Kapsztad (RPA) – Jahanesburg (RPA)

Kapsztad (RPA) – Jahanesburg (RPA)

3 tygodnie: 20 dni
Skład max: 9 osób.

Zaczynamy naszą podróż przez wschodnią Afrykę. Afrykę Parków Narodowych, jezior, wodospadów, afrykańskich plemion, po krajach bardziej cywilizowanych niż w Afryce zachodniej. Ten etap powiedzie nas od Kapsztadu, poprzez Republikę Południowej Afryki do Parku Krugera i Suazi. Piękno natury, historia pierwotnych ludów tego rejonu Zulusów, Najwyższy wodospad Afryki i możliwość zobaczenia „Wielkiej Piątki”. Poznajemy, zwiedzamy, robimy długie trekingi, a w Parkach, pstrykamy foty z dachu naszego samochodu.

Plan wyprawy:
1. RPA (23.06.2018) Przelot z Kraju do Kapszatadu. Odpoczynek i wspólna obiadokolacja. Nocleg w Kapsztadzie.

2. RPA (24.06) Wspólny przejazd na Przylądek Dobrej Nadziei, po drodze   wstąpimy do Zatoki Głazów, gdzie można wykupić wycieczkę z przewodnikiem po zatoce (indywidualnie). Po powrocie czas wolny. Można m.in. wjechać na Górę Stołową, odwiedzić Ogród Botaniczny czy pospacerować po nadmorskim bulwarze. Nocleg w Kapsztadzie.

3. RPA (25.06) Wczesnie rano jedziemy na najdalej na południe wysunięty punkt Afryki – Przylądek Igielny. Po pamiątkowych zdjęciach kierujemy się na malowniczą Trase Ogrodów. Po drodze do Mossel Bay – czas na zdjęcia. Wieczór i nocleg w Mossel.

4. RPA (26.06) Od rana zwiedzamy Mossel Bay. Po lanchu kierujemy się na północ, gdzie zwiedzimy wapienną jaskinię Cango z ogromną ilością stalagmitów i stalaktytów oraz malowideł naskalnych. Noc spędzimy w Oudtshoorn.

5. RPA (27.06)  Po śniadaniu zwiedzamy największą fermę strusi, po czym jedziemy do molowniczej miejscowości Knyszna. Spacer po mieście i nad laguną. Przed noclegiem dla chętnych skok na bungee z jednego z najwyższych mostów na świecie Bloukrans. Nocleg w Stormsrivier.

6. RPA (28.06)  Jedziemy na  safari po Parku Narodowym Addo, gdzie oprócz słoni  będziemy mogli zobaczyć lwy, nosorożce, bawoły, antylopy kudu, szakale, oraz wiele innych. Noleg przy Parku Narodowym.

7. i 8. RPA (29. i 30.06) Droga nad Dzikie Wybrzeże. Odpoczynek i nocleg nad Oceanem Indyiskim. Plażowanie, spacery, jazda konna i inne – w zależności od chęci uczestników.

9. RPA (1.07.2018)  Dzień na przejazd do Durbanu. Śniadanie, lunch i obiadokolacja w trasie. Nocleg nad ocenem.

10. RPA (2.07.)  Od rana zwiedzamy Durban – Oceanarium i wiele innych atrakcji miasta. Lanch na mieście, chętni smakują kuchnii indyjskiej. Przejazd pod Park Narodowy Royal Natal. Nocleg przed parkiem.

11. RPA (3.07.) Trekking przez park nad najwyższy (948m) wodospad Tugela Falls. Mamy na to cały dzień. Śpimy ponownie w hostelu przed parkiem lub jeśli nie damy radu śpimy po drodze.

12. RPA (4.07.) Dojeżdżamy do Dumazulu i oglądamy zrekonstruowaną wioskę Zulusów. Dla osób chętnych: pokazy tradycyjnych pieśni i tańców. Śpimy w pobliskim Mabibi Camp.

13. RPA (5.07.) Docieramy ponownie nad Ocean Indyjski, gdzie możemy skorzystać z rejsu łodzią po lagunie pełnej ptaków i hipopotamów. Park wpisany jest na listę UNESCO i obejmuje: plaże, rafy koralowe, mokradła i przybrzeżne lasy. Przejazd do Suazi. Nocleg przy Rezerwacie Mlilwane.

