Ważne informacje o Cyprze

ZDROWIE:

 • Zdrowie i szczepienia:
  Nie ma obowiązku dotyczących szczepień na Cyprze. Zaleca się szczepienie przeciwko BTB- błonnicy, tężcowi, polio.
  Państwowa służba zdrowia na poziomie polskim albo tyci słabsza, prywatna to potęga przeszczepów, operacji plastycznych, poziom wysoki europejski. Cena jednej wizyty prywatnie u lekarza od 20€ do 45€ (lekarze często studiowali w Polsce albo w Rosji), ceny lekarstw w aptece o 5 do 15% droższe niż w Polsce.
  Cypr należy do Unii Europejskiej, dlatego warto zabrać ze sobą wszelkie papiery ubezpieczenia i leczenia za granicą z ZUS.

…… ELEKTRYCZNOŚĆ

 • Elektryczność;
  Napięcie: 230 V (zwykle naprawdę jak w Polsce jest 220 V)
  Gniazdka tzw. angielskie. W każdym sklepie kupisz przejściówkę (ang. adapter) z wtyczki angielskiej na wtyczkę europejską (cena około 2€), albo opanujesz technikę „na ołówek”.Technika „Na ołówek”: w gniazdku typu angielskiego, aby włożyć europejską wtyczkę; najpierw wciskasz w górną dziurkę na uziemienie ołówek, lub cieki długopis, patyczek itp. Odblokowując zapadki w środku gniazdka, potem na siłę wciskasz europejską wtyczkę (ja nauczyłem sie robić to zapałkami). Istnieją gniazdka, w których zapadki otwierają się na boki, niestety do nich jeśli nie chcemy ich zdewastować używać tylko przejściówki.

 

Historia Cypru:

Nie piszę tu nic o długiej i ciekawej historii Cypru, gdyż jest tak wiele książek, czasopism, stron internetowych, że tylko powielałbym ogólnie łatwo dostępne dane. Biura Informacji zasypią was książkami, ulotkami i broszurami o historii miejsca gdzie będziecie (zwykle w języku angielskim).

 ..CO ZABRAć ZE SOBĄ

 • Po za normalnym bagażem (czyli ubranie plus szpej) należy pamiętać, aby zabrać ze sobą;
   1. Krem do opalania z filtrem UVA i UVB, co najmniej SPF-15 lub 20.
   2. Okulary przeciwsłoneczne z flitrem UVA.
   3. Kapelusz lub czapkę z daszkiem,(kapelusz lepiej zię nadaje).
   4. Ubranie ciepłe na dni chłodne (zwykle na Cyprze nie jest zimno, ale w dni wietrzne, wilgotny wiatr potrafi wychłodzić organizm, a zimą przy +10° C ten wiatr wyda nam się mroźny).
   5. Sandały i adidasy.
   6. Obowiązkowo (po za obowiąskowymi spodenkami) długie spodnie, – kolczaste krzaki.
   7. Kobiety długą spódnicę; jeśli planują zwiedzić jakieś klasztor, kościół, lub saktuarium (w spodniach lub miniówce was dziewczyny nie wpuszczą do środka).
   8. Apteczkę z podstawowymi lekarstwami, szczególnie na ból głowy (częste zmiany wysokości i ciśnienia atmosferycznego w trakcie jazdy samochodem – teren górzysty) oraz na zatrucia, (jeśli jeść będziemy w restauracjach trzeba wiedzieć, że SANEPID cypryjski traktuje pobłażliwie restauratorów i gdybyście widzieli jak przygotowywane są potrawy byście ich nie zjedli).

  Oraz oczywiście opatrunki na rany, jeśli przylecicie na Cypr dla wspinania.

  1. Paszport – może będziecie chcieli popłynąć do któregoś z pobliskich państw poza unijnych.
  2. Sznurek do wieszanie prania.
  3. Latarka.
  4. Strój kąpielowy.

   

   Gdzie dostać Mapy?

  Najlepiej dowiedzieć się gdzie jest najbliższe biuro Cypryjskiej Organizacji Turystycznej -CTO( Cyprus Tourism Organisation ).
  Tam za darmo otrzymacie potrzebne bardzo dobrej jakości mapy i przewodniki po; angielsku, niemiecku, rosyjsku, francusku, a nawet czasami po polsku.
  Pracownicy po angielsku i w miarę ich wiedzy, udzielą wam odpowiedzi na wszelkie pytania.
  Zwykle nie wiedzą gdzie są skały i wysyłają was po informację do Cypryjskiego Kluby Wysokogórskiego, gdzie przy telefonie tylko parę osób mówi po angielsku.
  Możecie także kupić mapy w prawie każdym sklepie i kiosku, ale ich jakość jest dużo niższa.

  Karta EURO<26 .

  Jeśli jesteś młodym człowiekiem, bardzo dobrze wyrobić sobie i zabrać, którąś z rabatowo – ubezpieczeniowych Europejskich Kart Młodzieżowych – Karta EURO<26. Jest respektowana w wielu miejscach turystycznych, kultury, i transportu, ( restauracje, biura, muzea, autobusy). Mimo, że za nią zapłacimy to w efekcie przy zwiedzaniu sporo zaoszczędzimy.
  Jak podaje polski przewodnik Pascala jest ona dostępna w ponad 300 punktach sprzedaży na terenie całej Polski (np.PBP Orbis, Campus, samorządu studenckie, PTTK.).

jesli nie widzisz tego obrazka zmień przedladarkęPRZESTĘPCZOŚĆ – KRADZIERZE – NAPADY

 • Cypr to bardzo bezpieczne miejsce!
 • Cypr zalicza się do najbezpieczniejszych krajów w rejonie śródziemnomorskim.
  Napady i kradzieże zdarzają się tu tak rzadko, że zwyczaj zamykania wynajętego samochodu zakrawa na bezsens,
  ale w miastach, w dzielnicach i ulicach zamieszkanych przez Bułgarów i rosyjskojęzyczną ludność, lepiej nie kusić i dawać okazji złodziejowi, zamykamy wszystko i pieniądze trzymamy głęboko.
 • Mężczyźni powinni raczej unikać domów publicznych tzw. Kabaretów – rachunek za cztery piwa i poklepanie tancerki, w niektórych lokalach, może wynosić nawet 600 euro! Klientów, którzy się ociągają z zapłatą, bramkarze siłą prowadzą do najbliższego bankomatu i grzecznie namawiają do pobrania odpowiedniej kwoty, albo mniej grzecznie ręcznie wytłumaczą żeby nie chodzić do kabaretu bez pieniędzy.
  Nawet znajomość języka polskiego nam nie pomoże (bramkarze często pochodzą znad Wisły).
 • Ogólnie Cypr to bardzo bezpieczne miejsce! To mała wyspa i przestępca nie ma gdzie uciec, więc albo jest skumany z policją, albo obcokrajowiec na zagranicznym tourne a ich szybko policja namierza.
 • Na wyspie istnieje Mafia Cypryjska, nazywana przez wyspiarzy „AL-KAPONE” składająca się z ludności greckiej rosyjskojęzycznej tzw. Bondi.
  Turystom nie sprawiają kłopotów, chyba że pechowo będziemy koło samochodu pułapki zastawionej na jakiegoś Mafioza.
 • Telefon na policje jak w całej europie 112, dzwoisz z każdego telefonu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *