Arusha (Tanzania) – Kenia – Addis Abeba (Etiopia)

Arusha (Tanzania) – Kenia – Addis Abeba (Etiopia)

Dookoła Afryki  14.08 – 9.09.2018

Arusha (Tanzania) – Addis Abeba (Etiopia)
4 tygodnie: 27 dni    3 tyś. km.

Podróż przez wschodnią Afrykę. Afrykę Parków Narodowych, jezior,  afrykańskich plemion. Ten etap powiedzie nas od Arushy w Tanzanii, poprzez jej parki, na granicę z Kenią. W Keni pojedziemy nad Jezioro Wiktorii, odwiedzimy kilka mniejszych i większych parków, jezior, stolicę Nairobi, postaramy się wejść na największą górę Kenii – Mt. Kenia. W Etiopii wjedziemy do Kraju Mursi, Hamerów, Tsemay, Erbore. Rejon dzikiej, niedostępnej przyrody. Pora sucha. Korzystamy z miejscowych przewodników. Podczas tego etapu skupiamy się na ciekawszych miejscach, wybieramy bogatsze w zwierzęta i krajobrazy parki.

Plan wyprawy: 
1. Tanzania (14.08.2018) Spotykamy się w Arusha. Dzień odpoczynku, Czas wony. Nocleg – hotel.

2. Tanzania (15.08) Jedziemy do Parku – Manyara National. Niewielkiego  parku usytuowanego wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Manyara, między jeziorem a zboczami Rowu Afrykańskiego. Liczne gatunki ptaków, hipopotamy, żyrafy, guźce, pawiany i słonie. Nocleg na campingu.

3. Tanzania (16.08) Ngorongoro Conservation Area – Krater – kaldera wygasłego wulkanu. wchodzącego w skład krajobrazowo-zwierzęcego Rezerwatu Ngorongoro, wpisanego na liście UNESCO.  Nocleg – camping.

4 i 5. Tanzania (17 i 18.08) Serengeti National Park – płaska równinę porośniętą sawanną, z pojedynczymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych. Słynie z migrujących milionowych stad: antylop, gazeli, bawołów, żyraf, słonii, są tu również: krokodyle, lwy, lamparty. Nocleg w parku.

6. Tanzania/Kenia (19.08)  Jedziemy na granicę z Kenią w Isibania. Przekraczamy granicę. Śpimy w hotelu.

7. Kenia (20.08)  Jezioro Wiktorii – Wioska rybacka Dunga, plaża. Nocleg na campingu.

8. Kenia (21.08) Mfangano Island – poranna wycieczka łodzą na wyspę z malowidłami naskalnymi, Impala Park – sierociniec zwierzęcy. Odpoczynek i nocleg nad jeziorem.

9. Kenia (22.08) Kakamega National Park – jedyny pozostały las deszczowy Kenii, flora i fauna parku. Nocleg w drodze nad Jezioro Bogoria.

10. Kenia (23.08)  Jezioro Bogoria – parujące gorące źródła, antylopy judu i spokojny kemping, piękna, słodkowodna oaza w wysuszonej północnej części Rowu. Hipopotamy, krokodyle. Odpoczynek.

11. Kenia (24.08) Nukuru Park – Oaza/Park dla 450 gatunków ptaków. Spotkać można tam też: lwy, lamparty, hieny, różne gatunki antylop, gazele  oraz nosorożca białego i czarnego. Noc na campingu przy parku.

12. Kenia (25.08) Całodzienna podróż do Parku Maasai Mara. Nocleg przed parkiem.

13 i 14. Kenia (26 i 27.08) Dwa dni w parku. Jeśli do tej pory bedziemy mieli niedosyt oglądania świata zwierzęcego Tanzanii i Kenii skorzystamy z safari po parku. W innym razie wykorzystamy ten czas na dodatkowe propozycje uczestników wyprawy.

