Hyde Park Londyn

Hyde Park Londyn

Hyde Park należy do grona królewskich parków i jest jednym z największych terenów zielonych w Londynie. W północno – wschodniej części Hyde Parku znajduje się tzw. Speaker’s Corner (Kącik Mówców) – miejsce, w którym prowadzi się przeróżne, niczym nieskrępowane debaty publiczne.

Hyde Park to największy z czterech, połączonych łańcuchowo parków królewskich, usytuowanych w samym centrum Londynu. Od zachodu otaczają go Kensington Gardens, od południowego wschodu Hyde Park łączy się natomiast z Green Park, który dalej przechodzi z kolei w St James’s Park. W ciągu dnia trudno jest odróżnić Hyde Park od Kensigton Gardens, ponieważ oba te tereny ściśle do siebie przylegają. Hyde Park rozciąga się na obszarze 142 ha, a pośrodku niego usytuowane jest jezioro The Serpentine, natomiast Kensington Gardens zajmują powierzchnię 111 ha, a ich centralny punkt zajmuje zbiornik wodny o nazwie The Round Bound.

Hyde Park został założony w 1536 r. przez króla Henryka VIII, na terenach należących wcześniej do Opactwa Westminsterskiego. Park zyskał jednak na popularności dopiero w XIX w., gdy wytyczone zostały w nim eleganckie alejki, a wokół nich ustawiono ławki i inne obiekty architektury parkowej. W poł. lat 50-tych XIX w. w północno – wschodniej części parku stanął Marble Arch (Marmurowy Łuk) – pierwotnie zaprojektowany jako brama dla Pałacu Buckingham, która jednak ze względu na wąskie przejście (zbyt wąskie, żeby zmieściła się w nim królewska kareta) musiała zostać sprzed pałacu usunięta. W 1851 r. w Hyde Parku zorganizowana została Wielka Wystawa Światowa. W tym celu wybudowano specjalny pawilon wystawowy – Crystal Palace (Kryształowy Pałac), który jednak po zakończeniu wystawy został z parku usunięty.

Wyrażenie Hyde Park oznacza teren (forum), na którym można nieskrępowanie głosić swoje poglądy. Nazwa parku z tą wolnością słowa jest właśnie ściśle związana. Znajduje się tu słynny Speakers’ Corner (Kącik Mówców). Kącik ten usytuowany jest wokół Marble Arch, jednak tak naprawdę obejmuje on większy obszar, rozciągający się do Victoria Gate i wzdłuż jeziora The Serpentine. W Speakers’ Corner każdy może przyjść i wygłosić swój sąd w danej sprawie albo wziąć udział w otwartej debacie publicznej. Choć miejsce to przewidziane jest w szczególności dla zwykłych ludzi, to na przestrzeni dziejów nie zabrakło tu także wielkich mówców. W Hyde Parku przemawiali m.in. Karol Marks, Włodzimierz Lenin czy też George Orwell.