Arusha (Tanzania) – Kenia – Addis Abeba (Etiopia)

Arusha (Tanzania) – Kenia – Addis Abeba (Etiopia)

Dookoła Afryki  14.08 – 9.09.2018

Arusha (Tanzania) – Addis Abeba (Etiopia)
4 tygodnie: 27 dni    3 tyś. km.

Podróż przez wschodnią Afrykę. Afrykę Parków Narodowych, jezior,  afrykańskich plemion. Ten etap powiedzie nas od Arushy w Tanzanii, poprzez jej parki, na granicę z Kenią. W Keni pojedziemy nad Jezioro Wiktorii, odwiedzimy kilka mniejszych i większych parków, jezior, stolicę Nairobi, postaramy się wejść na największą górę Kenii – Mt. Kenia. W Etiopii wjedziemy do Kraju Mursi, Hamerów, Tsemay, Erbore. Rejon dzikiej, niedostępnej przyrody. Pora sucha. Korzystamy z miejscowych przewodników. Podczas tego etapu skupiamy się na ciekawszych miejscach, wybieramy bogatsze w zwierzęta i krajobrazy parki.

Plan wyprawy: 
1. Tanzania (14.08.2018) Spotykamy się w Arusha. Dzień odpoczynku, Czas wony. Nocleg – hotel.

2. Tanzania (15.08) Jedziemy do Parku – Manyara National. Niewielkiego  parku usytuowanego wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Manyara, między jeziorem a zboczami Rowu Afrykańskiego. Liczne gatunki ptaków, hipopotamy, żyrafy, guźce, pawiany i słonie. Nocleg na campingu.

3. Tanzania (16.08) Ngorongoro Conservation Area – Krater – kaldera wygasłego wulkanu. wchodzącego w skład krajobrazowo-zwierzęcego Rezerwatu Ngorongoro, wpisanego na liście UNESCO.  Nocleg – camping.

4 i 5. Tanzania (17 i 18.08) Serengeti National Park – płaska równinę porośniętą sawanną, z pojedynczymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych. Słynie z migrujących milionowych stad: antylop, gazeli, bawołów, żyraf, słonii, są tu również: krokodyle, lwy, lamparty. Nocleg w parku.

6. Tanzania/Kenia (19.08)  Jedziemy na granicę z Kenią w Isibania. Przekraczamy granicę. Śpimy w hotelu.

7. Kenia (20.08)  Jezioro Wiktorii – Wioska rybacka Dunga, plaża. Nocleg na campingu.

8. Kenia (21.08) Mfangano Island – poranna wycieczka łodzą na wyspę z malowidłami naskalnymi, Impala Park – sierociniec zwierzęcy. Odpoczynek i nocleg nad jeziorem.

9. Kenia (22.08) Kakamega National Park – jedyny pozostały las deszczowy Kenii, flora i fauna parku. Nocleg w drodze nad Jezioro Bogoria.

10. Kenia (23.08)  Jezioro Bogoria – parujące gorące źródła, antylopy judu i spokojny kemping, piękna, słodkowodna oaza w wysuszonej północnej części Rowu. Hipopotamy, krokodyle. Odpoczynek.

11. Kenia (24.08) Nukuru Park – Oaza/Park dla 450 gatunków ptaków. Spotkać można tam też: lwy, lamparty, hieny, różne gatunki antylop, gazele  oraz nosorożca białego i czarnego. Noc na campingu przy parku.

12. Kenia (25.08) Całodzienna podróż do Parku Maasai Mara. Nocleg przed parkiem.

13 i 14. Kenia (26 i 27.08) Dwa dni w parku. Jeśli do tej pory bedziemy mieli niedosyt oglądania świata zwierzęcego Tanzanii i Kenii skorzystamy z safari po parku. W innym razie wykorzystamy ten czas na dodatkowe propozycje uczestników wyprawy.

