Atrakcje Londynu

Atrakcje Londynu

Poznaj najciekawsze i najbardziej znane atrakcje Londynu:

  • London Eye – to właśnie z kapsuły Londyńskie Oka rozciąga się najpiękniejsza panorama Londynu. London Eye jest największym, zbudowanym dotychczas w Europie diabelskim młynem – jego średnica wynosi bowiem 120 m! Z uwagi na bajeczne widoki, London Eye odwiedza co roku ponad 3 mln turystów.
  • Oxford Street – ta blisko 2,5 – kilometrowa ulica stanowi obecnie jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc handlowych na świecie. Swoje sklepy mają tutaj największe marki z branży odzieżowej czy rozrywkowej, w tym Debenhams, Marks&Spencer, Topshop, czy też HMV.
  • Hyde Park – to największy z czterech parków królewskich Londynu i jednocześnie ulubione miejsce rekreacji londyńczyków. Na terenie Hyde Parku, w sąsiedztwie Marmurowego Łuku, usytuowany jest słynny Speakers’ Corner, czyli po prostu Kącik Mówców, w którym panuje całkowita wolność słowa. W ciągu ostatnich dwóch wieków w Kąciku przemawiali m.in. Karol Marks i Włodzimierz Lenin.
  • Harrods – statystyki odwiedzin tego słynnego domu handlowego są naprawdę imponujące – rocznie, przez zlokalizowane w Harrods’ie sklepy, przewija się kilkanaście milionów ludzi. Harrods jest najbardziej luksusowym domem towarowym w Wielkiej Brytanii – na siedmiu piętrach i na powierzchni handlowej wynoszącej 90 tys. m kw., swoje sklepy mają największe światowe marki, w tym Yves Saint Laurent czy Dolce&Gabbana.
  • Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud od dziesiątek lat należy do grona największych atrakcji turystycznych Londynu. Choć wiele miast na świecie posiada obecnie swoje własne muzea figur woskowych, to żadne z nich nie jest w stanie dorównać londyńskiej placówce pod względem wielkości kolekcji i prestiżu. Wchodząc do muzeum warto zwrócić uwagę na figurę przedstawiającą Marie Tussaud – oryginalną figurę wykonaną przez założycielkę galerii w 1842 r.
  • Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich – ta XVII – wieczna placówka chlubnie zapisała się na kartach historii astronomii i nawigacji. W latach 1884 – 1984, przechodząca przez Obserwatorium linia uznawana była powszechnie za południk zero. Dziś wiadomo już, że południk zero przebiega 102 m na wschód od pierwotnej linii, co nie zmienia jednak faktu, że dawny południk stanowi dziś w Greenwich dużą atrakcję turystyczną.
  • Camden Market i Soho – to miejsca, w których najlepiej można poczuć wielokulturowy klimat Londynu. Na straganach Camden Market, odwiedzanych co tydzień przez blisko pół miliona ludzi, swoje towary wystawiają przeróżne mniejszości etniczne. Z kolei na terenie Soho znajduje się słynne londyńskie Chinatown – pełne sklepów z importowaną żywnością i typowo azjatyckich restauracji.
  • Najsłynniejsze place Londynu – można wymienić jednym tchem, a są to Parliament Square, Picadilly Circus oraz Trafalgar Square. Parliament Square to plac usytuowany obok Pałacu Westminsterskiego, ozdobiony posągami Winstona Churchilla czy Nelsona Mandeli. Piccadilly Circus to z kolei główny plac dzielnicy West End, który otoczony jest wielkimi reklamami świetlnymi. Trafalgar Square to wreszcie plac rozciągający się u stóp gmachu National Gallery – jest on poświęcony słynnej bitwie morskiej pod Trafalgarem 1805 r., a stojąca pośrodku niego kolumna upamiętnia zwycięskiego wodza – Horatio Nelsona.
  • Parki i ogrody – to jeden z piękniejszych elementów krajobrazu Londynu. Ze względu na sprzyjające warunki pogodowe, stolica Wielkiej Brytanii mieni się w barwach zieleni, a do ulubionych terenów rekreacyjnych londyńczyków należą trzy parki królewskie – Hyde Park, St. James’s Park oraz Kensington Gardens.
  • West End stanowi obowiązkowy cel wizyty każdego miłośnika rozrywki na wysokim poziomie. To właśnie tutaj zlokalizowane są słynne londyńskie teatry, kina, muzea czy galerie sztuki. Bogatą ofertę kulturalną prezentuje chociażby Royal Opera House, Theatre Royal, Queen’s Theatre, Odeon Leicester Square i Odeon West End.
  • The City – aż trudno w to uwierzyć, ale ten niewielki obszar, o powierzchni jednej mili kwadratowej, to największe na świecie centrum finansowe i jednocześnie jednostka posiadająca odrębne od Londynu prawa miejskie. Na obszarze City mieszka dziś zaledwie kilkanaście tysięcy osób, natomiast pracuje tu ponad 300 tys. ludzi. Prawdziwą wizytówką City jest dziś wieżowiec 30 St Mary Axe – posiadający charakterystyczny kształt stożka i pokryty podwójną, szklaną elewacją.
  • Festiwale – trudno jest zliczyć wszystkie, warte uwagi imprezy cykliczne w Londynie – jest ich tu bowiem mnóstwo, a obejmują one rozmaite kategorie tematyczne. Do najbardziej znanych festiwali należy Nothing Hill Carnival – obecnie jedna z największych na świecie imprez ulicznych, The Proms – wspaniały festiwal muzyki klasycznej, a także BFI London Film Festiwal – największy na Wyspach Brytyjskich, otwarty festiwal filmowy.
  • Heathrow – wizyta na tym ogromnym lotnisku każdego może przyprawić o zawrót głowy. Heathrow obsługuje najwięcej połączeń międzynarodowych na świecie, codziennie startuje tu bądź ląduje ponad tysiąc samolotów i codziennie, przez poszczególne terminale, przewija się blisko 200 tys. ludzi.
 • Słynne obiekty sportowe – jest ich tak dużo, że trudno jest je wszystkie wymienić jednym tchem. Zakochani w piłce nożnej londyńczycy często odwiedzają stadiony piłkarskie – chociażby Wembley, Stamford Bridge czy też Emirates Stadium. Kibice tenisa gromadzą się na trawiastych kortach w Wimbledonie, a kibice krykieta – na Lord’s Cricket Ground.