Watykan

 widok z kopuły Bazyliki Św. Piotra w kierunku Zamku Św. Anioła
widok z mostu na Tybrze w kierunku Państwa Watykańskiego, w tle widać kopułę Bazyliki św. Piotra

Watykan, wł. Città del Vaticano, jest najmniejszym państwem świata pod względem powierzchni. Od 1377r. jest rezydencją papieską. 11 lutego 1929 roku  został proklamowany niezależnym państwem noszącym nazwę Państwa Watykańskiego. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Obywatelstwo watykańskie jest wyłącznie czasowe, kardynałowie otrzymują je na czas pobytu w Rzymie.

plac przed Bazyliką Św. Piotra
zdjęcie  zrobione w styczniu, kiedy w Rzymie panuje „martwy sezon” widać to po ilości turystów w kolejce do Bazyliki;)

Jak już znajdziemy się na terenie Watykanu musimy zobaczyć Bazylikę Św. Piotra, Święte Groty, Skarbiec Bazyliki, Kopułę, Kaplicę Sykstyńską i jeśli wystarczy nam czasu to na pewno Muzea Watykańskie.

Zwiedzanie tego miasta-państwa najlepiej rozpocząć wczesną porą od wejścia do Muzeów Watykańskich zanim zaroi się tam od turystów z Chin i Japonii.  Wtedy przez pół godziny mamy możliwość podejścia z bliska do wspaniałych zbiorów, które się tam znajdują, zrobienia sobie zdjęcia i podziwiania kunsztu ich twórców, później są już tylko przepychanki aby zrobić zdjęcie i biec dalej.
Z Muzeów Watykańskich możemy bezpośrednio przejść do wejścia na Kopułę i do Świętych Grot, a następnie udać się do Bazyliki. Taka kolejność zwiedzania jest zalecana przede wszystkim ze względu na gigantyczne kolejki, które ustawiają się na placu przed Bazyliką. Wszyscy turyści chcący wejść do Bazyliki muszą dać do prześwietlenia swoje torby stąd te kolejki, wchodząc przez muzea prześwietlamy je raz i to dużo szybciej, a zejście z kopuły prowadzi bezpośrednio do nawy głównej.
Wybierając się do Watykanu należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Nawet w upalne dni strażnicy są bezwzględni i nie wpuszczą Panów w szortach, Pań z odsłoniętymi kolanami i ramionami, dlatego najczęściej turyści owijają się chustami, które po wyjściu zdejmują.
Zwiedzanie Watykanu kończymy podziwiając wspaniałą elewację Bazyliki z Placu Św. Piotra, skąd możemy udać się na spacer uliczkami Watykanu lub przejść do znajdującego się nieopodal Zamku Św. Anioła, albo udać się na spacer uliczkami Zatybrza.
Fontanna na Placu przed Bazyliką Św. Piotra