15. Kenia (28.08) Przejazd do Nairobi – czas wolny na zwiedzanie stolicy, np. Muzeum Narodowego z ekspozycją początków rodzaju ludzkiego. Nocleg w hotelu.

16. Kenia (29.08) Jedziemy do Parku Narodowego Mt. Kenia. Odpoczynek i nocleg w hotelu.

17,18 i 19. Kenia (30.08, 31.08 i 1.09) Treking po parku lub dla chętnych wejście na Mt. Kenia. Nocleg w parku.

20. Kenia (2.09) Droga do granicy Kenia – Etiopia. Nocleg na campingu w Morsabit.

21. Kenia/Etiopia (3.09) Przekraczamy granicę i jedziemy do Omo/Mago National Park. Nocleg po drodze.

22, 23 i 24. Etiopia (4,5 i 6.09) Wizyta w parku. Jinka – Targ i ludzie Mursi, Hamerów, Tsemay i Erbore. Koszmarne, pyliste drogi, fantastyczne pejzaże. Nocleg u miejscowych.

25. Etiopia (7.09) Wracamy do cywilizacji jadąc do Addis Abeby.

26. Etiopia (8.09) Addis Abeba – odpoczynek i czas wolny na zwiedzanie np. Mercato – wielki bazar, Dwie Katolickie Katedry, Lucy – odlew hominida. Nocleg w hotelu.

27. Etiopia (9.09) Transfer na lotnisko.

TANZANIA – Zjednoczona Republika Tanzanii – państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki (do I wojny światowej niemieckiej) oraz brytyjskiego Zanzibaru. Oficjalną stolicą Tanzanii jest Dodoma, do 1981 roku było nią Dar es Salaam. Większą część powierzchni Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Unyamwezi (wys. 900-1500 m n.p.m.), rozcięty rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Środkową część kraju przecina z południa na północ Wielki Rów Wschodni, wzdłuż zachodniej granicy biegnie Wielki Rów Zachodni. W obrębie rowów wznoszą się wysokie masywy górskie, przeważnie wulkany: Kilimandżaro (5895 m n.p.m., najwyższy w Afryce) i Meru (4565 m n.p.m.).
W północno-zachodniej części kraju, na pograniczu tanzańsko-ugandyjsko-kenijskim, znajduje się Jezioro Wiktorii. Ma powierzchnię 68,8 tys. km², co sprawia, że jest to największe jezioro Afryki, największe tropikalne jezioro świata, drugie jezioro słodkowodne świata, trzecie pod względem powierzchni i ósme pod względem objętości na świecie. Wzdłuż zachodniej granicy z Demokratyczną Republiką Konga rozciąga się Jezioro Tanganika. Oba jeziora zaliczane są do Wielkich Jezior Afrykańskich. Największa rzeka Tanzanii to Rufidżi.

KENIA: Stolica : Nairobi, język : suahili, angielski, waluta: szyling kenijski, ludność : 47 mln, powierzchnia : 580 367 km2. Główna religią jest protestantyzm – 63%. Najwyższym szczytem jest Kenia, 5199 m n.p.m. Najdłuższą rzeką jest Tana 708 km. Motto kraju – „Pracujmy razem”. W Kenii nie pije się zimnych napojów. Jedynie gorące lub w temperaturze pokojowej. Praktycznie brak jest klasy średniej. Większość ludzi jest albo bardzo bogatych, albo bardzo biednych. W dużych miastach ludzie mieszkają w nowoczesnych budynkach i apartamentach. W bardziej odległych miejscach przeważają budowle z trzciny i wyschniętego błota. Przez kraj ten przechodzi równik. W rezerwacie Samburu można spotkać wszystkie gatunki kotów afrykańskich. Koobi Fora jest miejscem narodzin ludzkości. W latach osiemdziesiątych znaleziono tam czaszkę „człowieka wyprostowanego”, której wiek szacuje się na 1,6 miliona lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *