Szott el-Dżerid – Gafsa

PołudnieTunezji to najciekawszy region kraju – fascynujące są miasta oazy na Saharze, lśniący szott (słone jezioro), mieszkania troglodytów w Matmata, ksour (fortece) koło Tataouine, wyspa Dżebra, ziemia legendarnego Lotusa-Eatersa.

Lato nie należy do okresów dogodnych do podróżowania po tym obszarze: w głębi lądu jest zbyt gorąco, i poruszanie się kosztuje dużo wysiłku. Jeżeli jednak wędruje się właśnie o tej porze roku, sensownie przyjąć lokalny zwyczaj polegający na znikaniu we wnętrzach budynków, kiedy upał jest najbardziej dokuczliwy.

Szott el-Dżerid (Chottel Djerid)

Szott el-Dżerid to rozległe okresowe słone jezioro o powierzchni prawie 5000 km2. Przez większą część roku nie istnieje, wtedy jego dno jest popękane i błyszczy w słońcu. Przez jezioro przerzucono dwumetrową groblę, po której kursują autobusy do Kebili i Tuzar.

Niesamowitym doznaniem jest jazda przez szott i obserwowanie wody, która nagromadziła się po obu stronach drogi. Z powodu reakcji chemicznych może ona być różowa po jednej stronie a zielona po drugiej. Jeszcze dziwniejsze jest mijanie w regularnych odstępach rozrzuconych na poboczu małych kawiarenek i sklepów z pamiątkami. Częstym zjawiskiem są miraże. Przejeżdżając przez szott w słoneczny dzień ma się zwykle okazję uczestniczenia w cudownych optycznych złudzeniach.

Tuzar i Nefta to dwa miasta w oazach, położone na krawędzi szottu -wyspy zieleni na morzu pustyni. Funkcjonowanie oaz uzależnione jest od ilości świeżej wody źródlanej: jest jej wystarczająco dużo, aby intensywnie uprawiać ziemię. Uprawia się tu głównie niesamowicie soczyste deglat nour (palec światła), daktyle, zbierane w listopadzie. Zresztą miesiąc ten to dobry czas do odwiedzenia regionu, ponieważ temperatury są umiarkowane, a życie toczy się żwawiej, gdyż wielu mieszkańców pracujących w innych regionach kraju, powraca do domu na daktylowe żniwa.

GAFSA

Gafsa jest głównym miastem w regionie, którego pozycja jest ściśle związana z kopalniami fosforytów na otaczających je wzgórzach. Dla zwykłego turysty jest tu niezbyt ciekawie, chociaż wzgórza, szczególnie Sedja Gorge na południowym zachodzie przy drodze do Tuzar, są warte zobaczenia.

Informacja

Małe biuro turystyczne (w 06/22 16 44) znajduje się na małym, zakurzonym placu koło rzymskich basenów. Jest otwarte w standardowych dla Syndicat d’łnitiative godzinach.

Oddziały wszystkich głównych banków rozlokowane są w centrum miasta, a poczta mieści się na Av. Habib Bourguiba, 300 m na północ od kazby.

Międzynarodowe rozmowy telefoniczne można wykonywać z centrum telefonicznego koło Meczetu Sidi Bou Yacoub oraz na Rue Houcine Bouzaiane, bocznej ulicy Av. Taieb Mehiri. Biura są otwarte codz. 7.00-22.00.

Baseny rzymskie

Leżą na południowym końcu Av. Habib Bourguiba. Nie są specjalnie interesujące, ale można odpocząć w mieszczącej się tu kawiarni i spojrzeć na młodych chłopców skaczących do zbiorników z pobliskich dachów.

Niedaleko wejścia do basenów znajduje się niewielkie muzeum z między innymi kilkoma mozaikami ze starożytnej Capsy (Gafsa). Warto zajrzeć tu na chwilę. Muzeum jest otwarte codz. z wyj. pn. 8.00-12.00 i 14.00-18.00; wstęp: wolny.

Noclegi – najtańsze

Tanie hotele są zgrupowane w okolicach dworca autobusowego. Najlepszym z nich jest czysty i przyjazny Hotel de la Republique (tel. 06/22 18 07) przy Rue Ali Belhaouane za rogiem dworca autobusowego. Za jedynkę/dwójkę ze śniadaniem płaci się 6/9.5 D.T., ale można się targować. Ciepły prysznic kosztuje 500 milimów.

