Jak dostać się na Cypr

JAK PRZYLECIEĆ – DOPŁYNĄĆ NA CYPR
czyli: Jak dostać się na wyspę?

 

Jak przylecieć?

Samolotem na Cypr

Na Cyprze południowym są cztery lotniska:

Nicossia (małe i rzadko używane) ,

Larnaca,(nowe dobre przebudowane lotnisko )

Pafos (nowe nie wielkie nowoczesne przebudowane lotnisko )

Ercan (lotnisko po stronie tureckiej )

Warszawy można dolecieć na Cypr na lotnisko Larnaka (oferta LOT code-share z Cyprus Airways, Larnaca LCA – 5 km od centrum miasta). Lub po przesiadce gdzieś w Europie zachodniej na lotnisko Pafos (Paphos PFO – 15 km od miasta).Z państw Europy wschodniej samoloty latają do Larnaki, z europy zachodniej do Pafos.
– W Larnace do centrum miasta najlepiej dojechać taksówką, albo zabrać się „Intercity Buses – Green Bus” ( przystanek i biuro „Intercity Buses 100m od budynku lotniska na lewo. Autobus zabierze nas do centrum Larnaki na plac Agios Lazaros czyli plac świętego Łazarza centrum zabytków, nie daleko fortu w byłej dzielnicy tureckiej, niestety daleko do wszelkich biur).
– w Pafos nie daleko lotniska jest przystanek autobusów miejskich. lini ALEPA nr.# 612, jedzie on robiąc w centrum pętlę, przez całe Pafos aż do Coral Bay (cena o koło 3 € lub 1 €).
Jeśli jedziemy gdzieś dalej to taniej, pojechać taksówką do biuta Travel Express i prześiąść się na minibusa. Kierowcy Busów nie chcą jeździć na lotnisko z powodu wojny z kierowcami taksówek.

jak zamówić takiego Busa w praktyce patrz -> „Komunikacja na Cyprze -zmówienie Busa”

Bezpośrednie loty z Warszawy do Larnaki są trzy razy w tygodniu.
Podróż trwa ok. 3,5 godz. Koszt biletu (w obie strony) od ok. 1000zł do 1800 zł. wzwyż (w zależności od sezonu).

W roku 2011 na wiosnę ceny spadały do 200 euro Katowice – Pafos – Katowice!!!! ale latem cena już była nawet 700 euro.

Na Cypr można też dotrzeć bezpośrednio z Polski lotem czarterowym, zwłaszcza w sezonie letnim. Biura podróży czarterują na przykład samoloty cypryjskich linii Eurocypria. Bilety na loty czarterowe rozprowadzane są głównie przez biura podróży,
np. Cypryjskie biuro Podróży „http://cyprctba.gensys.pl/page.jsp albo na stronie http://www.cypr-ctba.com Polecamy też serwis http://www.biletyczarterowe.pl/.
Ceny lotów czarterowych są bardzo różne, w zależności od sezonu, ale z reguły tańsze niż 1000 zł. (w obie strony).

Podróż lotniczą do Larnaki lub Pafos można też odbyć innymi liniami lotniczymi, z przesiadką w którymś porcie lotniczym Europy, albo pezpośrednio stamtąd.
Możliwe są też loty z przesiadkami tanimi liniami, np. z Berlina, Drezna, Hamburga (Condor, AIR 41, Eurocypria) czy z Pragi (Smart Wings) czy Budapesztu. Ceny biletów kształtują się w granicach 100 – 250 euro.
Bywają tanie połaczenia z przesiadką w Kijowie i Atenach.

Ceny biletów są zależne od sezonu i popytu na dany lot, musisz sprawdzić sam co w danym momencie jest najbardziej korzystne.

Po stronie Tureckiej jest lotnisko Ercan koło Nikozji. W 2011 nie które biura podróży z Polski i Niemiec proponowały tanie loty właśnie na stronę Turecką … tylko turysta musi wiedzieć że robi to na własną odpowiedzialność.

Polski Konsulat dnia 09 lipca 2011roku w Nikozji podał że:

Z uwagi na powtarzające się przypadki organizacji przez działające w Rzeczypospolitej Polskiej biura podróży pobytów turystycznych obywateli polskich na terytorium tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że: 

  1. Polska, tak jak inne państwa UE, nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z tzw. Turecką Republiką Cypru Północnego.
  2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę, że lotniska położone na terytorium tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego nie są dopuszczone do międzynarodowego ruchu lotniczego, co stanowi element wysokiego ryzyka dla bezpieczeństwa polskich obywateli.
  3. Tzw. Turecka Republika Cypru Północnego nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z roku 1963, najistotniejszej w sprawach konsularnych umowy międzynarodowej. Brak jest także innego porozumienia regulującego kwestię wykonywania funkcji konsularnych na tym terytorium. Oznacza to, że wykonywanie opieki konsularnej nad obywatelami polskimi przebywającymi na terytorium tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego, nie jest możliwe.

Prosimy o branie tych faktów pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjazdach turystycznych do tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Marcin Bosacki
Rzecznik Prasowy MSZ

Nie zmienia to faktu że są linie które tam latają i to za tanie bilety. I są osoby które to sobie chwalą.