Parki i ogrody w Londynie

Parki i ogrody w Londynie

Londyn może się poszczycić jedną z największych na świecie powierzchni parków miejskich. Wiecznie zielone drzewa i krzewy oraz zadbane trawniki to prawdziwa wizytówka stolicy Wielkiej Brytanii.

Wśród obszarów zielonych Londynu centralne miejsce zajmują Parki Królewskie, czyli zespół ośmiu parków formalnie należących do monarchii, ale powszechnie udostępnionych szerokiej publiczności do celów rekreacyjnych. Są to Hyde Park, Kensington Gardens, Green Park, St. Jamess Park, Regents Park, Greenwich Park, Richmond Park i Bushy Park. Cztery pierwsze parki tworzą połączony ze sobą ciąg obszarów zielonych, najbardziej na zachód wysunięty jest Kensington Gardens, dalej przylega do niego Hyde Park, który przechodzi następnie w Green Park, a ten z kolei łączy się w okolicy Pałacu Buckingham z St Jamess Park. Z tych czterech obszarów największy jest Hyde Park (142 ha), za nim plasuje się Kensington Gardens (111 ha), następnie St. Jamess Park (23 ha) i Green Park (19 ha). Hyde Park i Kensington Gardens ściśle do siebie przylegają i w ciągu dnia trudno jest znaleźć między nimi granicę. Możliwe jest to dopiero po zmroku – park Kensington Gardens jest wtedy zamykany, podczas gdy Hyde Park jest otwarty od wczesnych godzin porannych do północy. Najsłynniejszym parkiem z wymienionej grupy jest oczywiście Hyde Park, pośrodku którego znajduje się jezioro Serpentine. W okolicy Marble Arch usytuowany jest też słynny Speakers Corner (Kącik Mówców), gdzie można toczyć niczym nieskrępowane debaty publiczne.

Nieco na północ od centrum Londynu znajduje się Regents Park, o powierzchni 166 ha. Na terenie parku zlokalizowane jest London Zoo – najstarsze na świecie zoo założone w celach naukowo-badawczych. Pozostałe trzy Parki Królewskie znajdują się na przedmieściach Londynu. Greenwich Park usytuowany jest w dzielnicy Greenwich i zajmuje powierzchnię 74 ha. Natomiast w dzielnicy Richmond upon Thames znajdują się dwa największe parki Londynu – Richmond Park o powierzchni 955 ha oraz Bushy Park – o powierzchni 445 ha.

Oprócz Parków Królewskich na uwagę zasługują jeszcze park Hampstead Heat, rozciągający się pomiędzy Hampstead i Highgate i zajmujący powierzchnię 320 ha oraz Kew Gardens – Królewski Ogród Botaniczny, usytuowany pomiędzy Richmond i Kew.