Berlin

Berlin

Berlin to miasto, które najlepiej zwiedzić rowerem. Na miłośników tego sportu czeka aż 620 km ścieżek, które prowadzą w niezwykle ciekawe miejsca, pełne niesamowitego klimatu tego miasta. Berlin nazywany bywa Amsterdamem Europy Środkowo-Wschodniej.

Bardzo często dla rowerów wydzielony jest po prostu pas na ulicy po obu stronach. Co ciekawe trasy są w większości jednokierunkowe, co bardzo ułatwia poruszanie się. Przewóz rowerów natomiast, czy to metrem, tramwajem, czy kolejką miejską jest bezpłatny. Można także wynająć sprzęt do poruszania się po ścieżkach dla bicykli, często prosto z ulicy. To tak zwany Call a Bike, wystarczy wykonać jeden telefon, który umożliwia korzystanie z roweru przez cały dzień za 9 euro.

W czasie wycieczki rowerowej warto zatrzymać się w paru miejscach i zobaczyć je dokładniej. Te przerywniki w podróży niewątpliwie stanowią o niezwykłości tego miejsca. To chociażby stacja metra Kotbusser Tor, którą najlepiej oglądać od wewnątrz. Tu zawsze coś się dzieje, można spotkać artystów, którzy pragną zaprezentować swoje umiejętności, muzyków grających prosto z serca, czy też po prostu uśmiechniętych mieszkańców.

Ciekawą nowoczesną architekturę można zobaczyć na Potsdamer Platz oraz Sony Center, a zatrzymując się na Organienburgerstrasse można odpocząć w jeden z licznych knajpek, lub też zwiedzić wielką synagogę. Zachwyca także Chartie, pełne budynków z czerwonej cegły, które są ośrodkami szpitalnymi czy tez klinicznymi.

Berlin to tyle możliwości, ścieżek, zakamarków oraz ciekawych miejsc, że trudno wybrać jakąś optymalną trasę, która umożliwia zobaczenie tego wszystkiego. Najlepiej zarezerwować sobie na to miasto przynajmniej tydzień oraz wracać tu co jakiś czas i poznawać je ciągle od nowa. Pełno tu muzeów, dzielnic przesiąkniętych historią, czy miejsc, w których można się po prostu dobrze bawić.

W Berlinie istnieją także międzynarodowe trasy rowerowe takie jak np. niemiecko-holenderska trasa United Countries Tour, czy długodystansowy szlak Berlin-Kopenhaga.