The City Londyn

The City Londyn

The City, zwane także City of London albo Square Mile, to największe centrum finansowe na świecie. Choć The City usytuowane jest w samym centrum Londynu, to posiada własne prawa miejskie i nie stanowi jednej z gmin Wielkiego Londynu.

The City zwane jest popularnie Square Mile, ponieważ jego powierzchnia wynosi w przybliżeniu właśnie milę kwadratową. City usytuowane jest w samym sercu Londynu, na północnym brzegu Tamizy, od północy graniczy z dzielnicami Islington, Hackney i Camden, od zachodu z City of Westminster, a od wschodu natomiast z Tower Hamlets. The City zlokalizowane jest w miejscu starożytnej osady rzymskiej – Londinium. We wczesnym średniowieczu, gdy zbudowane zostało Opactwo i Pałac Westminsterski, centrum polityczne zostało przeniesione do obecnej dzielnicy City of Westminster, a City otrzymało funkcje wyłącznie handlowe. Stan ten utrzymał się do dziś, a uzyskana przez City suwerenność doprowadziła do ustanowienia odmiennego, niż w całej Wielkiej Brytanii systemu podatkowego. Dziś City zamieszkuje niecałe 11 tys. osób, ale pracuje tu ponad 300 tys. ludzi. Co roku gildie kupieckie wybierają także w City swojego burmistrza – Lorda Mayora.

Ogromny rozwój City zanotowało w XVI i XVII w., gdy na jego terenie otwarte zostały Giełda Królewska (Royal Exchange), a także siedziby Kompanii Moskiewskiej i Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. W 1665 r. przy Thames Street ukazała się London Gazette – najstarsza gazeta Wielkiej Brytanii. W 1666 r. większa część City została zniszczona podczas tzw. wielkiego pożaru Londynu, a pożogę przetrwał jedynie średniowieczny budynek Guildhall (mimo licznych rekonstrukcji stoi on tu do dziś). Dzielnicę udało się jednak szybko odbudować, a w ciągu następnych dwóch wieków, w związku z rewolucją przemysłową, City stało się centrum światowego handlu i usług bankowych. W 1734 r. wzniesiono tu siedzibę Banku Anglii (ang. Bank of England), w 1785 r. zaczęto wydawać „The Times” (przez pierwszych kilka lat gazeta nosiła nazwę „The Daily Universal Register”), a w 1801 r. otworzono Giełdę Papierów Wartościowych (London Stock Exchange).

The City bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej, a pożar, który wybuchł w nocy z 29/30 grudnia 1940 r., gdy na dzielnicę zrzuconych zostało kilkadziesiąt tysięcy bomb, został nawet nazwany „drugim wielkim pożarem Londynu”. Po wojnie City zostało odbudowane, ale już w zupełnie innym stylu. Na obszarze Square Mile wzniesione zostały potężne biurowce, m.in. City Point, St Helen’s, Stock Exchange Tower, Bishopsgate i Tower 42. Wieżowce powstały też w ostatnich latach – najbardziej charakterystyczny 30 St Mary Axe, Broadgate Tower czy też Heron Tower.

Dziś na terenie City swoje siedziby ma wiele potężnych firm, banków i instytucji finansowych, np. Lloyd’s of London, Prudential plc, Unilever czy też Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Tutaj znajduje się m.in. London Stock Exchange – największa giełda w Europie i trzecia największa na świecie, London Bulion Market – największa na świecie giełda metali szlachetnych, ICE Futures Europe – giełda terminowych uprawnień do emisji CO2 i największa na świecie giełda paliw oraz London Metal Market – największa na świecie giełda metali.