Kebili

KEBILI

To niewielkie miasto na wschodnim skraju Szot el-Dżerid nie ma właściwie nic do zaoferowania poza gorącymi źródłami przy drodze do Douz.

Infrastruktura obejmuje pocztę i bank (wymiana pieniędzy w godz. 9.00-12.00).

Gorące źródła znajdują się około kilometr od centrum miasta. Basen dla mężczyzn, wokół którego przycupnęło kilka kawiarenek, jest po prawej stronie, zaś pływalnia dla kobiet 150 metrów w górę strumienia. Lekko zasiarczona, gorąca woda wypływa spod ziemi, kilkaset metrów od sadzawki dla kobiet.

Noclegi

Nie ma powodów, aby nocować w Kebili. Jeżeli jednak ktoś tutaj utknie, może się udać do Maison des Jeunes (4 D.T.) na skrzyżowaniu do Douz. Miejsce to jest znacznie lepiej utrzymane niż prymitywny Hotel Sachara, dziesięć minut marszu od centrum miasta przy drodze do Tuzar.

Hotel des Autriches (tel.05/49 02 33) jest już właściwie weteranem. Na tabliczce wskazującej do niego drogę od bazy wojskowej przy trasie do Douz napisano: „Fort des Autriches”. Hotel jest oddalony o trzydzieści minut marszu od dworca autobusowego (lub krótka jazda taksówką). To bardzo przyjemne miejsce z basenem kąpielowym oraz tarasem (jedynka/dwójka ze śniadaniem 28,5/42 D.T).

Gastronomia

W Kebili jest wprawdzie dosyć dużo restauracji, ale nie ma się czym podniecać. Dosyć dobre jedzenie serwują w Restaurant Les Palmiers, w centrum miasta obok dworca autobusowego. Kilka innych lokali znajduje się koło postoju taksówek.

Komunikacja

Autobus – Dworzec autobusowy to nic więcej niż tylko biuro na głównej ulicy, niedaleko skrzyżowania z drogą Gabes-Tuzar.

Startują stąd często autobusy (minibusy lub pełnowymiarowe wozy) do Douz, jak również regularne połączenia do Tuzar i Gabesu.

Biuro SNTRI, zazwyczaj zamknięte, znajduje się 100 m dalej po przeciwnej stronie placu. Jest tylko jeden autobus dziennie do Tunisu o godz. 11.00 (15,97 D.T.).

Taksówki – Postój louages mieści się niedaleko od dworca autobusowego. Louages odjeżdżają stąd przez cały dzień do Gabesu (4,35 D.T.), Douz (1,25 D.T.) i czasami do Tuzar (3,75 D.T.).

Przed podróżą można zrelaksować się przy kawie w małej kawiarni naprzeciwko.