Sycylia

Sycylia to perła Morza Śródziemnego, która od lat przyciąga tłumy turystów. Fascynuje swą egzotyką, pięknymi krajobrazami i bogactwem zabytków. Niezwykła atmosfera, bogactwo kulturowe, zabytki pozostawione przez niezliczonych zdobywców wyspy oraz ciepło śródziemnomorskiego klimatu sprawiają, że jest to idealne miejsce na spędzenie niezapomnianych wakacji.
Wiele biur podróży oferuje wycieczki na Sycylię, dzięki czemu na własne oczy możecie przekonać się co jest tak pociągającego w tej wyspie, która stała się  natchnieniem dla artystów i  spędzićc niezapomniane wakacje w tym wyjątkowym zakątku Europy. Wielką atrakcją jest najpopularniejszy na świecie czynny wulkan Etna oraz greckie świątynie tworzące niesamowity widok.
Wyspa, na której możemy spotkać wpływy greckie, rzymskie, fenickie, bizantyńskie arabskie, francuskie i hiszpańskie. Bogata historia pozostawiła imponujące ślady w architekturze oraz kulturze, jej przeszłość widoczna jest na każdym kroku. Dzika przyroda, z gajami oliwnymi i plantacjami cytrusów, których zapach unosi się w powietrzu, śródziemnomorski ciepły klimat, liczne świątynie, pałace, kościoły i teatry oraz fantastyczne przysmaki sycylijskiej kuchni i życzliwość mieszkańców działa jak magnes na ciągnących na Sycylię turystów.
Ja bardzo dobrze wspominam moją wycieczkę. Teraz jest idealna pora aby się tam wybrać. Nie napotkamy tłumów turystów a pogoda jeszcze jest przyjemna, nawet lepsza na zwiedzanie niż latem, nie ma tych męczących upałów.
Program tygodniowego pobytu na Sycylii
1. DZIEŃ
Zwiedzanie PALERMO, stolicy Sycylii; będącego mieszanką kultury europejskiej i orientalnej. W architekturze Palermo możemy zauważyć wpływy arabskie, normańskie, barokowe i secesyjne. Z Palermo udajemy się do przepięknie położonego MONREALE.

PALERMO

MONREALE
Katedra w Monreale jest największą budowlą z okresu panowania Normanów na północnej Sycylii.Jej budowę rozpoczęto w 1174 roku. Świątynia zajmuje powierzchnię o długości 100 m i szerokości 40 m. Bazylika została podzielona na trzy nawy za pomocą 18 kolumn zakończonych misternie rzeźbionymi kapitelami.

 Wszystkie ściany głównej nawy, transeptu i apsyd są  pokryte złotą mozaiką o łącznej powierzchni 6340 m². Dekoracje mozaikowe, będące dziełem mistrzów szkoły bizantyjskiej i weneckiej, wykonane na przełomie XII i XIII wieku przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu.

2. DZIEŃ

Zwiedzanie SEGESTY,  rewelacyjnie zachowanej świątyni z V w. p.n.e.  Wizyta w przepięknym ERICE. Stare Miasto usytuowane na szczycie wzgórza oczarowuje stromymi, wąskimi uliczkami i tajemniczymi zaułkami. Przejazd drogą, przy której znajdują się saliny, do słynącej ze słodkich win MARSALI. Obowiązkowa wizyta w winiarni i degustacja.
SEGESTA 

nieukończona wielka świątynia o wymiarach 23,25 m x 57,50 m, budowana na planie doryckiego peripterosu (6 x 14 kolumn) z około 430 p.n.e
Teatr z około 230 p.n.e. Widownia teatru ma średnicę 60 m. częściowo wbudowany jest w zbocze, a częściowo podtrzymuje go mur

 ERICE 

3. DZIEŃ

CALTABELLOTTA, miasteczko o początkach arabskich, położone na wzgórzu (949 m n.p.m.), na uboczu turystycznych szlaków. Zachwycić się tu można pięknymi widokami i niepowtarzalną atmosferą minionych czasów. AGRYGENT i zwiedzanie Doliny Świątyń, jednego z najważniejszych miejsc archeologicznych w basenie Morza Śródziemnego.

4. DZIEŃ

NOTO- spacer po mieście słynnym ze wspaniałej barokowej architektury pałaców i kościołów: La Porta Reale, kościół San Francesco, rynek o doskonałych proporcjach z Chiesa Madre i imponującymi pałacami. Przejazd do SYRAKUZ. Zwiedzanie: stare miasto z Piazza del Duomo, Źródło Aretuzy, teatr grecki ze wspaniałym widokiem na morze, Latomia del Paradiso z grotą zwaną Uchem Dionizosa.

5. DZIEŃ
Wyprawa na ETNĘ i do TAORMINY. Dominująca nad wschodnim wybrzeżem Sycylii Etna jest najwyższym czynnym wulkanem Europy (3.340 m n.p.m.). Przejazd autokarem do parkingu na wysokości 1800 m n.p.m. oraz wjazd jeepem do wysokości głównego krateru. Zwiedzanie malowniczo położonej TAORMINY oraz Teatro Greco, ruin antycznego teatru skąd rozpościera się pięny widok na Etnę. Spacer po Corso Umberto do Piazza IX Aprile z tarasem widokowym na Etnę i zatokę.

6. DZIEŃ

PIAZZA ARMERINA i wizyta w słynnej rzymskiej willi o powierzchni ok. 3500 m², gdzie w ponad 40 pomieszczeniach (w tym toaletach!) zachowały się wspaniałe mozaikowe posadzki o unikalnej tematyce i jakości wykonania. Najsłynniejszą mozaiką są tzw. dziewczęta w bikini. ENNA – średniowieczne miasto zwanego pępkiem Sycylii, położonego na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Spacer po urokliwej starówce z Castello di Lombardia i katedrą.