Humt Suk

HUMT SUK (Houmt Souq)

Humt Suk to największe, leżące na północnym wybrzeżu miasto na wyspie, zamieszkane przez 6500 ludzi pracujących w branży turystycznej lub parających się rybołówstwem.

Poza sezonem wszystko jest tu łatwo dostępne; hotele i restauracje są wyludnione, a właściciele sklepów nie namawiają zbyt gorliwie do kupowania.

Biura turystyczne – Lokalne biuro Syndicat d’Initiative (tel. 05/65 09 15) leży przy głównej ulicy – Av. Habib Bourguiba, za dwoma dużymi mapami wyspy, naprzeciwko Place Mongli Bali. Można tam otrzymać bezpłatną mapę wyspy, a także zasięgnąć informacji. Biuro jest otwarte pn.-sb. 9.00-13.00 i 15.30-18.00.

Biuro narodowej organizacji turystycznej (tel. 05/65 00 16) znajduje się przy plaży, na Rue Ulysse, około piętnaście minut marszu od centrum. Nie warte jest jednak aż takiego wysiłku (pn.-czw. 8.30-13.00 i 15.00-17.45 oraz pt., sb. 8.30-13.30).

Pieniądze – Banki usytuowane są przy Av. Habib Bourguiba i wokół placów w jej pobliżu. W sb. i nd. czynny jest zawsze jeden dyżurny bank. Biuro Syndiucat d’Initiative powinno mieć odpowiednie informacje na ten temat.

Poczta i telekomunikacja – Poczta Główna również mieści się na Av. Habib Bourguiba.Obok położone jest międzynarodowe centrum telefoniczne (pn.-sb. 7.00-19.00 i nd. 8.00-12.00), wyposażone tylko w kilka telefonów, stąd też często zatłoczone.

Znacznie lepiej działające centrum telefoniczne mieści się po drugiej stronie miasta, zaraz na północ od Meczetu Nieznajomych na Av. Abdelhamid el-Cadhi (codz. 7.30-22.00 i dłużej).

Suk

Humt Suk ma zwartą zabudowę, tak że wszystko można zobaczyć pieszo, ry suk leży w centrum; tworzy go gmatwanina wąskich uliczek i kilka otwartych placów z kawiarniami. Wszędzie pełno jest sklepów z pamiątkami i chociaż ceny są wysokie, można kupić wiele doskonałej jakości towarów.

Jest tutaj kilka starych funduków lub karawanserajów, starych hoteli dla pielgrzymów oraz handlarzy docierających do miasta z karawanami wielbłądów, z których wiele zostało zamienione w doskonałe tanie hotele. Pokoje znajdują się na dwóch piętrach budynków otaczających podwórza, pośrodku których umieszczone są dwie duże cysterny z wodą dla gości hotelowych i zwierząt. W jednym z hoteli -Arischa, taki właśnie zbiornik przekształcono w mały basen kąpielowy.

Zabytki islamskie

W mieści jest kilka interesujących zabytków islamskich, ale niestety są zamknięte dla niemahometan. Zaraz na skraju suku znajduje się pierwszy z nich: zawija Sidi Brahim zawierająca grobowiec XVIl-wiecznego świętego. Po drugiej stronie ulicy mieści się wielokopułowy meczet Nieznajomych, a na północ od suku -XVIII-wieczny meczet Turków (z wyraźnie tureckim minaretem).

Muzeum Tradycji i Sztuki Ludowej

Około 200 m wzdłuż wschodniego ramienia Av. Abdelhamid el-Cadhi znajduje się zawija Sidi Zitouni, mieszcząca Muzeum Tradycji i Sztuki Ludowej.

Na ekspozycję składają się m.in. regionalne ubiory. Wart uwagi jest także oryginalny strop z terakoty. Muzeum jest otwarte codz. 9.30-16.30. (1 D.T. plus 1 D.T. za fotografowanie). Kasa biletowa mieści się w małym zabytkowym domu tkaczek niedaleko głównego wejścia.