W Hotel el-Bechir (tel.06/22 32 39), tuż obok, jedynki/dwójki kosztują tylko 3/4 D.T. Ciepły prysznic jest bezpłatny.

Lepiej trzymać się z daleka od zniszczonego Hotel de l’Oasis – wydaje się, że zaraz runie.

Hotel Moussa (tel.06/22 33 33) oferuje jedynki/dwójki ze śniadaniem za 7,5/10 D.T., ale niestety usytuowany jest daleko od centrum, na Av. de la Liberte (na trasie do Tuzar).

Pozostałymi możliwościami noclegowymi należącymi do tej kategorii są: spartański Hotel Tunis (tel. 06/22 16 60), w bok od Av. 2 Mars, 3 D.T. od osoby z darmowym prysznicem; Hotel Khalfallah (tel. 06/22 14 68), niedaleko Av. Taieb Mehiri, 5 D.T. od osoby ze śniadaniem. Niegdyś był to sympatyczny hotel, ale obecnie powoli podupada. Podobno jest tam ciepła woda (może czasami).

Noclegi – średnia kategoria

Najlepszym hotelem w mieście jest trzygwiazdkowy Hotel Maamoun (tel.06/22 24 33), na południe od głównego placu targowego na Av. Taieb Mehiri. Duże, komfortowe pokoje z łazienką kosztują odpowiednio 28/40 D.T. Za 33/50 D.T. można mieć nocleg z pełnym wyżywieniem, co nie jest złym pomysłem, mając na uwadze brak odpowiednich restauracji w mieście. W hotelu jest także basen.

Trudno jest nie zauważyć Hotel Gafsa (tel.06/22 40 00), jedynego wielopiętrowego budynku w centrum miasta (27,5/40 D.T. jedynka/dwójka ze śniadaniem).

Gastronomia

Gafsa zdecydowanie nie jest miejscem, które odwiedza się z powodów kulinarnych, szczególnie w piątek. Kilka kiepskich restauracji znajduje się wokół placu w centrum niedaleko dworca autobusowego. Najlepszą z nich jest Restaurant Carthage (pt. zamkn.).

Restaurant du Peuple to jeden z trzech tanich lokali mieszczących się po lewej stronie pierwszej po przejściu pod łukiem ulicy, naprzeciwko Hotel Alaya Pacha. Nieco lepsza jest popularna restauracja w piwnicy Hotel Gafsa , serwują tu alkohol, a i jedzenie jest bardzo smaczne. Restaurant Le Grill, z tyłu bazaru, również wygląda obiecująco, ale w piątek jest zamknięta.

Hotel Maamoun ma w ofercie trzy dania za 7,5 D.T.

Komunikacja

Autobus – Dworzec autobusowy zlokalizowany jest w samym środku miasta, obok Hotel Tunis (można dokonać rezerwacji i na tablicy są ogłoszenia).

Autobusy SNTRI odjeżdżają osiem razy dziennie do Tunisu (6 godz., 12,53 D.T.). Cztery z nich wyruszają w godz. 9.30-14.30, a pozostałe 23.30-13.30.

Autobusy lokalnego przedsiębiorstwa

Sotregafsa to niesamowita kolekcja wraków – o dziwo ciągle na chodzie, choć czasami im czegoś brakuje.

Osiem autobusów dziennie od 7.15 do 18.15 podejmuje próbę jazdy doTuzar i Nefty, a także do Susy (6.00), Sfaksu, Gabesu, Kasserine, El-Kef oraz do Metlawi (niektóre z nich kontynuują podróż do Redeyef i Tamerzy – miasta w górnej oazie).

Pociąg Połączenia kolejowe są bardzo mało interesujące. Stacja zlokalizowana jest 3 km na południe od miasta (800 milimów taksówką). Jest tylko jeden pociąg do Metlawi (5.53) i jeden do Sfaksu (20.38). Znacznie wygodniej podróżować autobusem lub taksówką.

Taksówki – Dworzec lauage, znajduje się w odległości trzyminutowego marszu od centrum miasta. Od skrzyżowania przy Hotel Maamoun należy udać się drogą prowadzącą do stacji kolejowej. Postój mieści się obok stacji serwisowej Esso. Są stąd regularne połączenia do Metlawi (1,4 D.T.) i Tuzar (3,5 D.T.), a także odjazdy do Tunisu (13 D.T.), Sfaksu (8,1 D.T.), Kasserine i Gabesu.