Lanzarote cz. 2

Lanzarote cz. 2

JAMEOS DEL AGUA
Lanzarote- Jameos del Agua
Jameos del Agua- podziemne jaskinie położone nad brzegiem Atlantyku, wśród skał wulkanicznych, są atrakcją turystyczną zaprojektowaną przez Cesara Manrique w 1968 r. Tuż za wejściem usytuowane są kamienne schody, które prowadzą 10 m w dół do podziemnej pieczary, w której centrum jest małe jeziorko. Zamieszkują je centymetrowej wielkości, ślepe kraby albinosy, będące symbolem tego miejsca.  Przechodzimy do kolejnej, otwartej w większości na światło dzienne wulkanicznej groty, gdzie naszym oczom ukazuje sę basen i egzotyczny ogród. Wychodzące stąd schody prowadzą do umieszczonych powyżej tarasów widokowych, gdzie znajduje się wejście do muzeum wulkanicznego- Casa de los Volcanes, tutaj dowiemy się o wulkanicznej przeszłości wyspy.  Jedną z większych atrakcji tego miejsca jest audytorium, urządzone w  grocie, charakteryzującej się doskonałą akustyką. W sali odbywają się koncerty, przedstawienia oraz festiwal muzyki, może ona pomieścić 600 osób.
Lanzarote- Jameos del Agua
Jameos del Agua jest centrum kultury, turystyki i sztuki, stworzone przez naturę i przekształcone przez człowieka. Wejście do kompleksu jest kompozycyjnie dostosowane do otoczenia, białe nowoczesne budynki muzeum  wulkanologii stanowią przemyślany kontrast.  Dla wielu jest przykładem harmonijnego wykorzystania natury, dla innych jest zbędną ingerencją w naturalne piękno tego miejsca. Czym jest dla Was? Odwiedźcie i się przekonajcie 😉
Lanzarote- Jameos del Agua
Lanzarote- Jameos del Agua
Lanzarote- Jameos del Agua
Lanzarote- Jameos del Agua
Zwiedzając do naszych uszu dochodzą ciche dźwięki muzyki. Jednak jak widać na zdjęciach harmonijną atmosferę zakłóca tłum turystów (zdjęcia są zrobione w marcu, czyli przed sezonem). Miejsce niestety jest dość komercyjne, na terenie jaskiń znajduje się dyskoteka, czynna od 19.00 do 2.00 w nocy, restauracja z ciężkimi drewnianymi stołami i krzesłami. Część skał jest pomalowana na biało, tworząc trochę, moim zdaniem, odbiegającą od klimatu tego miejsca, dziwną i nie pasującą scenerię.
Lanzarote- Jameos del Agua- restauracja
Restauracja była nieczynna podczas zwiedzania, stąd moje przypuszczenie, że jest otwarta w godzinach wieczornych tak jak dyskoteka. Jeśli chcecie odwiedzić to miejsce wieczorem pamiętajcie o odpowiednim stroju.
Lanzarote- Jameos del Agua- restauracja