Festiwale w Londynie

Festiwale w Londynie

Jak przystało na dużą metropolię w Londynie odbywają się w ciągu roku liczne festiwale i imprezy o charakterze kulturalnym. Wydarzenia takie jak Nothing Hill Carnival czy BFI London Film Festiwal znane są na całym świecie.

Nothing Hill Carnival to zdecydowanie najsłynniejszy festiwal Londynu, który mam miejsce w ostatnią niedzielę i poniedziałek sierpnia w dzielnicy Nothing Hill. Impreza jest tu organizowana od 1959 r. i obecnie jest to druga po Karnawale w Rio, największa impreza uliczna na świecie. Festiwal zapoczątkowali w Londynie karaibscy imigranci, pochodzący w szczególności z Trynidadu i Tobago, którzy po wojnie masowo osiedlali się w dzielnicy Nothing Hill. Przez pierwszych kilka lat festiwal miał miejsce w styczniu, w poł. lat 60-tych zdecydowano się jednak przenieść go na lato. Od tego czasu kolorowa parada przebierańców oraz towarzyszące festiwalowi pokazy artystów i koncerty przyciągały do Nothing Hill coraz więcej londyńczyków, a z czasem również turystów. Dziś Nothing Hill Carnival to światowej sławy wydarzenie, podczas którego występują afroamerykańskie zespoły muzyczne, orkiestry grające na tradycyjnych, karaibskich instrumentach, a podczas parady wybierani są także Mister i Miss karnawału.

Podobnym do Nothing Hill wydarzeniem jest Carnival de Cuba – impreza organizowana od 2005 r. w czerwcu, w Southwark Park. Jest to jeden z największych festiwali na świecie poświęconych kulturze kubańskiej, co roku bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób, występują natomiast światowej sławy zespoły grające salsę i reggaeton.

Inny ważny festiwal – BFI London Film Festiwal – ma miejsce w październiku, od 1957 r. Jest to największy, otwarty dla wszystkich festiwal filmowy w Wielkiej Brytanii, na którym wyświetlane są zarówno długometrażowe jak i krótkometrażowe filmy fabularne, a także filmy dokumentalne z kilkudziesięciu krajów świata. Żaden z wyświetlanych na festiwalu filmów nie może być wcześniej pokazywany na terenie Wielkiej Brytanii i każdy musi posiadać napisy w języku angielskim. W ostatnich latach na festiwalu zaprezentowali swoje filmy m.in. Michael Haneke („Biała Wstążka”) i George Clooney („Człowiek, który gapił się na kozy”).

Z innych londyńskich festiwali warto jeszcze wymienić The Proms – słynny festiwal muzyki klasycznej, organizowany przede wszystkim w salach Royal Albert Hall, a także London Jazz Festiwal – mający miejsce w listopadzie. Festiwal ten jest spadkobiercą słynnego w latach 70-tych The Camden Jazz Week.