Metameur – Joumaa – Beni Kheddache

Metameur

Jedyną atrakcją tej małej wioski, 6 km od Medenine i kilometr od głównej drogi Medenine-Gabes, jest stara gorfa dominująca nad pozostałymi zabudowaniami. Miasto pochodzi z XV w., ale gorfa jest z pewnością wcześniejszą konstrukcją.

Noclegi i gastronomia – Na jednym z dziedzińców niedaleko meczetu stoi odrestaurowana gorfa – obecnie tani Hotel Les Ghorfas (tel. 05/64 02 94), oferujący więcej niż zazwyczaj tej klasy hotele za 6,5 D.T. od osoby.

Zimą hotel usypia: niewielu turystów tu dociera, stąd też może być zamknięty. Najlepiej przed przybyciem tutaj zadzwonić. Restauracja hotelowa to jedynie miejsce w Metameur, gdzie można coś przekąsić. Ci, którzy nie lubią hotelowego jedzenia, muszą przywieźć prowiant ze sobą, gdyż we wsi nic nie można kupić.

Komunikacja – Najprostszym sposobem dostania się do wioski jest przyjazd jednym z regularnych autobusów z Medenine. Miłośnicy autostopu sześcio kilometrowy odcinek od głównej drogi Medenine-Gabes pokonają zapewne stosunkowo szybko. Inni skazani są na pieszą wędrówkę lub taksówkę. Zakręt do Metameur jest doskonale oznakowany, a samą wioskę widać w oddali.

Do okolicznych wsi kursują lokalne taksówki – Peugeoty 404-pick up z czerwoną tablicą rejestracyjną. Dojazd do głównej drogi kosztuje 300 milimów.

Przez wieś przebiega także boczna droga łącząca Matmatę z Toujane, którą teoretycznie także można przejechać autostopem. W praktyce jedynymi osobami korzystającymi z tej trasy są turyści podróżujący wynajętymi samochodami.

Joumaa

To fascynująca, wybudowana na szczycie wzgórza wioska, 36 km na południowy zachód od Medenine. Widoczna od strony drogi, gdzie zatrzymuje się autobus, wygląda jak gładka, ozdobiona blaszkami ściana. Znajdują się tu jednak ulice, meczet, plac i zbiorniki z wodą.

Komunikacja – Kilka autobusów dziennie kursuje tu z Medenine (1,25 D.T.).

Beni Kheddache

Droga z Joumaa wiedzie dalej do Beni Kheddache, osady leżącej wśród wzgórz. W niżej położonej partii wioski stoi ksar, który choć zniszczony, nadal jest wykorzystywany.

Nie ma tu żadnych możliwości zakwaterowania, a jedynie kilka restauracji. Do Medenine kursują regularnie mikrobusy.