West End Londyn

West End Londyn

West End to ogólne określenie terenów położonych na zachód od historycznego londyńskiego City. West End to rozrywkowa część Londynu, słynie z doskonałych teatrów, kin, galerii sztuki, muzeów, a także restauracji i klubów nocnych.

Choć granice West End’u nie są dokładnie określone, to w przybliżeniu jest to obszar usytuowany pomiędzy ulicami Oxford Street, Strand, Regent Street i Kingsway. W węższym rozumieniu nazwa West End może odnosić się do dzielnicy handlowej, zlokalizowanej na i w okolicy Oxford Street albo do obszaru usytuowanego w okolicy Covent Garden i Leicester Square.

Covent Garden położone jest na wschód od Leicester Square, a dzielnicę dzieli na część północną i południową ulica Long Acre. W części północnej znajdują się ekskluzywne sklepy, w południowej natomiast zlokalizowany jest centralny plac oraz liczne teatry i muzea. Dawniej Covent Garden słynął z doskonałego targu owocowo – warzywnego, jednak w połowie lat 70-tych, ze względu na rosnące zanieczyszczenia, został on przeniesiony do Nine Elms – dzielnicy usytuowanej ok. 5 km na południowy – zachód od West Endu. Po usunięciu targu plac w Covent Garden zajęli liczni uliczni artyści, a eleganckie sklepy i restauracje masowo zaczęli odwiedzać turyści. W Covent Garden znajduje się słynna Royal Opera House, a także Theatre Royal, Drury Lane i London Transport Museum (Muzeum Transportu). Leicester Square położone jest natomiast na zachód od Charing Cross Road i stanowi jedną z najbardziej rozrywkowych części Londynu. Wokół Leicester Square zlokalizowane są największe sale kinowe Londynu: Odeon Mezzanine, Odeon West End i Odeon Leicester Square.

West End zwana jest także popularnie dzielnicą teatrów, a to ze względu na fakt, że na tym obszarze znajduje się blisko czterdzieści placówek teatralnych. Niektóre większe teatry są słynne ze względu na długość wystawianych tu konkretnych przedstawień. Dla przykładu „Pułapka na myszy” Agathy Christie jest grana w St. Martin Theatre od października 1952 r., a Musical Les Miserables znajduje się w repertuarze Queen’s Theatre od października 1985 r.