Malaga (Hiszpania) – Kotonu (Benin)

Malaga (Hiszpania) – Kotonu (Benin)

Dwudniowy przejazd przez Europę a następnie:
Maroko, Saharę, Mauretanię, Mali, Burkina Faso,
Togo do Beninu.
4 tygodnie: 28 dni       max – 9 osób

Skrócony plan wyprawy:
1. Wyjazd (27.12) Wyjeżdżamy z Wrocławia ok. godz. 15.
2. Przez Europę (28.12) Przejazd przez Niemcy i Francję.
3. Hiszpania (29.12) Przejazd przez Hiszpanię do Algeciras. Przeprawa promowa do Tangeru Med. Nocleg pod Rabatem.
4. Maroko (30.12) W Rabacie składamy wnioski wizowe w Ambasadzie Mauretanii. Zwiedzanie Rabatu, nocleg nad Oceanem.
5. Maroko (31.12) Odpoczynek nad Oceanem, odbiór wiz mauretańskich. Przejazd autostradą do Marakeszu. Wieczór sylwestrowy w Marakeszu, nocleg w hotelu.
6. Maroko (1.01.2018) Wyjazd w południe z Marrakeszu w kierunku granicy mauretańskiej. Przerwa w Agadirze i stolicy Sahary Zachodniej – Al Ujun.
7. Sahara Zachodnia (2.01) Przejazd drogą wzdłuż oceanu Atlantyckiego po prawej i piachów Sahary po lewej.
8. Mauretania (3.01) Przekroczenie granicy Sahara Zachodnia – Mauretania. Przejazd na camping ABBA w Nauadhibou. Rekonesans w mieście.
9. Mauretania (4.01) Dojazd do Nauakchott. Nocleg w hotelu Sahara.
10. Mauretania (5.01) Wyrabiamy wizę do Mali. Zwiedzamy stolicę Mauretanii –  targ rybny, port, centrum miasta. Nocleg w hotelu Sahara.
11. Mauretania (6.01) Odbiór wiz, przejazd na granicę z Mali. Po drodze wioski taureskie. Nocleg na camp. lub na sawannie.
12. Mali (7.01) Przekroczenie granicy z Mali. Nocleg w Nioro.
13. Mali (8.01) Droga przez busz. Przejazd do Bamako. Noc w hotelu w Bamako.
14. Mali (9.01) Załatwiamy wizę do Burkina Faso. Zwiedzamy miasto
i odpoczywamy. Nocleg w tym samym hotelu.
15. Mali (10.01) Odbieramy wizy, jedziemy do Mopti. Krótki postój w Sanga  oraz Segou. Nocleg w plenerze – na sawannie.
16. Mali (11.01) Po drodze zwiedzamy meczet Djenne. Później Mopti – port rzeczny, meczet i znachorzy. Nocleg w Bankass.
17. Mali (12.01) Dojazd do Kraju Dogonów. Trekking. Nocleg u tubylców.
18. Mali (13.01) Dzień na płaskowyżu Dogonów i powrót do samochodu, nocleg w hotelu.
19. Burkina Faso (14.01) Dojazd do granicy Mali – Burkina Faso. Droga do Wagadugu. Nocleg w hotelu.
20. Burkina Faso (15.01) Droga do Togo. Przekraczamy granicę.
Nocleg w Dapaong.
21. Togo (16.01) Rysunki naskalne. Domy – twierdze w Koutammakou.
Noc w Kande.
22. Togo (17.01) W drodze do Lome Park Fazao-Malfakassa oraz Nangbéto Dam z jeziorem i hipopotami. Nocleg w Atakpame.
23. Togo (18.01) Dojazd do Lome. Zwiedzanie miasta – targ fetyszy.
Nocleg w hotelu.
24. Togo (19.01)  Wyrabiamy wizy do Beninu. Odpoczynek na plaży.
25. Togo (20.01) Odbieramy wizy do Beninu i jedziemy na granicę.
Plaża w Grand Popo. Nocleg w hotelu.
26. Benin (21.01) Ouidah – centrum woodoo, Świątynia Pytonów, Święty Las, Ostatnia Droga Niewolników, wizyta w Ganvie – wiosce na palach pośrodku jeziora. Nocleg w Kotonu.
27. Dzień rezerwowy (22.01)
28. Benin (23.01) Transfer na lotnisko w Kotonu.

MAROKO: Królestwo Marokańskie – Rejon zróżnicowany krajobrazowo i kulturowo, od plaż, poprzez pustynię, aż po wysokie góry Atlasu. Maroko to tania smaczna kuchnia i miętowa herbata. To kraj pełen atrakcji turystycznych, czyniący podróż po nim – ciekawą i niezapomnianą. Dobre asfaltowe drogi ułatwiają podróż po kraju. Język urzędowy – arabski, w powszechnym użyciu: francuski i hiszpański. Waluta – dirham marokański.

MAURETANIA: Islamska Republika Mauretańska ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego (linia brzegowa to 1200 km). Większa część kraju to pustynia Sahara. Jedyną dużą rzeką, która nie wysycha jest Senegal (graniczna). Najwyższe wzniesienie: Kidjat Idżdżil – 915 m n.p.m. Na południu kraju, w strefie Sahelu, częstym elementem krajobrazu są sawanny porośnięte akacjami (guma arabska). Ku północy stają się coraz suchsze, przechodząc stopniowo w pustynie. znaczną część kraju stanowią pustynne terytoria saharyjskie.

MALI: śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej. Ludność zajmuje się rolnictwem i rybołówstwem. Uważa się, że Mali jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Mali jest krajem wyżynnym. Przez cały rok występują tu wysokie temperatury. Większość kraju pokrywają obszary pustynne i półpustynne. Językiem urzędowym jest język francuski, powszechnie używane są też języki afrykańskie, 80% ludności posługuje się językiem bambara.

BURKINA FASO: państwo w Afryce Zachodniej bez dostępu do morza. Stolicą kraju jest Wagadugu (Ouagadougou), nazywane przez mieszkańców – Ouaga. Wskaźnik analfabetyzmu wynosi tu około 72% . Naturalną szatą roślinną państwa jest sawanna. Kraj biedny, rozwijający się. Przemysł słabo rozwinięty. Klimat tropikalny z dwoma odrębnymi sezonami. Główne gałęzie lokalnego rzemiosła to wyplatanie koszyków, ceramika, barwienie tkanin i wykonywanie przeróżnych skórzanych przedmiotów. Język urzędowy – francuski. Waluta – frank CFA.

TOGO: państwo w Zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Większość powierzchni państwa zajmują góry i tereny wyżynne. Togo posiada piaszczyste wybrzeże z licznymi lagunami i mierzejami. Kraj jest słabo rozwinięty gospodarczo. Podstawą gospodarki jest rolnictwo. Posiada jedne z największych na świecie złóż fosforytów. Togo jest jednym z mniejszych państw Afryki, jest prawie sześć razy mniejsze od Polski. Północ jest sucha i skąpo obdarzona roślinnością, południe jest wilgotne i zielone. Język urzędowy – francuski. Waluta – frank CFA.