Tataouine

TATAOUINE

Tataouine jest jednym z głównych administracyjnych ośrodków regionu Ksour, ale niezbyt interesującym z punktu widzenia turystycznego. To jednak miasteczko, do którego najlepiej przyjeżdżać w czasie dni targowych (pn.-czw.).

Poczta, przypominająca wieżę telewizyjną, usytuowana jest w południowym końcu Av. Habib Bourguiba, głównej ulicy miasta. W pobliżu mieści się także kilka banków.

Ksar Megabla

Ksar wznosi się kilka kilometrów od centrum na prawo od drogi do Remada, dlatego też dotrzeć tu można na piechotę – spacer zajmuje nie więcej niż godzinę. Rozciąga się stąd piękny widok na miasto i okolicę, ale ponieważ budowla jest niemal w ruinie, trzeba być ostrożnym spacerując nawet po dziedzińcu. Pomieszczenia ksaru miejscowa ludność wciąż wykorzystuje jako stajnie i dobry).

Noclegi

Zakwaterowanie w Tataouinie nie jest rewelacyjne, ale są co najmniej trzy rozsądne możliwości. Najlepsze tanie miejsce to Hotel Medina (tel.05/86 09 99), blisko centrum miasta na Rue Habib Mestaoui (4 D.T. za noc, plus 1 D.T. śniadanie). Gorący prysznic jest bezpłatny.

Naprzeciwko stoi prymitywny, ale sympatyczny Hotel Nour (tel.05/86 01 04), dawniej nazywany „Belmeharem”. Trudno go nie zauważyć, a raczej kolorowych rysunków na elewacjach. Łóżko kosztuje tu 3 D.T., tyle samo co w Hotel Ennour, na skrzyżowaniu Av. Habib Bourguiba i Av. AhmedTlili.

Dużo bardziej komfortowy jest jedyny w mieście dwugwiazdkowy Hotel La Gazelle (tel.05/86 00 09), 150 metrów od poczty naAv. Hedi Chaker. Za pokój (jedynka/dwójka) z łazienką, gorącą wodą i śniadaniem płaci się 18/25 D.T.

Wkrótce otworzy swe podwoje trzy-gwiazdkowy Hotel Le Sanghlo, położony kilka kilometrów poza miastem, przy drodze do Chenini i otoczony potężnym murem. W ten sposób nieproszonych gości będzie trzymać się na zewnątrz, a mieszkańców wewnątrz ogrodzenia, umilając im tym samym pobyt.

Gastronomia

Restauracja w Hotel Medina wygrywa rywalizację ze swoimi tanimi przeciwnikami dzięki eleganckim czerwonym nakryciom i starannemu rozmieszczeniu stołów. Talerz kuskus z kurczakiem plus sałatka kosztuje 2.8 D.T.

Restaurant Essendabad na Rue 1 Juin 1955, naprzeciwko dworca autobusowego Sotregames, oferuje dobrą rybią szorbę za 600 milimów.

Niewielka Restaurant Chez Nous (z namalowanym na szybie charakterystycznym rysunkiem szefa z kciukiem podniesionym do góry) serwuje proste dania, takie jak tadżne lub omlet, frytki i sałatka. Szczupły mężczyzna na rysunku zupełnie nie wygląda jak wielki afrykański facet, który prowadzi restaurację. Tylko wielki uśmiech jest taki sam.

Znacznie lepsza jest restauracja w Hotel La Gazelle, gdzie trzydaniowy zestaw można zjeść za 5,5 D.T. W hotelu jest także jedyny bar w mieście, w którym serwują zimne piwo (1,45 D.T.)

Wszystkie cukiernie w mieście sprzedają lokalną specjalność: corne de gazelle (200 milimów) – słodycze w kształcie rogu gazeli, wypełnione orzeszkami i nasycone miodem.

Komunikacja

Autobus – Dworzec autobusowy Sotrergames zlokalizowany jest w centrum, na Rue 1 Juin 1955. Autobusy (o godz 6.30, 8.00, 10.00) jeżdżą stąd przez Zarzis i Houmt Sonq do Medenine (1,75 D.T.). O 14.30 jest połączenie jedynie do Medenine.

Do Ghoumrasen (700 milimów) i Ksar Haddada (1 D.T.) są kursy o godz 9.00 i 10.30. Remada to najbardziej na południe wysunięty punkt w kraju obsługiwany przez sieć autobusową: dociera tam jeden autobus dziennie (15.00,2,85 D.T.). Klimatyzowane autobusy SNTRI do Tunisu (18,08 D.T.) odjeżdżają o 7.30 i 19.45 sprzed biura tej firmy na Av. Habib Bourguiba, za rogiem koło wieży zegarowej. Ich trasa biegnie przez Babes (5,24 D.T.) , Sfaks (9,64 D.T.) i Susę (13,64 D.T.).

Taksówki – Louages ruszają sprzed wieży zegarowej koło skrzyżowani a Av. Farhat Hached i Rue 1 Juin 1955. Najwięcej odjazdów jest w godzinach rannych, a kursy obejmują: Ghoumrasen, Medenine, Remadę, Zarzis i Tunis. Miejsca do Tunisu można rezerwować w małym biurze przy Rue 1 Juin 1955.

Peugeoty 404 pick-up jeżdżą pomiędzy Tatouine i małymi wioskami Chenini i Douiret.