Borj Ghazi Mustapha i okolice

Główna ulica – RueTaieb Mehiri, ocieniona pięknymi rzewniami, prowadzi od meczetu Turków do fortu nad wodą. Fort, nazywany Borj Ghazi Mustapha (lub Borj el-Kebir), wznieśli w XIII w. Aragończycy (mieszkańcy niepodległego królestwa w północno-wschodniej Hiszpanii, a trzy wieki później rozbudowali Hiszpanie.

W wieku XVI Turcy pod wodzą Dargut Paszy zdobyli fort i wymordowali hiszpańskich żołnierzy. Kości ofiar zgromadzono około 100 metrów od fortu jako przestrogę dla ewentualnych najeźdźców. Ta makabryczna piramida ze szkieletów stała tu przez prawie 300 lat aż do 1848 r., kiedy to rozebrano ją na rozkaz beja Tunisu.

Fort jest w trakcie odbudowy, ale warto tu wpaść na chwilę, by po rozkoszować się pięknym widokiem na wybrzeże lub spojrzeć na hałdy kamiennych i żelaznych kul armatnich, odkrytych w czasie prac archeologicznych. Otwarte codz. 9.30-16.30; wstęp: 600 milimów, plus 1 D.T. za fotografowanie.

250 metrów na zachód od fortu leży port rybacki.

Noclegi – najtańsze

Kempingi – Oba kempingi położone są na wschodnim wybrzeżu wyspy w okolicach Aghir. Auberge Centre Aghir (tel.05/65 73 66), na skrzyżowaniu drogi do Midoun, prowadzony jest przez organizację Centre des Stages et Vacations (2 D.T. od osoby i 500 milimów za namiot).

Dwa razy tyle kosztuje kemping przy Hotel Sidi Slim (tel. 05/65 70 23) nieco dalej na północ niż poprzedni, tuż przy ładnej plaży. Jest to dobre miejsce, choć nieco na uboczu, na kilkudniowy wypoczynek. Do obu kempingów dojeżdżają autobusy z Humt Suk. Najlepiej skorzystać z linii do Club Med przez Midoun.

Schroniska – Schronisko w Dżerbie (tel. 05/65 06 19) mieści się w starym funduku, obok Hotel Marhala. Jego standard nie odbiega od warunków zakwaterowania w innych tego rodzaju obiektach.

Obsługa jest miła a schronisko otwarte przez cały dzień do godz. 22.00. W lecie jedynie tutaj bywają wolne miejsca. Łóżko kosztuje 3 D.T, śniadanie – 1 D.T., za obiad i kolację płaci się po 3 D. T.

Hotele – Najlepszymi hotelami są funduki, z których warto polecić szczególnie Hótel Marhala prowadzony przez Touring Club de Tunisie (tel.05/ 65 01 46), Rue Moncef Bey, oferujący bardzo dobre warunki zakwaterowania (9,5/14 jedynka/dwójka ze śniadaniem). Zimą ceny spadają do 8,5/12 D.T. (bezpłatny gorący prysznic).Wszystkie pokoje – niewielkie, ale przyjemne, usytuowane są wokół typowego kolumnowego dziedzińca. Dyrekcja planuje na nim budowę basenu kąpielowego i można mieć nadzieję, że nie zmieni się on w zbiornik pełen zielonych alg, jak się to stało w Hotel Arischa (tel. 05/65 03 84), mieszczącym się na północ od suku przy Rue Ghazi Mustapha. Dobrym miejscem na nocleg jest Hotel Sables d’Or (tel.05/65 04 23), zajmujący ładny stary budynek przy Rue Mohammed Ferjani (jedynka/dwójka z gorącym prysznicem 9/16,5 D.T.). Lokanda Hotel (tel. 05/65 15 13), na małej uliczce odchodzącej na wschód od Place du 7 Novembre 1987, to najtańszy hotel w mieście (3,5 D.T. od osoby), ale lepiej do niego nie zaglądać. Pobliski Hotel Essalem (tel. 05/65 10 29) na Rue Remada, dwie ulice od Place du 7 Novembre, wygląda dosyć ponuro i jest tani (5,5 D.T. od osoby w lecie, nieco mniej w zimie).

Równie niskie opłaty proponuje Hotel Sindbad (tel. 05/65 00 47), usytuowany w samym centrum miasta na Palce Mongi Bali (5 D.T. od osoby, gorący prysznic).