Komunikacja na Cyprze Południowym

 TAXI
Taksówki na Cyprze
 (… drogo – pewnie)

Postoje taksówek są; przed hotelami, na lotnisku i w centrum miasta, i przed hiper i supermarketami. W innych miejscach musisz zamówić telefonicznie. Numer po taksówkę udzielą ci w każdym sklepie, kawiarni, restauracji, hotelu, a i sami chętnie np. w restauracji zamówią ci na miejsce taksówkę gdyż mają od tego profit.
Nie podaję tu żadnego numeru gdyż jest ich za wiele. Na miejscu nie ma problemu z zamówieniem taksówki.

Cenę za przejazd zwykłą taksówką należy ustalić przed rozpoczęciem podróży. Ceny są wysokie. …Z lotniska i na lotnisko taksówarze życzą sobie bardzo wysokie ceny. Na nie dalekie trasy ( np. miejscowe) ceny są przystępne około 1€/km.

Zwykle z lotnika po przylocie bierze się taksówkę w kilka osób do biura Busów (np. Travel & Exspress)

SAMOCHÓD
WYPOŻYCZALNIE SAMOCHODÓW
 (…bardzo drogo – bardzo pewnie)

SAMOCHÓD…..samochodem do i po Cyprze

1…….PO PIERWSZE NA CYPRZE JEST LEWOSTRONNY RUCH DROGOWY …TAK JAK W ANGLI

Można na Cypr spróbować przyjechać własnym samochodem z Polski, ale jest to wyczyn za który powinni dawać medal.
Trudno jest dostać się z tureckiej strony, mimo otwarcia granicy.
Ciężko załapać się na prom z Pireusu, podobno najlepiej zabrać się promem z Wenecji – do odważnych świat należy!

Wypożyczalnie samochodów na Cyprze jest bardzo, bardzo dużo. Znajdziesz je przy każdym hotelu, centrum miasta, w każdej turystycznej wiosce.
Ponieważ jak podaje przewodnik Pascala; wypożyczenie samochodu, motoru lub roweru zapewnia liczna sieć renomowanych firm, współpracujących z ośrodkami dla turystów.

Do wypożyczenia pojazdu wystarczą tylko prawo-jazdy z któregoś państwa Unii Europejskiej ( mogą być polskie)
Oficjalnie respektują prawo-jazdy z całego świata, ale widziałem jak znajomi mieli kłopoty z wypożyczeniem na prawo-jazdy z Mauritiusa, Indii, Sir Lanki i Kenii.
Na pewno akceptują z USA, Canady, Australii, RPA, Japonii, Korei połud.

Zwykle wypożyczają pojazd na co najmniej 3 dni (trzy dni!).
Ale jeśli zamówisz auto tylko na trzy dni, musisz się liczyć że właściciel wypożyczalni zignoruje cię jeśli znajdzie klienta na dłuższy czas ( i zarobi na nim więcej niż na tobie) po prostu wypożyczy im obiecane tobie auto i będzie jeszcze zdziwiony że się pieklisz i masz pretensje.
Trzeba pamiętać o nie rzetelności tubylców, po prostu nie dotrzymują danego słowa. (np. dobrze jest spytać się rano czy auto jest do odbioru po południ.)

Ceny za dzień średnio wynoszą np. w 2008r ;

 • Suzuki Alto (dla 4 osób)= 31,00€/dzień od 3-6dni, lub 27,00€/dzień od 7-30 dni.
 • Opel Corsa 1200a/c (4 osób)= 33,00€/dzień= 3-6dzni, lub 29€/dzeń 7-30dni.
 • Mazda 323 (5 osób)= 35.00€/dzień= 3-6dni, lub 33,00€/dzień 7-30dni
 • Nissan Patrol 30000 4wd a/c (wypas fura 5osób)= 102,00€/dzień 3-6dni, lub 88,00€/dzień 7-30dni

Czyli jeśli w 4 osoby bierzecie np.Suzuki Alto, tylko na 3dni, to płacicie 93€. Co rozbijamy na cztery osoby i każdy płaci 23,25€ Co nie jest już taką przerażającą sumą 🙂

RUCH DROGOWY to musisz przeczytać

2…….PO DRUGIE NA CYPRZE JEST LEWOSTRONNY RUCH DROGOWY …TAK JAK W ANGLI

Ruch drogowy na Cyprze, jak już wspominałem, jest lewostronny jak w Anglii lub Australii, ale nie bój się go po jednym dniu będziesz jeździł jakbyś całe życie jeździł po lewej stronie. To łatwe i każdy szybko się uczy. Pierwszego dnia boisz się tych nadjeżdżających z przeciwka, ale to mija.

