alpejskie jeziora, lasy czy łąki. Warto wybrać się w podróż przez przełęcz Pordoi Pass, która oddziela dwa ogromne masywy: Marmoladę oraz Sellę. Wycieczkę najlepiej zacząć w Arabba – 1600 m n.p.m. Następnie zaś wybrać się trasą mająca 10 km i ciągnąca się serpentynami w górę.

Będąc już na szczycie ma się możliwość poznania bliżej Dolomitów oraz podziwiania wspaniałych widoków, które rozciągają się wokół. Z przełęczy można zjechać stosunkowo łatwą trasą z dosyć łagodnym nachyleniem obok chatki Pordoi przy małym jeziorku. Dalej warto wybrać się do domku Viel dal Pan, stąd bowiem, na wysokości 2432 m n.p.m. ma się przepiękny widok na jezioro Lago di Fedaia znajdujące się na 2053 metrze n.p.m.

Południowy Tyrol to świetne miejsce szczególnie do uprawiania kolarstwa górskiego. I to niezależnie od poziomu zaawansowania, zawsze też można wziąć udział w kursach poprawiających kondycję oraz wiedzę z zakresu kolarstwa, dzięki której można skuteczniej poprawić swoja formę, czy też przedostawać się przez trudniejsze ścieżki.

Dolomity to miejsce niezwykłe, można brać tu udział wyścigach, czy też wybrać się na festiwal kolarskiego górskiego w Laces/Latasch. Można również testować modele rowerów na kolejny rok. Także dla rodzin z dziećmi znajdują tu się drogi idealne, zwłaszcza w dolinach, gdzie spokojnym tempem, ciesząc się pięknem przyrody można przejechać te tereny wzdłuż i wszerz.