Paryż

Paryża w jeden dzień nie zbudowano. Miasto powstawało na przestrzeni wieków, przesiąknięte duchem i wrażliwością epok, które odcisnęły na nim swoje piętno. Aby w pełni zrozumieć i poznać Paryż, należy poświęcić czas na poznanie jego historii, wrażliwości jego mieszkańców, poznać sztukę i spróbować chociaż w najmniejszym stopniu poczuć jego ducha. Światowa stolica mody, to nie jest tylko miasto sklepów i domów mody największych projektantów. Paryż to przede wszystkim miasto artystów. To właśnie tutaj przez wieki zjeżdżali najwięksi artyści swoich epok, pisarze, malarze, poeci i wielu innych aby w tym przesyconym twórczą atmosferą miejscu stworzyć coś wyjątkowego, dzieło swojego życia. Nie wszystkim się to udało, ale wiele z tych dzieł możemy obecnie podziwiać w niezliczonych galeriach. Najbardziej znane z nich to Luwr, Muzeum d’Orsay, Centrum Pompidou i wiele innych.

Będąc w Paryżu grzechem jest nie odwiedzić Luwru, będąc w Luwrze grzechem jest nie zobaczyć Mona Lisy. Luwr to zbiory sztuki od czasów najdawniejszych po współczesność. Nie ma tutaj dzieł mało znanych artystów, wszyscy byli wybitnymi przedstawicielami swoich epok. W jeden dzień nie da się zobaczyć wszystkiego, dlatego warto zobaczyć „perełki”, albo poświęcić więcej czasu na zwiedzanie interesującej nas epoki czy dziedziny sztuki.  W halu wejściowym, pod piramidą, znaną wszystkim z powieści, czy ekranizacji powieści „kod Leonarda da Vinci”, możemy przejrzeć dostępne mapki i plany muzeum.  Jeśli nie mamy pomysłu na zwiedzanie, możemy skorzystać z pomocy ulotek i wybrać się zaproponowaną trasą, po najwybitniejszych dziełach sztuki, jednak musimy liczyć się z tłumami, które wybrały to samo rozwiązanie.  Podziwiając wybitne dzieła nie zapominajcie o architekturze Luwru. Muzeum, niegdyś siedziba dworu królewskiego, zachwyca samo w sobie swoim pięknem, wspaniałymi dziedzińcami, klatkami schodowymi, czy zachowanymi dla zwiedzających salami z oryginalnym wystrojem z epoki.

 

Policzcie ile ma nóg! 😉
Sfinksa znajdziecie podziemiach Luwru

 

Wenus z Milo

Paryż, chyba nie ma częściej odwiedzanego miasta z tak magiczną atmosferą. Któż nie chciałby podziwiać panoramy miasta z wieży Eiffla, napić się kawy w kawiarenkach paryskiej bohemy na Montmartre, poczuć ducha Katedry Notre Dame, podziwiać wystawy największych domów mody na Polach Elizejskich czy pospacerować w Lasku Bulońskim a na koniec udać się do Disneylandu aby oddać się szaleństwu dziecięcych marzeń. Do Paryża najlepiej udać się przed sezonem, aby uniknąć tłumów, tylko kiedy to właściwie jest?  Jesień jest idealnym momentem na taki wyjazd, piękne kolory opadających liści dodadzą romantyzmu temu i tak uważanemu przez wszystkich za miasto zakochanych.  Jednak pamiętajcie, pogoda o tej porze roku może być kapryśna, zresztą tak jak w Polsce, możemy mieć piękną złotą jesień, albo ponure, deszczowe depresyjne miesiące.

Oczywiście można na taką wycieczkę udać się z biura podróży, ale uważam, że Paryż trzeba zwiedzać swoim tempem, zgubić się na Montmartre, leniwie o poranku wypić kawę, czy kupić ciepłą bagietkę i tak jak paryżanie zjeść ja na trawie pod wieżą Eiffla. To miasto trzeba poznać, ale każdy może to uczynić na swój niepowtarzalny sposób. Dlatego zarezerwujcie sobie samodzielnie lot, duży wybór hoteli znajdziecie na stronie HRS i rozpocznijcie swoją przygodę. Paryża nie da się poznać w jeden dzień czy nawet tydzień, ale te kilka dni trzeba przeznaczyć. Jest to miasto oferujące coś dla każdego. Galerie i muzea, które zadowolą największych pasjonatów sztuki zarówno antycznej jak i współczesnej, smakosze również znajdą coś dla siebie, a o miłośniczkach zakupów chyba nie muszę nawet wspominać.

Wszystkich chcących poznać to fascynujące miejsce zachęcam do regularnego odwiedzania bloga, gdyż czeka Was seria artykułów właśnie o Paryżu.