Oazy górskie – Tamerza, Mides i Chebika

Oazy górskie – OKOLICE TUZAR

Oazy te, położone w niedostępnych górach na północny zachód od Tuzar, należą do najpiękniejszych zakątków w całym kraju -plamki bujnej zieleni otoczone nagimi, jałowymi wzgórzami. Chociaż jest tu kilka niewielkich oaz, to tylko trzy z nich przyciągają turystów: Tamerza, Mides i Chebika. Choć zupełnie różne, mają jednak jedną wspólną cechę – osady zostały całkowicie zniszczone w czasie katastrofalnego dwudziesto dwu dniowego ulewnego deszczu w 1969 r. Straszliwe deszcze zamieniły gliniane domy w błoto, mieszkańcy opuścili miasta i przeprowadzili się do nowych osiedli wybudowanych w pobliżu.

Tamerza jest największą z oaz, a ponieważ leży w szerokiej dolinie, dociera do niej komunikacja publiczna. Ruiny starego, otoczonego murem miasta znajdują się w północnej części oazy – naprzeciwko Hotel Tamerza Palace. Nowe miasto natomiast to nowoczesny bałagan. Jest tu bank i kilka małych sklepów.

Położenie Midesu jest imponujące. Przecina je wąwóz, który, jako południowe fortyfikacje miasta, miał kiedyś strategiczne znaczenie. Mides jest najtrudniej dostępny z wszystkich trzech oaz. Znajduje się tylko kilometr od granicy z Algierią.

Z oazy Szebika rozciąga się wspaniały widok na Szott el-Garsa.

Noclegi i gastronomia

Możliwości noclegowe i gastronomiczne są niewielkie i nie licząc kempingów ograniczają się do Tamerzy.

Kempingi – W Mides są dwa miejsca nazywane kempingami, nie obowiązują w nich jednak stałe ceny, nie mają też żadnych udogodnień – to kawałki gruntu, gdzie można rozbić namiot. W trosce o przetrwanie należy więc zabrać ze sobą własny prowiant albo kupić jedzenie od mieszkających tu rodzin – ceny do uzgodnienia.

Schroniska – Jedyny tego typu obiekt Maison de Jeunes znajduje się w Tamerzy, na południowym skraju miasta od strony Szebiki (4 D.T.).

Hotele – Pięknie położony Hotel Les Cascades (tel. 06/44 85 20), obok niewielkiego wodospadu na skraju oazy, proponuje jedynki/dwójki ze śniadaniem za 13/18 D.T. Pokoje wyglądają odstraszająco – to pokryte liśćmi palmowymi kabiny z betonową podłogą. Strzałka do hotelu znajduje się w środku nowej Tamerzy.

Lepiej wybrać czterogwiazdkowy luksusowy Hotel Tamerza Palace (tel. 06/44 52 14) harmonijnie wkomponowany w otoczenie. Oczywiście niewielu stać na nocleg, bowiem jedynka/dwójka ze śniadaniem kosztuje 58/78 D.T., ale dla rozciągającego się znad basenu widoku na stare miasto warto tu przywędrować bezinteresownie.

W Tamerzy znajduje się tylko jedna restauracja – mała i bez nazwy -położona na drodze wiodącej do Hotel Les Cascades.

Komunikacja

Jedynym miastem w regionie obsługiwanym przez środki komunikacji publicznej jest Tamerza.

Autobus – Autobusy kursują regularnie z Gafsy (2,5 godz.) i Metlawi (2 godz.). Z Tuzar i Nefty dojeżdża się autobusem do Redeyef, gdzie trzeba przesiąść się na jakiś pojazd do Tamerzy. Do Rodeyef można także dotrzeć louages kursującymi z Gafsy i Metlawi.

Autostop – Bardzo mały ruch na drogach sprawia, że jeżdżenie autostopem nie jest zbyt rozsądne. Najlepiej zacząć od Tamerzy, gdzie jest szansa spotkania kogoś jadącego w tę samą stronę. Szebika znajduje się 16 km na południe od Tamerzy, a Mides 11 km na północ. Można dojechać autobusem do Rodeyef i wysiąść na skrzyżowaniu do Mides. Stąd upartego podróżnika czeka jedynie cztero kilometrowy spacer wzdłuż drogi nieprzejezdnej przez zwykłe samochody.

Zorganizowane wycieczki – Wiele biur podróży organizuje wycieczki do wszystkich trzech miast. Kosztują one zazwyczaj około 25 D.T. od osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *