Plac Bocca della Verità i Bazylika Santa Maria in Cosmedin

Bazylika Sanata Maria in Cosmedin
Kościół (bazylika), jedna z pereł średniowiecznego Rzymu, powstał w VI wieku na ruinach starożytnego ołtarza poświęconego Herkulesowi (Ara massima di Ercole), którego fragmenty są do dziś widoczne w krypcie bazyliki. Kościół przez długi czas był ośrodkiem religijnego życia licznej kolonii greckiej osiadłej w Rzymie. 
Proste i surowe wnętrze posiada w środku nawy głównej tzw. Schola Cantorum, miejsce gdzie zbierano się na naukę śpiewu kościelnego, ozdobionego różnokolorową mozaiką typu Kosmatów (cosmatesco), podobnie jak baldachim i posadzka. Kościół został pod koniec XIX wieku odnowiony i z tego czasu pochodzą freski w apsydach. W podziemiach do których można zejść schodami, znajdują się kolumny i bloki granitu ze starej antycznej świątyni. W pierwszej kaplicy po lewej stronie zobaczyć można interesującą chrzcielnicę, przerobioną z antycznego sarkofagu.
W jednym z bocznych ołtarzy kościoła przechowywana jest jako relikwia czaszka św. Walentego.
Pełne prostoty wnętrze stwarza nadzwyczaj sugestywną atmosferę kościoła wczesnochrześcijańskiego (VIIIw.). We wnętrzu kościoła trzy nawy oddzielone od siebie kolumnami rzymskimi z anytycznymi kapitelami. Ściany nawy głównej dekorują freski pochodzące z okresu między VIII i XII w. Baldachim natomiast jest gotycki. 

Bazylika Santa Maria in Cosmedin wraz ze swoją piękną romańską dzwonnicą
na pierwszym planie fontanna Trytonów (1715r.)

 

W portyku po lewej stronie znajduje się marmurowa maska zwana Ustami Prawdy (wł. Bocca della Verita) . Jest to okrągły, marmurowy medalion, o średnicy ok. 175 cm, przedstawiający oblicze brodatego bóstwa. Istnieje wiele teorii na temat jego pochodzenia i funkcji. Jego wiek szacowany jest na ponad 2000 lat.  Legenda głosi, że krzywoprzysięzca wkładający rękę do tych ust, nie mógł jej z powrotem wyjąć. W rzeczywistości jest to pokrywa największej koloaki starożytnego Rzymu- Cloaca Maxima.
Usta Prawdy (wł. Bocca della Verità)- znajdują się w przedsionku 
bazyliki Santa Maria in Cosmedin w Rzymie
Plac Bocca della Verità 
Świątynia Herkulesa Zwycięzcy, znana jako Świątynia Westy (Ercole Vincitore)
w tle widzimy portyk Bazyliki Santa Maria in Cosmedin 
Świątynia Herkulesa Zwycięzcy, znana jako Świątynia Westy (Ercole Vincitore)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *