Najsłynniejsze place Londynu

Najsłynniejsze place Londynu

Najsłynniejsze place Londynu potrafią wymienić nawet osoby, które nigdy w Londynie nie były. Takie miejsca jak Trafalgar Square, Picadilly Circus, Leicester Square czy Parliament Square znane są na całym świecie.

Trafalgar Square położony jest w dzielnicy City of Westminster, u zbiegu ulic Pall Mall, Charing Cross Road, Strand, Whitehall i The Mall. Plac wytyczony został w miejscu dawnych stajni królewskich, w latach 20-tych XIX w. W 1838 r. w północnej części placu wybudowany został okazały gmach National Gallery, natomiast kilka lat później pośrodku placu ustawiono 55-metrową Kolumnę Nelsona. Plac od początku nosił nazwę Trafalgar Square, czym upamiętniał słynną, wygraną przez Anglików bitwę morską pod Trafalgarem, która miała miejsce w 1805 r. w trakcie wojen napoleońskich. Poza Kolumną Nelsona – przedstawiającą autora zwycięskiej bitwy pod Trafalgarem, na placu znajdują się jeszcze trzy pomniki: gen. Henry’ego Haveloka, gen. Charlesa Napiera i króla Jerzego IV Hanowerskiego. Na Trafalgar Square stoi także jeden pusty cokół, na którym miał zostać usytuowany pomnik konny, jednak z braku odpowiednich funduszy plan ten nigdy nie został zrealizowany. Pod koniec XX w. w Londynie przetoczyła się żywa debata na temat zagospodarowania cokołu. W 2003 r. burmistrz Londynu Ken Livingstone postanowił, zgodnie z oczekiwaniami opinii publicznej, że cokół będzie miejscem ekspozycji różnych dzieł sztuki. I tak, dla przykładu, w 2005 r. stanął tu posąg „Alison Lapper” – nagiej kobiety w ciąży bez ramion, projektu Marca Quinna, a w 2009 r., przez 100 dni i nocy (6 lipca – 14 października) cokół stał się żywym pomnikiem, na którym stanęło łącznie 2400 osób (każdy stał jedną godzinę). Musimy także wiedzieć, że Trafalgar Square jest tradycyjnym miejscem organizacji różnorakich manifestacji w Londynie, tutaj także ustawiana jest choinka bożonarodzeniowa i ma miejsce zabawa sylwestrowa.

Plac Piccadilly Circus znajduje się w samym sercu dzielnicy West End. Został on wytyczony w 1819 r., a charakterystyczną cechą placu są ogromne reklamy świetlne umieszczone w jego północno – zachodnim narożniku, pomiędzy ulicami Shaftesbury Avenue i Glasshouse Street. Najsłynniejsze reklamy, wyświetlane w ciągu ostatnich 50 lat na Picadilly Circus należały do Coca-Coli, TDK, McDonalds’a, Samsunga i Sanyo.

Kolejny z placów – Leicester Square, również usytuowany jest w dzielnicy West End. Został on wytyczony w XVII w., a na przełomie XVIII i XIX w. był jednym z największych centrów rozrywki w Londynie. W 1854 r. przy placu wzniesiony został Teatr Alhambra – dziś Empire, w którym mieści się kino. Musimy wiedzieć, że Leicester Square to prawdziwe centrum kinowe i poza Empire znajdują się tu jeszcze trzy duże kina – Odeon Leicester Square, Odeon Mezzanine i Odeon West End oraz kilka mniejszych sal kinowych – Odeon Panton Street, Vue Entertainment, Cineworld i Prince Charles Cinema. Przy Leicester Square miały swoje premiery największe produkcje filmowe, w tym Harry Potter i Shrek.

Parliament Square jest usytuowany przy Pałacu Westminsterskim, w dzielnicy City of Westminster. Jest to rozległy, zielony plac, otoczony pomnikami wybitnych angielskich i światowych polityków. Są tu posagi Winstona Churchilla, Benjamina Disraeliego, Nelsona Mandeli, Henry’ego Temple czy też George’a Canninga. Parliament Square jest tradycyjnym miejscem organizacji antyrządowych manifestacji.