Lublin

O Lublinie można mówić bez końca, to wyjątkowe miejsce aby spędzić tu wolny czas a później zamiekszać …na zawsze. Wiekowe zabytki, atrakcje dla wszystkich, wyjątkowa gastronomia, noclegi na każdą kieszeń, kina, teatry, filharmonia, centra rozrywki.

Każdy kto odwiedzi miasto, przekona się, że czas który tu spędził nie będzie straconym. Wizytę w mieście zapamięta na długo bo to co tu zobaczy będzie unikatowe w skali całego kraju. Niektórzy mówią że Warszawa, Gdańsk czy Wrocław są ciekawsze ale tamte stare miasta w czasie ostatniej wojny zamieniły się w popiół i to co tam oglądamy to tylko wytwór powojennych budowniczych. Lubelskie Stare Miasto trwa praktycznie nieruszone od setek lat i to co tutaj oglądamy to prawdziwe perełki historii. Ostatnia wojna oszczędziła Lublin z wyjątkiem jakim była wielka dzielnica żydowska która swoje miejsce miała u podnóża Wzgórza Zamkowego. Lublin  był miastem wielokulturowym gdzie obok katolików żyli Żydzi a przedsiębiorczy mieszczanie mieli korzenie w Niemczech, Szkocji, Armenii lub Grecji. Dzisiaj także możemy zaobserwować taką mieszankę wielokulturową wśród mieszkańców Lublina gdy częstymi klientami licznych lubelskich pubów są studiujący w Lublinie obcokrajowcy. Po prostu to europejskie miasto. Zapraszamy.

NIEZNANE POCZĄTKI LUBLINA

Początków  Lublina należy szukać daleko w przeszłości, o której nie wspominają najstarsze księgi. Było to naprawdę bardzo dawno temu, kiedy tereny dzisiejszego miasta zajmowała gęsta puszcza z dzikimi zwierzętami. Dawno bo pod koniec 3000 roku przed naszą erą. Na granicy dzisiejszego Sławinka i Czechowa odkryto pozostałości dawnej osady a na Wzgórzu Czwartek cmentarzysko kultury amfor kulistych. Przed II wojną światową na obszarze Starego Miasta odkryto szczątki mamuta oraz zęby nosorożca arktycznego w pobliżu Kościoła Dominikanów. W 1960 roku na Wiktorynie w przedłużeniu ulicy Lubartowskiej odkopano znajdujący się na głębokości 2,5 metra ogromny sekacz mamuta. Na przełomie XIX i XX wieku odkryto w okolicy dzisiejszego dworca kolejowego ślady kultury ceramiki sznurowej z lat 2000 – 1800 przed naszą erą. Podobnych odkryć dokonano ma Czechowie oraz na Rurach. Z epoki brązu pochodzi kurhan kultury trzcinieckiej z lat 1400 – 1200 przed naszą erą. Natomiast znaleziska w okolicach Kalinowszczyzny świadczą o zamieszkaniu Lublina w latach 1000 – 800 przed naszą erą.

Warto jeszcze dodać, że w okolicach Ogrodu Saskiego, ulicy Narutowicza i dawnej ulicy Nowotki odkryto rzymskie monety. Największym zaskoczeniem dla archeologów badających Lublin było odkrycie na Sławinie obok Ogrodu Botanicznego 4 cmentarzysk pochodzących z róznych epok. Były to trzy kilkudziesieciometrowe monumentalne grobowce sprzed 5 tysięcy lat.

Według archeologów okolice dzisiejszej ulicy Willowej od tysiącleci bylo miejscem otoczonym kultem. Jeszcze dzisiaj gdy nad Sławinkiem zapadnie ciemna noc z powiewem wiatru wracają błakające się duchy ludzi którzy tutaj mieszkali przez kilkoma tysiacami lat. Warto się tam wybrać aby obok Ogrodu Botanicznego rozbić namiot a nocą zobaczyć to o czym mówią od wieków…

ZNANE OSOBY ZWIĄZANE Z LUBLINEM.

