Heathrow Londyn

Heathrow Londyn

Heathrow to największe lotnisko w Europie i jedno z największych na świecie. Jeśli natomiast chodzi o liczbę obsługiwanych rocznie pasażerów w ruchu międzynarodowym, to Heathrow zajmuje bezsprzecznie pierwsze miejsce wśród największych portów lotniczych świata.

Heathrow znajduje się na terenie tzw. Wielkiego Londynu, ok. 24 kilometry na zachód od centrum miasta. Jest to jeden z pięciu portów lotniczych Londynu – obok Londyn-City, Gatwick, Luton i Stansted. Do lotniska prowadzą z centrum Londynu dwie autostrady M4 i M25, ale można się tu także dostać pociągiem, metrem czy też autobusem. Heathrow posiada 5 terminali lotniczych i dwa pasy startowe. Lotnisko zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby obsługiwanych połączeń międzynarodowych. Stanowią one aż 92,6 proc. wszystkich połączeń. Najbardziej oblegane trasy to: Londyn – Nowy Jork – rocznie podróżuje nią ponad 2,5 mln pasażerów, Londyn – Dubai – którą wybiera blisko 2 mln osób, Londyn – Dublin i Londyn – Hongkong z blisko 1,5 mln pasażerów oraz Londyn – Amsterdam, Londyn – Paryż i Londyn – Chicago – którymi podróżuje ponad milion pasażerów rocznie. Heathrow posiada połączenia z 90 krajami na świecie, a lądują tu samoloty 89 linii lotniczych.

Co ciekawe, turyści, którzy przyjeżdżają do Londynu z celem zwiedzania miasta stanowią na lotnisku jedynie 20 proc. wszystkich pasażerów. Prawie 35 proc. pasażerów ląduje na Heathrow w celach biznesowych, a mniej więcej tyle samo przylatuje tu jedynie w celu przesiadki na inny samolot. Co roku na Heathrow obsługiwanych jest kilkadziesiąt milionów pasażerów. Codziennie przez lotnisko przewija się ok. 190 tys. ludzi z czego 90 proc. to osoby podróżujące za granicę. Jest to najlepszy wynik na świecie. Heathrow znajduje się również w pierwszej 15-tce najbardziej zatłoczonych lotnisk na świecie. Codziennie startuje tu i ląduje blisko 1250 samolotów. Wreszcie należy wspomnieć, że każdego dnia na Heathrow przerzuca się ponad 4 tony bagażu.