KULTURA NA DRODZE warto przeczytać

A RACZEJ JEJ BRAK

Cypryjczycy są dobrymi kierowcami, ale nie najmilszymi użytkownikami drogi dla innych. Nie są tak zwariowani jak Włosi, ale komuś z państw północnej Europy, a Polskę tam zaliczam, wydadzą się skończonymi chamami. Do normy należy ścinać zakręty, ( bo to ten z przeciwka musi mi ustąpić!), parkowanie gdziekolwiek nie zważając na innych użytkowników (zaparkowanie na środku drogi, a bywa że na środku skrzyżowania, gdy idzie kupić papierosy) … ok. powiecie że w Polsce też tak jest. Ale to się w Polsce, uwieżcie mi, tylko zdarza a na Cyprze to jest norma! Tak jak krzyczenie i trąbienie na siebie, mijanie na styk lusterek, obijanie samochodów itd. Mogę napisać książkę o moich zniszczonych nerwach na cypryjskiej drodze, ale i tak się rozpisałem.

Znajomy powiedział że kultura na drodze Cypryjczyków jest na poziomie polskiej stolicy a może i bardziej chamską.

Nie wszystko złe co Cypryjskie:

Jeśli coś się nam zepsuje i staniemy na poboczu, co chwilę zatrzyma się przy nas jakiś Cypryjczyk by nam pomóc!
Jeśli jedzie ciężarówka blokując prędkość jazdy na drodze, przy każdej okazji zjedzie w zatoczkę aby przepuścić ciągnący się za nią ogonek samochodów !

ZAGROŻENIA – NIESPODZIANKI warto przeczytaćco różni ruch uliczny Europejski od Cypryjskiego

 • UWAGA – Na Cyprze wskazanie kierunku drogi ręką jest równoznaczne z migaczem, więc nagminnie nie stosuje się tu migaczy. rada:Bądź bardzo nie ufny co do kierunku jazdy innych użytkowników drogi.
 • Policja Cypryjska zwykle jest bardzo miła dla turystów, ale jeśli nie chce im się czegoś zrobić udaja że nie mówią po angielsku (aby być policjantem cypryjskim trzeba zdać specjalny egzamin z angielskiego) rada:na to nie ma rady.
 • Pijanych Anglików i Cypryjczyków za kółkiem pełno, szczególnie w piątek wieczorem. rada:Jeśli nie musisz jechać daleko wieczorem to sam upij się blisko domu albo w domu
 • GESTY RĘKOMA nie zawsze maja te same znaczenie co w kulturze polskiej, rada:lepiej nie gestykulować – jeśli nastąpi jakiś zatarg z cypryjskim kierowcą najlepiej z obojętną miną patrzymy mu w oczy, nie zawsze ustępujmy bo oni na siłę wymuszają co tylko się da na drodze np. pierwszeństwo przejazdu, mimo że on krzyczy i gestykuluje, starajmy się grzecznie bez emocji i gestów wybrnąć z sytuacji. Starajmy się być mili mimo że to przy ich zachowaniu trudne.
 • Do kierowców z samochodów z wypożyczalni na tzw. czerwonej rejestracji: policja traktuje ulgowo (wiadomo: turysta zostawia kasiorę w państwie) a tubylcy nienawidzą, bo: jeżdżą powoli, bo jeżdżą pod prąd (jeśli są z państwa o prawostronnym ruchu drogowym), bo parkują tak jak kuzyn zaparkował a tak nie wolno, bo ogólnie to; „...siedzą tam Gamoto turistos (tułm. Pieprzone Cepry ) co jeździć tu nie powinni, niech zostawią kasiorę i wynocha do siebie…”.
 • Jeśli nastąpi wypadek, policja uzna winnego tego kto ma prawo-jazdy z państwa o prawostronnym ruch jazdy. Niezależnie czy tamten był pijany czy nie. rada:A więc uważaj jeźdź ostrożnie mimo że wszyscy dookoła jeżdżą jak wariaci.
 • Jeśli nastąpi wypadek, policja uzna winnego tego kto nie ma tu koligacji rodzinnych. Jeśli mają wypadek sami Cyprioci, wartością winny jest bliskość pokrewieństwa z policjantem. rada: A więc uważaj jeźdź ostrożnie albo o żeń się / wyjdź za mąż za Cypryjczyka/kę.
 • Ogólnie problemem kontaktów z cypryjską policją, są koligacje rodzinne (wszystkich ze wszystkimi jak to na wyspie), jeśli widzisz rząd samochodów żle zaparkowanych i ty też tam zaparkujesz policja wypisze ci mandat a kuzynom i wójkom da pouczenie. rada: Ty bardziej musisz przestrzegać przepisów.
 • Po prostu policjant nie może wypisać mandatu kuzynowi bo będzie miał przerypane na wsi, a cały Cypr to jedna wioska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *