Bazylika Św. Pawła za Murami

Piękna Bazylika, niestety usytuowana z dala od centrum i nie wszystkie wycieczki tam docierają. Najlepiej i najszybciej dotrzemy tam metrem- liniaB.

San Paolo Fuori le Mura była pierwszą bazyliką rzymską, obecnie zależy do bazylik patrialchalnych znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Zbudowana w IV wieku za czasów Konstantyna w miejscu śmierci Św.Pawła, następnie została powiększona przez Honoriusza. W 1823 roku bazylika uległa pożarowi i to co obecnie podziwiamy jest efektem odbudowy trwającej ponad 100 lat.

Mozaika z apsydy przedstwiająca Chrystusa Pantokratora
 krużganki
Wnętrze nawy głównej, widok na apsydę

Medaliony przedstawiają nieprzerwaną serię podobizn papieży od  Św. Piotra

Papieska Bazylika Świętego Pawła za Murami (w języku włoskim: Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura), powszechnie znana jako St Paul’s Outside the Walls, jest jednym z czterech kościołów, które są wielkimi starożytnymi głównymi bazylikami lub papieskimi bazylikami Rzymu: bazyliki św. Jana na Lateranie, Najświętszej Marii Panny oraz św. Piotra i Pawła za Murami.
Bazylika została założona przez rzymskiego cesarza Konstantyna I nad miejscem pochówku Świętego Pawła, gdzie powiedziano, że po egzekucji Apostoła jego wyznawcy wznieśli pomnik zwany cella memoriae. Ten pierwszy gmach został rozbudowany pod Walentynianem I w latach 370.