14. Suazi (6.07.) Piesze lub na koniu – zwiedzanie rezerwatu w którym nie ma niebezpiecznych zwierząt. Wieczorem możemy zobaczyć tradycyjny taniec Sazi. Nocleg w Mlilwane Camp.

15. RPA (7.07.) Jedziemy do Parku Krugera. Wspólnie wybieramy opcję objazdu parku. Nocleg w parku.

16. RPA (8.07.) Safari po parku z możliwością zobaczenia „Wielkiej Piątki”. Zdjęcia z dachu naszego samochodu/domu. Nocleg na campingu – jest ich kilka, wybierzemy najciekawszy.

17. RPA (9.07.) Przejazd Trasą Panoramiczną wąwozu rzeki Blyde. Postoje na zdjęcia i podziwianie widoków. Nocleg pod Johanesburgiem.

18. RPA (10.07.) 
Zwiedznie okolic Johanesburga: Lesedi Cultural Village etnograficzna wioska,  afrykańskimi tradycje, muzyka i tańce szczepów: Zulu, Basotho, Pedi, Xhosa i Ndebele oraz Sterkfontein – jaskinie wapienne.

19. RPA (11.07.) 
Dzień rezerwowy do wykorzystania podczas podróży.

20. RPA (12.07.) Transfer na lotnisko w Johanesburgu.

RPA: Republika Południowej Afryki – państwo na południowym krańcu Afryki. Państwo podzielone na 9 prowincji. Kraj ten jest najdalej na południe wysuniętym państwem w Afryce, z trzech stron otoczonym przez ocean, linia brzegowa ma ponad 2500 km. Kraj prawie czterokrotnie większy od Polski. Większą cześć RPA zajmuje rozległy płaskowyż. Głębokie doliny rzek dzielą kraj na kilka grup górskich, najwyższe z nich to Góry Smocze. Najwyższym punktem tego pasma jest góra Thabana Ntlenyana 3482 m n.p.m. Na północno-zachodnich obszarach kraju rozciąga się kotlina Kalahari. Na Przylądku Igielnym (port. agulhas = igły), najdalej na południe wysuniętym obszarze Afryki spotykają się Ocean Atlantycki i Ocean Indyjski. RPA posiada kilka stref klimatycznych. Od suchego pustynnego, przez klimat atlantycki na wybrzeżu zachodnim, aż do klimatu podzwrotnikowego.  Między czerwcem i sierpniem, w Górach Smoczych leży śnieg. W lecie temperatury w Kapsztadzie to ok. 30 st. C, w zimie natomiast przeważają chłodne dni z częstym deszczem. W RPA mieszka około 52 mln ludzi. Religia – chrześcijaństwo 78 %. Obowiązuje tu jedenaście języków urzędowych, m.in. język angielski. Walutą RPA jest rand (ZAR). Stolica – Pretoria.

SUAZI: (Ngwane, Swaziland, Królestwo Suazi). Jedno z najmniejszych państw w Afryce i ostatnia na kontynencie monarchia absolutna. Jeden z najuboższych narodów na ziemi rządzony przez jednego z najbogatszych światowych monarchów. Swaziland to kraj wyjątkowy pod wieloma względami. Nazwa kraju pochodzi od plemienia Suazi z grupy Bantu, które zamieszkuje te tereny. Siedzibą parlamentu i króla jest Lobamba. Suazi oferuje dużą różnorodność krajobrazów, od gór wzdłuż granicy z Mozambikiem, przez sawanny na wschodzie, po lasy deszczowe na północnym zachodzie. Główną rzeką płynącą przez ten kraj jest Lusutfu. Stolica państwa, Mbabane, jest drugim co do wielkości miastem Suazi. Klimat – zwrotnikowy, wilgotny. Wyraźnie widoczna jest pora deszczowa. Trwa ona od września do października i od marca do kwietnia. Język urzędowy: suazi, angielski. Wauta Suazi: emalangeni (SZL) lub południowoafrykański rand (ZAR).