Strona turecka – Góry Pendadaktylos

Strona turecka – Góry Pendadaktylos

Rejon:

gr. Petra Tou Aetou = tur. Kartal Kayasy = pol.Orla Skała

W dystrykcie Kerynii (tur. Girne ) jest jeden rejon w pełni ubezpieczony w stałe przeloty, to skała o greckiej nazwie Petra tou Aetou, tureckiej; Kartal Kayasy, a tłumaczy się na polski Orla Skała. W dalszej części będę pisał najpierw turecką nazwę potem grecką gdyż wszystkie drogowskazy i tak są w języku tureckim, .

Znajduje się ona tuż nad, lub przy drodze, z Girne (Kerynia) przez Catalkóy (gr. Agios Epiktitos) do Lefkosa ( Lefkossia ) przez (a raczej droga biegnie obok) miejscowości Degirmenlik ( gr. Kythtrea ). Rejon jest w pobliżu skał Besparnak ( gr.Penthadaktylos), poniżej jakieś 2km od przełęczy w kierunku Girne ( Kerynii) na północnym zacienionym stoku gór. Najlepiej zaparkować około 100m nad skałą w zatoczce w sosnowym gaju (uwaga na wysoki próg asfaltu przy zjeżdżaniu). Stamtąd idzie ścieżka pod ścianę.

Znajduje się tam około 12 w pełni ubezpieczonych dróg, różnej długości i trudności. Jeszcze nie spotkałem nikogo kto dał by mi pełną informacje o tym pieknym rejonie, więc ani nazw ani wycen nie znam, ale warto się tam udac choć by tylko dla pieknych widoków, chłodnego cienia, i przepięknej skały.

Warto zabrać ze sobą kości i frendy gdyż 2km dalej jest dłuży i piękny rejon Pedadaktylos.