Polska

Polska

Turystyka rowerowa w Polsce staje się coraz bardziej popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, czy też dbania o zdrowie i kondycję fizyczną. Powstają kolejne trasy rowerowe, czy to dla tych, którzy lubią spokojną jazdę, czy też dla kochających jazdę crossową. Ten rodzaj aktywności ułatwia fakt, że w niemal wszystkich większych miastach rower można wypożyczyć.

Znaną trasą rowerową jest niewątpliwie Bursztynowy Szlak, który zaczyna się w Sycowie, a kończy w Przewozie. Ma on 200 km i należy do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Wybierając się na wycieczkę tym szlakiem warto zatrzymać się w Kaliszu, najstarszym polskim mieście i zobaczyć Bazylikę kolegiacką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz w Licheniu Starym, w którym znajduje się piękna Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.

Ciekawą trasą jest niewątpliwie szlak nadbałtycki, który zaczyna się w Świnoujściu, przebiega przez Kołobrzeg, Trójmiasto, aż do Gronowa. Najlepiej jechać nim z zachodu na wschód, wtedy bowiem jedzie się z wiatrem. Szlak ten jest częścią europejskiej drogi rowerowej Euro R-10, rozplanowanej dookoła Bałtyku. Wyprawa ta może zająć od kilku do kilkunastu dni, w zależności od przejechanych kilometrów.

Warto wybrać także Karpacki Szlak Rowerowy, który prowadzi przez 35 górskich gmin w Małopolsce. Mija ona takie miasta jak Nowy Sącz, Muszyna, czy Piwniczna-Zdrój. Poza głównym szlakiem można także skręcić w boczne odnogi, które prowadzą np. do Wieliczki, gdzie warto zajrzeć do kopalni soli lub też wybrać się do samego Krakowa. Karpacki Szlak Rowerowy liczy aż 800 km.

Na wschodzie kraju także czekają piękne trasy, jedną z nich jest Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Poprowadzony jest on południowymi częściami województwa lubelskiego. Trasa rozpoczyna się w Kraśniku, a kończy we Lwowie. Szlak ma łącznie 270 km, omija większe miejscowości, jest więc idealna dla tych, którzy lubią ciszę i spokój.

Warto wybrać się także Szlakiem rowerowym Orlich Gniazd prowadzącym od Krakowa do Częstochowy i zobaczyć oba miasta pełne pięknych zabytków.