Zwiedzanie Wieliczki

Zwiedzanie Wieliczki

Labirynty długich i ciasnych korytarzy, ogarnięte ciemnością komory, strome chodniki, ślady górniczych narzędzi i te unikalne solne kalafiory, zastygłe na kopalnianych sklepieniach i ścianach, a na powierzchni wiekowe zabytki architektoniczne i wspaniałe krajobrazy… fascynująca, dzika – podziemna i atrakcyjna – naziemna Wieliczka. Dwa zupełnie odrębne światy scalone w jednym miejscu czekają na turystów.

Główną atrakcją turystyczną Wieliczki jest znana w całej Europie Kopalnia Soli Wieliczka. Godziny otwarcia kopalni pozwalają na zwiedzanie jej już od wczesnych godzin rannych aż do wieczora. Dzięki temu setki osób może codziennie podziwiać najstarszy na świecie zakład górniczy. Kuracjusze, którzy korzystają z usług podziemnego ośrodka leczniczego, przebywają tam również w nocy. To, ile kosztuje bilet do kopalni soli w Wieliczce, zależy w dużej mierze od tego, czy zwiedzamy ją indywidualnie czy w grupie, a także od tego, czy i jakie zniżki nam przysługują. Generalnie dostępne są bilety normalne, ulgowe, szkolne i rodzinne. W podziemiach kopalni soli, oprócz popularnej trasy turystycznej, można również podziwiać eksponaty Muzeum Żup Krakowskich. Na powierzchni natomiast czeka nas zamek żupny w Wieliczce, będący drugą stałą ekspozycją muzeum.

Wyjątkowość Wieliczki polega w dużej mierze na tym, że bardziej znane są jej podziemia niż ona sama. Niestety błędem jest opuszczanie miasteczka zaraz po zwiedzeniu fascynującej i tajemniczej kopalni! Liczne cenne i unikalne zabytki kultury materialnej czekają na turystów również na powierzchni. Wszyscy ci, którzy zdecydują się zabawić tutaj dłużej mogą odwiedzić najmłodsze wielickie muzeum, w którym znajdują się sprzęty z okresu PRL-u. Mogą zobaczyć kościół i klasztor Reformatów, w którym przed laty mieszkał uśmiechnięty Alojzy, klasycystyczne pałace czy zabytkowe kościółki.

Szczególnie w sezonie warto wcześniej zadbać o nocleg w mieście. Powinni zatroszczyć się o to głównie ci, którzy decydują się spędzić Sylwestra w Wieliczce. Może się bowiem zdarzyć, że nawet najdroższe miejsca w pokojach czy apartamentach hotelowych będą już zajęte. W miesiącach letnich i w okresie Nowego Roku,miasteczko przeżywa bowiem prawdziwy najazd turystów. Ci, którym nie uda się znaleźć noclegu w Wieliczce, mogą wynająć pokój w pobliskim Krakowie. Jak dostać się z Krakowa do Wieliczki? Jeśli posiadamy własny środek transportu to najprościej i najszybciej dostaniemy się do Wieliczki drogą E40. W innym wypadku możemy skorzystać z usług prywatnych przewoźników, PKS, PKP lub wziąć taksówkę.