Douz

DOUZ

Pomimo reklamy, że jest to „Brama do Sahary”, do Douz nie napływa tłum turystów jak do Tuzar.

W okolicach głównego skrzyżowania na drodze do Kebili jest kilka banków wymieniających pieniądze. Naprzeciwko nich stoi ogólna mapa miasta.

Suk, tradycyjne centrum każdego miasta w oazie, rozciąga się w samym jego środku. Przez większą część tygodnia jest to nic więcej niż zaspany plac z gromadą sklepików z pamiątkami i kilimami. Plac ożywia się w czasie czwartkowego bazaru, stąd też trzeba dotrzeć do niego przez przyjazdem grup turystycznych. Bazar z żywym inwentarzem leży z boku Av. des Martyrs, niedaleko placu.

Szczyt sezonu turystycznego w Douz występuje w czasie Festiwalu Sahara -w grudniu i styczniu. Turyści przyjeżdżają tu w tym czasie, aby pojeździć na wielbłądach i polować ze słynnym psem pustynnym saluki, zwierzęciem podobnym do harta. Nawet wtedy można jednak znaleźć jakieś miejsce do spania, choćby materac na korytarzu.

Wypoczynek

Palmeraie – Gaj palmowy zajmuje tutaj bardzo dużą powierzchnię, praktycznie największą ze wszystkich tunezyjskich oaz. Rośnie tu ponad 300 tys. palm. Najlepszym sposobem na zwiedzanie tego raju jest spacer wzdłuż drogi do Hotel Saharien, a następnie jedną z bocznych ścieżek. Droga po minięciu Saharien wiedzie do Place du Festival, rozciągającego się na skraju wydm. Wokoło są najlepsze hotele.

Właśnie tutaj wyrasta znana Wielka Wydma, fenomen, który dla niektórych cyników nie jest wyłącznie dziełem przyrody. Nie budzi natomiast wątpliwości erg (morze piasku) otaczający wydmę. To wspaniała okazja, szczególnie dla wszystkich tych, którzy uwielbiają zdjęcia pt. „tu byłem i to robiłem” z Saharą w tle.

Spacer od centrum miasta do Place du Festival zajmuje około 30 minut.

Jazda na wielbłądach i safari

To cud, gdy w ciągu trzydziestu minut, choć raz ktoś nie zaproponuje przejażdżki na wielbłądach. Jeżeli nikt tego nie zrobi, należy udać się do kawiarni obok biura turystycznego. Opłata wynosi około 5 D.T. za godzinę. czyli wystarczającą ilość czasu dla przeciętnego jeźdźca.

Prawdziwą przygodą jest wycieczka na wielbłądach połączona z noclegiem wokół ogniska pod gwiazdami. Takie wycieczki są organizowane przez Kamei w Hotel Splendide. W okolicach Douz mieszka także koczownicze plemię Nefzawa (nazwa pochodzi od południowo-wschodniej prowincji kraju), a jedna z rodzin założyła nawet mały interes zapraszając turystów na nocleg na pustyni za 25 D.T. za noc. Wycieczkę rozpoczyna (zaraz po ustąpieniu upału) trzygodzinna przejażdżka na wielbłądzie, potem rozbija się obóz. Przewodnicy przygotowują ogień i jedzenie, między innymi smakowity chleb pieczony w popiele. Po kolacji zaczynają się śpiewy, które trwają aż do późnej nocy. Po noclegu pod gołym niebem zwija się obóz i wycieczka rusza w drogę powrotną do domu.

Moja wycieczka przez pustynię odbywała się w czasie burzy piaskowej. Nad ranem sam stałem się piaskową wydmą, a piasek dosłownie wcisnął się wszędzie, nawet do budzika w mojej torbie!

Dwie agencje turystyczne w mieście: Douz Voyages (tel.05/49 53 15) i AbdelmoulaVoyages (tel.05/49 54 84), oferują bogaty wybór wycieczek, nawet ośmiodniowych z zakwaterowaniem w tradycyjnych czarnych namiotach.

Noclegi – najtańsze

Kemping – Desert Club (tel. 05/49 55 95) leży wśród palm na prawo od końca Av. du 7 Novembre 1987. Jest tu dużo cienia oraz ciepła woda (3 D.T. od osoby w namiocie, 8 D.T. od osoby ze śniadaniem w „beduińskim namiocie”). Na terenie kempingu działa restauracja i bar, a nawet telefon do rozmów międzynarodowych.

Desert Club ma biuro w mieście, 3 Place du Souq, gdzie można wypożyczyć namiot lub sprzęt biwakowy. Organizuje również wycieczki dla amatorów podróży po Saharze samochodem 4 WD.

Hotel – Najtańsze hotele znajdują się w centrum miasta, wokół suku i dworca autobusowego. Trudno jest znaleźć milszy personel niż w Hotel 20 Mars (tel.05/49 45 95), zaraz na północ od suku na ulicy o tej samej nazwie. Dobra jakość – za 5 D.T. od osoby z bezpłatnym gorącym prysznicem i śniadaniem za 900 milimów.

Zaraz za rogiem, na Rue Ghara Jawal, znajduje się Hotel Essada, który powinien być już otwarty.

Hotel de la Tente (tel. 05/49 54 68), obok postoju louages na Rue des Affections – uliczce o pięknej nazwie, to inne dobre miejsce noclegowe (również 3 D.T. i bezpłatny gorący prysznic).

Kierownictwo Hotel Splendide zachowuje się w sposób, który najlepiej określić jako ekscentryczny (4 D.T. za łóżko).

Najlepiej z daleka omijać nędzny Hotel du Calme znajdujący się koło poczty.