15. Kenia (28.08) Przejazd do Nairobi – czas wolny na zwiedzanie stolicy, np. Muzeum Narodowego z ekspozycją początków rodzaju ludzkiego. Nocleg w hotelu.

16. Kenia (29.08) Jedziemy do Parku Narodowego Mt. Kenia. Odpoczynek i nocleg w hotelu.

17,18 i 19. Kenia (30.08, 31.08 i 1.09) Treking po parku lub dla chętnych wejście na Mt. Kenia. Nocleg w parku.

20. Kenia (2.09) Droga do granicy Kenia – Etiopia. Nocleg na campingu w Morsabit.

21. Kenia/Etiopia (3.09) Przekraczamy granicę i jedziemy do Omo/Mago National Park. Nocleg po drodze.

22, 23 i 24. Etiopia (4,5 i 6.09) Wizyta w parku. Jinka – Targ i ludzie Mursi, Hamerów, Tsemay i Erbore. Koszmarne, pyliste drogi, fantastyczne pejzaże. Nocleg u miejscowych.

25. Etiopia (7.09) Wracamy do cywilizacji jadąc do Addis Abeby.

26. Etiopia (8.09) Addis Abeba – odpoczynek i czas wolny na zwiedzanie np. Mercato – wielki bazar, Dwie Katolickie Katedry, Lucy – odlew hominida. Nocleg w hotelu.

27. Etiopia (9.09) Transfer na lotnisko.

TANZANIA – Zjednoczona Republika Tanzanii – państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki (do I wojny światowej niemieckiej) oraz brytyjskiego Zanzibaru. Oficjalną stolicą Tanzanii jest Dodoma, do 1981 roku było nią Dar es Salaam. Większą część powierzchni Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Unyamwezi (wys. 900-1500 m n.p.m.), rozcięty rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Środkową część kraju przecina z południa na północ Wielki Rów Wschodni, wzdłuż zachodniej granicy biegnie Wielki Rów Zachodni. W obrębie rowów wznoszą się wysokie masywy górskie, przeważnie wulkany: Kilimandżaro (5895 m n.p.m., najwyższy w Afryce) i Meru (4565 m n.p.m.).
W północno-zachodniej części kraju, na pograniczu tanzańsko-ugandyjsko-kenijskim, znajduje się Jezioro Wiktorii. Ma powierzchnię 68,8 tys. km², co sprawia, że jest to największe jezioro Afryki, największe tropikalne jezioro świata, drugie jezioro słodkowodne świata, trzecie pod względem powierzchni i ósme pod względem objętości na świecie. Wzdłuż zachodniej granicy z Demokratyczną Republiką Konga rozciąga się Jezioro Tanganika. Oba jeziora zaliczane są do Wielkich Jezior Afrykańskich. Największa rzeka Tanzanii to Rufidżi.

KENIA: Stolica : Nairobi, język : suahili, angielski, waluta: szyling kenijski, ludność : 47 mln, powierzchnia : 580 367 km2. Główna religią jest protestantyzm – 63%. Najwyższym szczytem jest Kenia, 5199 m n.p.m. Najdłuższą rzeką jest Tana 708 km. Motto kraju – „Pracujmy razem”. W Kenii nie pije się zimnych napojów. Jedynie gorące lub w temperaturze pokojowej. Praktycznie brak jest klasy średniej. Większość ludzi jest albo bardzo bogatych, albo bardzo biednych. W dużych miastach ludzie mieszkają w nowoczesnych budynkach i apartamentach. W bardziej odległych miejscach przeważają budowle z trzciny i wyschniętego błota. Przez kraj ten przechodzi równik. W rezerwacie Samburu można spotkać wszystkie gatunki kotów afrykańskich. Koobi Fora jest miejscem narodzin ludzkości. W latach osiemdziesiątych znaleziono tam czaszkę „człowieka wyprostowanego”, której wiek szacuje się na 1,6 miliona lat.