Słynne obiekty sportowe w Londynie

Słynne obiekty sportowe w Londynie

Do najbardziej kochanych przez Brytyjczyków sportów należy piłka nożna, tenis ziemny i krykiet. W Londynie znajduje się kilka boisk piłkarskich, mogących pomieścić po kilkadziesiąt tysięcy widzów, zespół kortów tenisowych w Wimbledonie oraz stadion krykietowy Lord’s Cricket Ground.

Najsłynniejszym stadionem piłkarskim w Wielkiej Brytanii jest Wembley, usytuowany w dzielnicy Wembley, w północno – zachodniej części Londynu. W 2003 r. wyburzony został stary obiekt, a w jego miejscu wybudowano nową, wielofunkcyjną arenę, mogącą pomieścić do 90 tys. widzów. Obecny stadion Wembley jest trzecim pod względem wielkości obiektem sportowym w Europie (za Camp Nou w Barcelonie i Stadionem Strahov w Pradze). Jest to również jeden z najdroższych i najnowocześniejszych stadionów na świecie. Budowa obiektu kosztowała blisko 760 mln funtów szterlingów, dziś jednak na arenie w Wembley można nie tylko rozgrywać mecze piłkarskie lub rugby, ale także zorganizować zawody żużlowe, lekkoatletyczne czy wreszcie koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Stadion posiada rozsuwany dach, a jego charakterystycznym elementem jest stalowy łuk, biegnący ponad stadionem, długi na 315 m i wysoki na 133 m. Poza stadionem Wembley warto jeszcze wymienić dwa obiekty typowo piłkarskie: Stamford Bridge – stadion zbudowany jeszcze w XIX w., usytuowany w Królewskiej Dzielnicy Hammersmith and Fulham – siedzibę Chelsea F.C oraz Emirates Stadium – stadion usytuowany w dzielnicy Islington, zburzony w 2003 r. i odbudowany w 2006 r. – siedzibę Arsenalu F.C.

Niemniej słynny co Wembley jest zespół kortów trawiastych w Wimbledonie. Co roku w miesiącach letnich rozgrywany jest tu najstarszy turniej tenisowy na świecie (pierwszy turniej odbył się tu w 1877 r.). Wimbledon położony jest w południowo – zachodniej części Londynu, a na terenie parku tenisowego znajduje się 19 kortów, z których kort centralny (ok. 14 tys. miejsc) i kort nr 1 (ok. 11 tys. miejsc) wykorzystywane są jedynie podczas Wielkiego Szlema. Tradycja nakazuje, by zawodnicy występujący na turnieju nosili białe stroje.

Ostatnim wartym uwagi obiektem sportowym jest Lord’s Cricket Ground, położony w dzielnicy City of Westminster. Jest to jeden z najbardziej znanych stadionów krykietowych na świecie. Obiekt powstał z pocz. XIX w., pod koniec wieku zbudowany został słynny The Pavillon – dwupiętrowa trybuna z tzw. Long Room (Długim Pokojem). Pod koniec XX w. stadion wzbogacił się też o niezwykle oryginalny obiekt Lord’s Media Centre – futurystyczny pawilon dla przedstawicieli mediów.