Haddej – Tamezret – Toujane

Haddej

Haddej to mała wioska 3 km na wschód od drogi Matmata-Gebes. Jest ona znacznie bardziej prowincjonalna niż Matmata, brak w niej elektryczności i restauracji, a najważniejszym budynkiem jest szkoła.

Mieszkający tutaj ludzie są przyjaźniej nastawieni do turystów niż w Matmacie – zawsze znajdzie się ktoś, kto pokaże podziemną prasę do oliwek, gdzie w niezwykle małym pomieszczeniu, wielbłądy poruszają olbrzymie kamienie młyńskie, lub też prasę wprawianą w ruch za pomocą ciężarków i dźwigni, wykorzystywaną do wyciskania oleju z oliwek. Człowiek, który prowadzi mały sklep i pocztę, może pomóc w zorganizowaniu takiej wycieczki.

Komunikacja – Autobusy i louages sporadycznie kursują pomiędzy Nouvelle Matmata i Haddej. Pewne informacje na ten temat powinno mieć biuro turystyczne w Matmacie. W innym przypadku jedyną możliwością dostania się tutaj jest podróż autobusem jadącym do Matmaty z Gabes, który mija w odległości 4 km wieś Tijma, skąd jest około 7 km do Haddej. Czasami jeżdżą tamtędy samochody.

W czasie pięknej pogody najlepiej do Matmaty wrócić pieszo przecinającym wzgórze mulim szlakiem. Taki spacer zajmuje około 80 min. Rozsądnie jednak poprosić kogoś w Haddej o wskazanie początku drogi. Na trasie nie można się już zgubić.

Tamezret

Tamezret to wioska wyrosła na powierzchni ziemi odwiedzana przez niewielu turystów z powodu trudności komunikacyjnych. Nie mając zapewnionego noclegu trudno tu spędzić więcej niż parę godzin.

Komunikacja – Autobusy z Matmaty o 13.30 i 17.00 wyruszają z wioski o 14.30 i 18.00.

Toujane

Toujane leży na zboczach wzgórz, które ciągną się wzdłuż drogi z Matmaty do Medenine. Chociaż jest położone na uboczu, odwiedza je stosunkowo wielu turystów podróżujących

Land Roverami w kierunku Matmaty.

Droga jest bardziej interesująca niż sama wioska, gdyż prowadzi przez piękną i dziką okolicę porośniętą trawą esparto (ostnica nocna) zbieraną przez miejscową ludność do wyrobu różnych przedmiotów, od mat aż po mule zaprzęgi.

Komunikacja – Na trasie tej nie istnieją żadne regularne połączenia, ale czasami można zorganizować transport w hotelach Marhala i Matmata, gdzie nocuje większość wycieczek.

Pomimo że można się spotkać z twierdzeniem, iż droga Matmata-Medenine jest przejezdna nawet dla najmniejszych z wypożyczanych samochodów, właściciele agencji wynajmu będą z pewnością innego zdania.