Bołszowce

BOŁSZOWCE (Bohuszowce) -dawniej w dekanacie kąkolnickim w archidiecezji lwowskiej na Ukrainie, ośrodek kultu Matki Bożej Bołszowieckiej.

Kościół Zwiastowania NMP oraz klasztor Karmelitów Trzewiczkowych zostały ufundowane przez Marcina Kazanowskiego, hetmana polnego (w 1624). W 1703 przy kościele erygowano parafię.

W 1725 wybudowano murowany kościół i klasztor fundacji Teresy i Jana Gałeckich. Przebudowane w 2. poł. XVIII w. przez wojewodę poznańskiego Antoniego Jabłonowskiego. Zakonnicy opuścili klasztor w 1944.

Bołszowce znane były przede wszystkim ze znajdującego się w miejscowym kościele cudownego wizerunku Matki Bożej. Prawdopodobnie jest to dzieło krakowskiego malarstwa cechowego. Początki kultu maryjnego sięgają niepamiętnych czasów i są owiane legendą. Według tradycji obraz został wyłowiony z Dniestru przez psa Marcina Kazanowskiego w czasie przeprawy jego wojska śpieszącego na pomoc ziemi halickiej, napadniętej przez Tatarów. Po zwycięstwie Kazanowski otoczył obraz wielką czcią w domowej kaplicy, zabierał go też na niektóre wyprawy wojenne. Potem umieścił go w wybudowanym kościele w Bołszowcach. Wojny z Tatarami, Kozakami, Szwedami, Turkami powodowały, że zakonnicy często musieli opuszczać Bołszowce, zawsze zabierając ze sobą cudowny wizerunek.

Sława wizerunku Matki Bożej oraz doznawane łaski i cuda sprawiły, że ciągnęli tu pielgrzymi różnych stanów i z różnych stron Rzeczypospolitej. Kronikarz pisał: „Nie ma rodzaju choroby, w której by Matka Boża Bołszowiecka nie była okazała swej pomocy”. Ranga sanktuarium i czczonego w nim wizerunku Maryi sprawiły, że papież Benedykt IV dekretem z 12 maja 1769 wyraził zgodę na koronację obrazu. Aktu tego dokonał biskup lwowski Kryspin Cieszkowski 15 sierpnia 1777. Wobec zniszczeń z okresu pierwszej wojny światowej oo. karmelici przewieźli obraz do Lwowa, gdzie znajdował się w konsekwencji do 1930. W 1945 zakonnicy przywieźli obraz do Krakowa. W 1966 został on przekazany do Gdańska do kościoła oo. Karmelitów pw. św. Katarzyny. Jednak kult Matki Bożej Bołszowieckiej wyraźnie osłabł.

Główny odpust wiąże się ze świętem MB Szkaplerznej (16 lipca).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *