Oxford Street Londyn

Oxford Street Londyn

Oxford Street to najsłynniejsza i najbardziej zatłoczona ulica handlowa w Europie. Po obu stronach ulicy usytuowanych jest blisko 300 sklepów.

Oxford Street ma ok. 2,5 km długości, biegnie od Marble Arch, usytuowanego w północno – wschodnim narożniku Hyde Parku do skrzyżowania Tottenham Court Road. Po drodze Oxford Street przecina Oxford Circus – zabytkowy plac, zaprojektowany z pocz. XIX w. przez architekta Johna Nasha. Oxford Street została wytyczona jeszcze za czasów rzymskich – jako część via Trinobantina łączyła Colchester – najstarsze miasto założone przez Rzymian z Hampshire. W czasach nowożytnych ulicą prowadzono więźniów w Newgate Prison do szubienic w Tyburn. Sama ulica zwana była także przez długi okres Tyburn Road, a to ze względu na płynącą po jej południowej stronie rzekę Tyburn (dziś koryto rzeki znajduje się pod ulicą). Nazwę Oxford Street otrzymała ulica pod koniec lat 20-tych XVIII w., a swój prawdziwy rozwój zanotowała ona wraz z wykupieniem przez Earlów Oxfordu okolicznych działek i wybudowaniem na niej pierwszych budynków. W ciągu XIX w. powstało tu wiele sklepów, wybudowany został Panteon projektu Jamesa Wyatta (dziś już nie istnieje), a sama ulica stała się znanym centrum rozrywki – organizowano tu liczne maskarady i np. walki psów z niedźwiedziami.

Dziś Oxford Street jest najbardziej zatłoczoną ulicą handlową w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej znanych tego typu ulic na świecie. Nie oznacza to jednak, że jest to ulica droga i luksusowa. Znajduje się tu po prostu kilkaset sklepów, które co roku odwiedzają miliony ludzi, w tym wielu turystów. Są tu sklepy firmowe HMV, Debenhams, Marks&Spencer, House of Fraser, Schuh, Topshop, czy drugi największy w Wielkiej Brytanii dom towarowy – Selfridges. Przepięknie Oxfor Street wygląda w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, gdy jest cała oświetlona. Od początku lat 80-tych zapalanie światełek stało się uroczystym wydarzeniem, w którym biorą udział znani artyści i aktorzy. W ciągu ostatnich 30 lat światełka na Oxford Street zapalili m.in. Cliff Richard, Ronan Keating czy Jim Carrey.