Warszawa

Warszawa.

Warszawa – przepiękne miasto położone w środkowo-wschodniej Polsce. Polska stolica. Stała się nią za sprawą króla Zygmunta III Wazy, który w 1596 roku przeniósł tam swoją siedzibę. Warszawa to także jeden z ważniejszych ośrodków naukowych, kulturalnych, gospodarczych oraz politycznych Europy. Jest kolebką władz takich jak Prezydent RP, Sejm, Senat, Rada Ministrów.

Warszawa to niezwykłe miasto. Położona jest na przecięciu szlaków komunikacyjnych z zachodu na wschód i z północy na południe kontynentu. Przyciąga swoją historią oraz klimatem. Warszawa to miasto, w którym przenikają się wpływy kultury zachodniej i wschodniej Europy. Co roku napływa tu rzesza turystów i studentów, zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

O mieście krąży wiele legend, ale najsłynniejszą ze wszystkich jest legenda o Syrence, mówiąca o tym, jak dawno temu dwie siostry syreny przypłynęły z Atlantyku na Bałtyk. Pierwsza upodobała sobie skały w cieśninach duńskich i do dziś można zobaczyć ją siedzącą na skale u wejścia do portu w Kopenhadze. Druga zaś popłynęła dalej, aż do portu Gdańsk, a potem Wisłą w górę jej biegu. Z wody wyszła u podnóża dzisiejszego Starego Miasta.

Pewnego razu piękną Syrenkę zobaczył bogaty kupiec, który chciał na niej dużo zarobić pokazując ją na jarmarkach. Podstępem schwytał ją i uwięził. Jednak znaleźli się ludzie, którzy jej pomogli i tak Syrenka odzyskała wolność. Z wdzięczności obiecała im pomoc w razie potrzeby. Dlatego też posąg warszawskiej Syrenki jest uzbrojony – ma miecz i tarczę dla obrony miasta.

Niestety żadne źródło nie podaje, skąd Syrena wzięła się w herbie Warszawy. Wiadomo tylko, iż widnieje na nim już od II połowy XVI wieku. Obecny wygląd herbu miasto zawdzięcza przeprowadzonemu w 1938 roku konkursowi, w którym to dokonano takiego właśnie wyboru.

Warszawa to ogromne miasto mające niesamowitą historię. W swej nieocenionej okazałości posiada wiele zabytków. Do największych i najbardziej znanych zaliczyć można: Zamek Królewski, Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, Wilanów, Pałac Namiestnikowski, Klasztor i kościół pod wezwaniem Opieki św. Józefa, Belweder, Barokowy pałac Krasińskich, Pałac Ostrogskich, Teatr Wielki, Plac Bankowy, Pomnik Fryderyka Chopina, Cmentarz Powązkowski, Pomnik Małego Powstańca.

Jednym z najpiękniejszych i chyba najbardziej romantycznych miejsc Warszawy są Królewskie Łazienki. Jest to wspaniały zespół architektury polskiej doby klasycyzmu stanisławowskiego, miejsce, do którego przychodzi grono Warszawiaków, zarówno tych najmłodszych, jak i tych sędziwych wiekiem. Na co dzień park jest bardzo spokojny i bezpieczny. Zabroniona jest tu jazda na rowerze czy na rolkach. W Łazienkach organizowane są także przeróżne imprezy kulturalne, naukowe czy sportowe.

Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, który równie chętnie jak przez studentów odwiedzany jest przez spacerowiczów. Został on założony w 1818 roku. Powstaje tu pierwsza w Polsce kolekcja zagrożonych rodzimych odmian ozdobnych drzew i krzewów.

Niezwykłym obiektem jest Pałac Kultury i Nauki, który znajduje się w centrum miasta, przy placu Defilad. Jest to najwyższy budynek w Polsce, mający 230,68 m wysokości. Budowany był zaledwie przez trzy lata, a do użytku został oddany w 1955 roku. Obecnie jest on siedzibą wielu firm, a także instytucji użyteczności publicznej, takich jak: teatry, kina, wyższe uczelnie, tj. Collegium Civitas, instytucje naukowe i wiele innych. W pałacu organizowane są różnego typu wystawy oraz targi, np. Międzynarodowe Targi Książki.

W Pałacu Kultury i Nauki znajduje się sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób, zwana także Salą Kongresową. Ponadto są tu także Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN oraz Pałac Młodzieży wraz z basenem.

Wspaniałym i pięknym zabytkiem jest Zamek Królewski. Jego historia sięga aż XIV wieku. Za czasów Zygmunta III Wazy stał się rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju.

Obecnie Zamek Królewski w Warszawie jest Pomnikiem Historii i Kultury Narodowej, a podczas wizyty na zamku obejrzeć można wiele ciekawych ekspozycji, które są w nim przez cały czas. Przykładami mogą być wystawa moździerzy z daru prof. Krzysztofa Górskiego z Genewy, rzeczy codzienne z wykopalisk zamkowych i staromiejskich oraz wystawy czasowe. Obok nich na zamku pojawiają się ekspozycje przywożone na pewien okres z różnych stron świata. Przykładowo od 30.10.2007 do 13.01.2008 prezentowana jest wystawa „Od Lutra po Bauhaus”.