Lublin to miasto w którym urodziło się wiele znanych osób które w późniejszym czasie znane były nie tylko w Polsce ale także na całym świecie. Lublin to także miasto z którym miało do czynienia wiele znanych osobistości. Mieszkali tutaj, tworzyli przez kilka lat lub dłużej.

Najbardziej znaną nam wszystkim osobą która przez wiele lat związana była z Lublinem jest Karol Wojtyła a późniejszy papież Jan Paweł II. Najpierw jako ksiądz docent, potem biskup, arcybiskup, kardynał – kierował Katedrą Etyki na Wydziałe Filozofii Katolickiego Uniwerytetu Lubelskiego. Ksiądz Kardynał Wojtyła rozpoczął pracę na katolickim Uniwerytecie Lubelskim w październiku 1954 roku wykładami zleconymi z etyki. W 1956 roku był już kierownikiem Zakładu i Katedry Etyki na Wydziale Filozofii. Prowadził zajęcia w formie wykładów, ćwiczeń i seminariów. Pracę naukowo-dydaktyczną godził z praca kapłańską i nie zrezygnował z niej pomimo wielu zwiekszających się obowiązków. Karol Wojtyła mial na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim grono wiernych przyjaciół i uczniów którzy w czasie wspólnych wakacyjnych podróży nazywali go Wójkiem. Pracował na uczelni aż do pmiętnego konklawe w 1978 roku.

LUBLIN DLA KAŻDEGO

Zapraszamy do Lublina. Warto tu spędzić kilka dni a może nawet więcej. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Wspaniałe, wiekowe zabytki w stanie pierwotnym zachowanym do dzisiaj oraz muzea pełne ciekawych eksponatów. Stare Miasto i piękne klimatyczne kawiarenki gdzie rozbrzmiewa z kąta wspaniała muzyka. Mnóstwo różnorodnych klubów gdzie lubelscy studenci spędzają swój wolny czas. Różnorodne atrakcje dla każdego niezależnie od wieku. Będąc w Lublinie każdy znajdzie tu coś dla siebie a pobyt będzie wspominał z przyjemnością jeszcze długo aż do następnego powrotu.

STARE MIASTO

Lubelskie Stare Miasto należy do grupy najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. Pierwszy gród powstał w czasach Bolesława Chrobrego na pagórkowatym terenie który w tamtych czasach posiadał doskonałe właściwości obronne. W kronikach Lublin jest wspominany po raz pierwszy w 1198 roku a w 1317 roku uzyskał prawa miejskie.

Z królewskiego zamku przetrwała romańska wieżą zwana Donżonem datowana na XIII wiek oraz gotycka Kaplica Trójcy Świętej datowana na XIV wiek. Kaplica Trójcy Świętej to najcenniejszy zabytek Lublina ze względu na zdobiące jej wnętrza malowidła w stylu rusko-bizantyjskim.

Centralną częścią Starego Miasta w Lublinie jest czworoboczny Rynek z centralnie umiejscowionym Ratuszem który od 1578 roku stał sie siedzibą Trybunału Koronnego i wychodzącymi sześcioma uliczkami. Lubelskie Stare Miasto było kiedys otoczone murami z których niestety pozostały tylko małe fragmenty oraz dwie bramy: Brama Krakowska prowadząca z lubelskiego Deptaku na Stare Miasto oraz Brama Grodzka prowadząca ze Starego Miasta nasypem na Wzgórze Zamkowe.

Największą światynia Lublina był kościół farny pod wezwaniem Świętego Michała. Do dzis z tego pięknego i wyniosłego budynku pozostały tylko fundamenty. Obecnie najstarszą świątynią na Starym Mieście jest kościół Dominikanów z XIV wieku przebudowany w stylu renesansu lubelskiego po wielkim pożarze Lublina w 1575 roku. Ten pożar Lublina spowodował masowe remonty i odbudowy budynków już w nowym stylu.

Obecne lubelskie Stare Miasto to wynik przebudowy z  I połowy XIX wieku. Wtedy właśnie wzniesiono Wieżę Trynitarską na której szczycie znajduje się wspaniały punkt widokowy.