Rzym- trasy zwiedzania

Rzym- trasy zwiedzania.

Przed przystąpieniem do zwiedzania najlepiej zrobić listę tego co chcemy zobaczyć i zaznaczyć te obiekty na mapie, aby się przekonać gdzie się znajdują i jak najlepiej będzie nam się przemieszczać pomiędzy nimi i ustalić trasę zwiedzania. W zależności od czasu i naszych osobistych preferencji decydujemy się na piesze zwiedzanie bądź przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej.

PIESZE ZWIEDZANIE ma swoje plusy i minusy. Ja osobiście jestem zwolenniczką tej formy przemieszczania się i poznawania miasta. Dzięki temu mogę poczuć klimat miasta, spotkać ciekawych ludzi, podpatrzyć codzienne życie jego mieszkańców i w końcu zgubić się w wąskich uliczkach i odkryć wyjątkowe miejsca, które nie są opisane w przewodniku. A jak się zmęczę wiedziona zapachami z barów i restauracji wybieram miejsce gdzie w ciszy mogę delektować się wyśmienitą włoską kuchnią bądź wypić filiżankę kawy mając przed sobą widok na Panteon. Chyba nie muszę Was dłużej przekonywać?

KOMUNIKACJA MIEJSKA jest czasem niezbędna, szczególnie wtedy gdy mamy mało czasu a dużo w planach, bądź chcemy uciec z centrum. Ja niechętnie korzystam z metra tylko wtedy gdy muszę, jak było w przypadku obiektów położonych „za murami”. Autobusy w Rzymie są dość specyficzne. Spóźniają się, jeśli można tak powiedzieć, ponieważ nie mają właściwie ustalonych godzin przyjazdu, a kierowcy potrafią nawet zmienić trasę przejazdu. Ale co będę Wam tu się na ten temat rozpisywała, tego trzeba doświadczyć osobiście, aby już nigdy nie powiedzieć złego słowa na temat naszych autobusów i ich kierowców 😉

Poniżej przedstawię Wam 11 tras, które w zależności od naszego tempa i tego jak dokładnie zwiedzamy, czy tylko robimy zdjęcia, możemy po 2-3 wykonywać dziennie. Oczywiście są one tylko orientacyjne, ponieważ nie będę wymieniała, każdego obiektu, który możemy zobaczyć po drodze.

 • I trasa zwiedzania 

Koloseum
Domus Aurea
Forum Romanum
Palatyn

 • II trasa zwiedzania 

Wzgórze Kapitolińskie
Muzea Kapitolińskie
S.Maria in Aracoeli
Pomnik Wiktora Emanuela II

 • III trasa zwiedzania

Circus Maximus
Usta Prawdy
 S.Maria in Trastevere
Gianicolo

 • IV trasa zwiedzania

Aventino
Piramida
Bazylika Św. Pawła
EUR

 •  V trasa zwiedzania

Termy Karakalli
Via Appia Antica
Katakumby
Willa Quintilów

 • VI trasa zwiedzania

Św. Klemens
Święte Schody
Św. Jan na Lateranie
S.Croce in Gerusalemme

 • VII trasa zwiedzania

Termy Dioklecjana
Narodowe Muzeum Rzymskie
S. Maria Maggiore
Św. Piotr w Okowach

 • VIII trasa zwiedzania

Via Vento
Palazzo Barberini
Galeria Borgese
Muzeum Etruskie

 • IX trasa zwiedzania 

Via del Corso
 Fontanna di Trevi
Plac Hiszpański
Piazza del Popolo

 • X trasa zwiedzania

Campo de Fiori
Panteon
Plac Navona
Zamek Św. Anioła

 • XI Watykan

Bazylika Św. Piotra
Święte groty
Kopuła
Muzea Watykańskie
Kaplica Sykstyńska