GÓRA JAWOR

GÓRA JAWOR (720 m n.p.m.) -miejsce kultu dla ludności prawosławnej i greckokatolickiej, w zach. części Beskidu Niskiego, na południe od Wysowej, na granicy polsko-słowackiej.

W lesie na północ od szczytu Jawora, w miejscu objawienia Matki Bożej, wzniesiono w 1929 kaplicę. Miejsce to otoczone jest szczególnym kultem przez ludność łemkowską.

W 1925 Matka Boża objawiła się biednej wdowie, która straciła męża podczas wojny. Pewnej nocy wdowa przekraczała nielegalnie granicę, żeby dostać się do rodziny w Cigellce i przynieść stamtąd trochę żywności dla swych dzieci. W koronie buka pokazała się jej Matka Boża. Wdowa usłyszała radę, żeby wróciła do domu, a dzieci będą syte. Zaraz po jej powrocie niespodziewanie odwiedził ją i obdarował kuzyn z odległej wsi.

Do miejsca objawienia coraz liczniej przybywali pątnicy. W niedługim czasie wybudowano kaplicę, którą konsekrował przemyski biskup unicki Jozafat Kocyłowski.

Nabożeństwa w kaplicy odprawiane są dwa razy do roku: 12 lipca i 14 października. Oprócz grekokatolików pielgrzymują tu również prawosławni, którzy także uznają górę Jawor za swoje święte miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *