Ineia – dolne skały – Wspinaczka na Cyprze

Ineia – dolne skały – Wspinaczka na Cyprze

Skały są na południowym stoku góry z bazą wojskową Armii Cypryjskiej tuż przy betonowej drodze ze wsi Ineia na plażę Lara. (na mapach turystycznych baza nie jest oznaczona i pełno starych nie aktualnych drogowskazów na Lara). Anteny (radary), z bazy są widoczne z 8km.

Skała to bardzo twardy piaskowiec o znakomitym tarciu. Wysokość skał do 45m. Rejon praktycznie składa się z dwóch masywów skalnych, jeden dłuży i bardzo połogi, drugi charakteryzuje się dłużą przewieszoną ściana.

Dojazd:
Z Pafos jedziemy do Pegeia, potem do Kathikas, i następnie przez wsie Kato i Pano Arodes, do wsi Ineia. ,
W ineia w miejscu skrzyżowania z drogą na Druseia (główne skrzyżowanie we wsi) skręcamy w lewo (na południe) na dół, po 500m asfald powinien zmienić się w drogę betonową (to informacja że jesteśmy na dobrej drodze), jedziemy tą drogą aż dojeżdżamy po 3km do skał. Jest tam wiele wygodnych miejsc do parkowania.

Jeśli we wsi Ineia pojedziemy prosto dojedziemy do rejonu Gerakopetra który jest na tej samej górze z drugiej strony, i można spróbować dojechać polną – szrutową drogą, która jest pod bazą wojskową obok podjazdu do Gerakopetry.

Dojazd nie jest trudny niestety bez oznaczeń i trzeba kierować się intuicją.

Uwaga na półwyspie Akamas ( wieś Ineia zaliczana jest do Akamasu) są drogowskazy na Lara z czasów koloni brytyjskiej które, teraz wiodą donikąd. Lepiej jest się spytać o drogę niż dojechać do odludnych zakątków półwyspu.

Oznaczenia czytaj ;
(nr.)= 1. (nazwa drogi) = Milenium (asekuracja) [2p + A] = dwa punkty (spity/ringi) + zjazdówka – Anchor-rappel stance.
info:
TOPO będzie uzupełnione po konsultacji z twórcą dróg A.Andreu ( po winno ukazać się po 1 kwietnia ) na razie nie ma dróg aby potem nie prostować błędów.

wysokie do 20m
10. no name E3 / 7b+ trad
11. no name VS 5b+ trad
12. no name VS 4b trad
13. no name VS 4a trad
14. no name VS 4a+ trad

To miejsce zwane jest „Szkoła” tu się ludzie uczą wspinać

wysokie do 40m
2. trad – HS 5a
3. trad – HS 4a
4. trad – HS 4a
5.trad – HS 4a
6. trad – HS 5a
7.trad -HS 4a
8.trad – Diff 3a
9.trad – Diff 3a

wysokie do 20m
1. Infecktion 5a+ [4p+A]

wysokie do 30m
2. Nana (project) ? 8a ? [7p +A]
3. project ???
4 Crak – Diff 4a

wysokie do 20m