Fontanna di Trevi

Lokalizacja: Rzym, Palazzo Poli
Data powstania: 1732- 1751
Projekt: Niccolo Salvi
Fontanna di Trevi; ARCHITEKT: Niccolo Salvi

Fontanna di Trevi jest największą barokową fontanną w Rzymie. Zaprojektowana przez Niccolo Salviego,  wykonana w marmurze, jest wspólnym dziełem wielkich barokowych rzeźbiarzy.

Fasada zbudowana przed Palazzo Poli ukształtowana jest na wzór rzymskiego łuku triumfalnego z potężną niszą pośrodku. Po bokach znajdują się prostokątne nisze przedstawiające alegorię Nadmiaru oraz personifikację siły leczniczej, obie autorstwa Filippa della Valle. Reliefy przedstawiają Agryppę oglądającego projekt akweduktu oraz dziewicę wg. antycznej legendy pokazującą żołnierzowi źródło „Aqua Virgo”. W środkowej niszy w muszli podtrzymywanej przez morskie zwierzę królestwem wód rządzi  Okeanos. Towarzyszą mu dwa konie morskie prowadzone przez trytony. Owa grupa jest dziełem Pietro Bracciego. Fontanna di Trevi jest ostatnim wielkim dziełem rzymskiego baroku.

Legenda głosi, że wrzucając do niej monetę powrócimy jeszcze raz do Wiecznego Miasta.
W praktyce tłumy turystów dziennie wrzucają monety mając nadzieję na powrót, a służby miejskie z tego korzystają wyławiając 3000 euro dziennie z fontanny. Oczywiście wszystko co uzbierają jest przeznaczane na restaurację rzymskich fontann. Nawet jak nie wrócimy więcej do Rzymu, to mamy świadomość, że przeznaczyliśmy te 10 centów na szczytny cel 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *