Humt Suk

Noclegi – średnia Kategoria

Hotel Erriadh (tel. 05/65 07 56) stanowi najlepszą propozycję noclegową ze wszystkich funduków. Do dyspozycji turystów są duże pokoje z łazienkami położone wokół przyjemnego, porośniętego winoroślą podwórza. Znajduje się on zaraz na północ od suku przy Rue Mohammed Ferjani i oferuje pokoje jedno/dwuosobowe ze śniadaniem za 16,5 D.T. Zimą, kiedy ruch turystyczny się zmniejsza, ceny spadają do 11,5/17 D.T.)

Na zachód od fortu na Rue Ulysse zlokalizowane są jeszcze dwa inne dobre hotele zwrócone frontem do plaży i kierowane przez tę samą osobę. Hotel Dar Faiza (tel. 05/65 00 83 ) jest znacznie lepszy niż typowy jednogwiazdkowy hotel, ale także dużo droższy. Goście, mieszkający w bungalowach wybudowanych na terenie ogrodu z tyłu hotelu – mają zapewnioną prywatność. Jest tu także basen, ogrzewanie w zimie i kort tenisowy (jedynka/dwójka ze śniadaniem 24,5/40 D.T., w zimie 14,5/21,5 D.T.).

Jego sąsiad – Hotel Lotos, to rozsądniejszy pomysł dla przeciętnego turysty, gdyż jedynka/dwójka kosztuje 19,29 D.T. Hotel ten jest jednym z pierwszych hoteli turystycznych na wyspie, z przestronnymi pokojami z dużymi balkonami, z których rozciąga się znakomity widok na wybrzeże. Goście hotelowi nieodpłatnie mogą korzystać z infrastruktury Hotel Dar Faiza. Zimą Lotos kosztuje tylko 11,25/16,5 D.T. Hotel znajduje się 200 metrów na zachód od Dar Faiza, naprzeciwko pomnika „Wieży Szkieletów”.

Noclegi – najdroższe

Rejon turystyczny obejmuje całą północno-wschodnią część wyspy -około 20 km wybrzeża z nieprzerwanym ciągiem hoteli, do których należą plaże w Sidi Mahres i La Seguia.

Są one nastawione na obsługę turystów z północnej Europy, przyjeżdżających tu po słońce i piasek, nie zaś by odkrywać odmienną kulturę. Indywidualny turysta nie ma tutaj czego szukać.

Do wspomnianych ośrodków należy m.in. takie monstrum, jak Dar Jerba, zespół czterech hoteli obsługujących niemieckich turystów o różnej zawartości portfeli. Ponad 2700 poszukiwaczy słońca może tu rozkoszować się restauracjami, barami, bawarskimi ludowymi zabawami itd.

Najbardziej wytworny jest pięciogwiazdkowy Hotel Hasdrubal (tel. 05/65 76 50), gdzie za jedynki/dwójki płaci się 94/148 D.T natomiast w zimie jedynie 40,5/57 D.T.)

Gastronomia

Miasto niemal pęka od nadmiaru dobrych tanich restauracji, a najlepsze jedzenie oferowane jest w najtańszych lokalach. Należy do nich niewątpliwie mała restauracja bez nazwy na Rue Habib Bougatfa, na północ od głównego suku. Jej wystrój jest spartański, a w czasie lunchu wypełnia się rozkrzyczanym tłumem. Przychodzą tu głównie robotnicy, aby zjeść ulubione lablabi (zupę z grochu) lub szorbę (obie za 700 milimów). Serwują tu też fasolę za 1 D.T. oraz makaron po tunezyjsku za 1,3 D.T.

Restaurant des Palmiers, na małym placu przy północnym końcu Rue Mohammed Ferjani, słynie z dobrego kuskusu za 2,7 D.T.

Restaurant du Sportif natomiast, chociaż popularna z uwagi na usytuowanie w centrum na Av. Habb Bourguiba, jest wyraźnie przeceniana.

Nieco więcej trzeba zapłacić za luksus, jakim są obiady serwowane na stołach przykrytych obrusami w Restaurant Aladin, Av. Mohammed Badra, w której menu obejmuje również kilka nietypowych potraw z owoców morza, np. ośmiornicę w sosie za 3,5 D.T.

Większość turystycznych restauracji mieści się wokół Place Sidi Brahim. Cennik potraw, zazwyczaj w czterech językach, jest wywieszany na zewnątrz, ale lepiej nie robić sobie zbytniej nadziei, bo nie podają w nich nic niezwykłego.

Trzeba uważać na właścicieli restauracji, którzy oferują „danie specjalne” – specjalna zazwyczaj jest cena, chyba że z góry wyjaśni się ile zamierza się zapłacić.

Ceny w Restaurant du Sud tuż obok Rue Moncef Bey są rozsądniejsze niż w wielu innych lokalach – za trzy dania płaci się około 7 D.T plus wino.

Komunikacja

Samolot – Biuro Tunis Air (tel.05/65 01 59) mieści się na południowym końcu Av. Habib Bourguiba, obok przecznicy naprzeciwko dworca autobusowego.

Krajowa linia Tuninter obsługuje zależnie od sezonu nawet pięć lotów dziennie do Tunisu. Jednogodzinny lot w jedną stronę kosztuje 43,8 D.T. zaś 85, 6 D.T powrotny. Krajowe połączenia obejmują loty do Tuzar we czw. (28 D.T. w jedną stronę) oraz Monastiru we wt. i sb. (29,8 D.T w jedną stronę).

W Dżerbie jest międzynarodowe lotnisko, na którym w czasie letnich miesięcy bez przerwy startują i lądują samoloty czarterowe z Europy. Czasami można nawet zdobyć w nich miejsce, ale trzeba najpierw pochodzić po hotelach albo nawiązać kontakt z odpowiednimi firmami.

Tunis Air ma kilka rozkładowych lotów do różnych miast w Europie, większość z nich w okresie IV-X. Obejmują one: Frankfurt (wt.), Genewa (sb.), Paryż (wt., sb, nd.), Rzym (pn.), Wiedeń (wt.) i Zurych (sb.).

Autobusy – Dworzec autobusowy przy południowym końcu Av. Habib Bourguiba jest dobrze zorganizowany. Godziny wszystkich rozkładowych odjazdów są wywieszone na tabliczkach nad kasami biletowymi.

SNTR1 oferuje klimatyzowane autobusy do Tunisu (6 godz i 25 min, 15, 22 D.T.) o godz 6.00,19.00 i 20.00. Dwa pierwsze kursy wiodą do Bizerty, ale za bilet płaci się 20,65 D.T., a podróż trwa 11 godz. Lepiej więc dojechać najpierw do Tunisu, a dopiero wyruszyć do Bizerty. Nie dość, że podróż trwa krócej, to jeszcze cena dwóch różnych biletów jest niższa.

Jest też połączenie do Sfaksu o 12.45 (8 D.T.). Autobus o godz. 6.00 do Tunisu jedzie przez Susę (12,28 D.T.).

Regionalne przedsiębiorstwo autobusowe – Sotregames, jeździ do Gabesu (5.30), Zarzis (10.30 i 12.00), Medenine (12.00) oraz Tataouine (8.00 i 14.30).